Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך להתמודד עם אכילה רגשית ולרדת במשקל

איך להתמודד עם אכילה רגשית ולרדת במשקל
מקור pixabay

אכילה רגשית יכולה להתבטא בכל מיני היבטים, החל מנחמה מהאוכל שמספק לנו צורך רגשי מסוים, דרך מניעים רגשיים דווקא משמחים, כמו הנטייה לאכול עוד ועוד אוכל טעים שמסב לנו עונג כחלק מבילוי  חברתי או משפחתי. לעומת זאת יהיו אנשים שיאכלו רגשית במצבים של מתח, עייפות, או כדי למסך תחושות של ריקנות ובדידות. מדובר בדפוס אכילה המונעת מרגש, שגורמת לנו לעונג ולסיפוק מיידיים וקל מאוד להישאב אליה. כשאנו מלעיטים את עצמנו מתוך אכילה רגשית מספר פעמים בשבוע באופן עקבי, התוצאה הבלתי נמנעת תהיה עלייה משמעותית במשקל.

איך להתמודד עם אכילה רגשית ולרדת במשקל
מקור pixabay

בואו נבין למה זה קורה

הבחירה באוכל כדרך התמודדות, היא בגלל שאוכל נתפש בעיננו כמשהו שממלא. כשמדובר בתחושת ריקנות פנימית, האוכל מייצר תחושה מזויפת של מילוי. אוכל יכול לשמש כאמצעי למיסוך של רגשות הנובעים מתחים ועומסים רגשיים, דאגות כלכליות, בריאותיות ואחרות וגם כשיש בעיות הנובעות מעניינים שבלב.

לפעמים אכילה רגשית היא בעצם אכילה שמחבלת במטרות ויעדים שהצבנו לנו בתחום של תזונה נכונה. כך קורה שאם אנחנו חורגים מעט מהגבולות שהצבנו לעצמנו בכל הקשור לתפריט, נבחר לחבל בתהליך שעשינו עד עכשיו מתוך נטייה לפרפקציוניזם. לכן נזלול ונהרוס הכל רק בגלל שסטינו מעט מיעדי האכילה שקבענו לנו, ואז נתחיל שוב בתהליך מחדש. כך נמצא את עצמנו במעגל קסמים של אכילה רגשית-חבלנית, התחלה מחדש וחוזר חלילה, מה שכמובן עלול להוביל להשמנה.

אז איך תזהו אם אתם סובלים מאכילה רגשית שכזו? שימו לב האם אתם נוהגים להגיד לעצמכם משפטים כמו היום אני אשתולל ואוכל הכל מהכל וממחר דיאטה,  או – אם ממילא "שברתי" את הדיאטה אז כבר כדאי לי לאכול עוד, וגם – אם ממילא לא ממש ירדתי במשקל עד עכשיו, אז כדאי לי לשבור לגמרי את הכלים ולחסל את העוגה.

כך יוצא שדפוס זה של אכילה רגשית מחבל לנו בניסיון לאכול בצורה מאוזנת ונכונה באופן שיוצר מעין כדור שלג, ולאט לאט נבחין כי אירועי ה"שבירה" והזלילה הפכו בעצם להיות השגרה שלנו.

איך מטפלים בהשמנה על רקע אכילה רגשית?

קודם כל חשוב להבין שברמה הפיזיולוגית, כשאנו מפצים את עצמנו באוכל שמכיל הרבה סוכרים ושומנים, משתחררים אצלנו במוח חומרים כימיים שמשפרים לנו את מצב הרוח וגורמים לנו לעונג, אבל רק באופן זמני. לעומת זאת, כשאכילה כזו חוזרת פעמים רבות על עצמה, עשויות להיות לה השלכות בריאותיות ארוכות טווח. אמנם בהתחלה לרוב נחווה רק עודף משקל כלשהו, אך בסופו של דבר העניינים יכולים לצאת משליטה ולהתבטא בהתקפי זלילה חוזרים ונשנים שיגרמו להשמנת יתר – שמוגדרת כיום כמחלה.

לכן אם זיהיתם שאיבדתם שליטה על הצורך למלא באוכל חסך רגשי, ואם התקפי הזלילה גורמים לעלייה משמעותית במשקל, כדאי לגשת לקבלת  טיפול  בהשמנת יתר על ידי צוות מקצועי רב- תחומי, שיסייע להחזיר את העניינים שוב לשליטה ולאזן את המשקל.  היתרון המובהק הוא הליווי הצמוד והתמיכה האישית שמעניקים אנשי המקצוע לאורך כל התהליך.  כשאת הטיפול מוביל רופא, הוא יוכל להמליץ על  טיפול בהשמנת יתר על בסיס תרופתי, גם אם קצר מועד, כדי לאפשר לשלוט בתיאבון, לחוש שובע לאורך זמן וכך להפסיק את מעגל הקסמים של אכילה ריגשית ולסגל תזונה בריאה כאורח חיים. הליווי המקצועי יסייע בהתמודדות גם עם ירידה במוטיבציה ודפוסי חשיבה חבלניים וייתן כלים לשינוי אמיתי בגישת החשיבה כדי שניתן יהיה לרדת במשקל באופן יציב, ללא מעידות וגם לשמר את התוצאות.

מאמר זה נכתב על ידי רז הגואל, רופא מומחה העוסק ברפואה למעלה מ- 15שנים. מתמחה בהענקת טיפול רפואי מותאם אישית בהשמנת יתר

מעוניינים לשמוע עוד? צרו קשר עוד היום 9637*

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
רשת 'א.א. אורטופדיה' מתרחבת ופותחת סניף חדש בכפר סבא הסניף מתווסף ל- 38 סניפים ברחבי הארץ בהשקעה של 200 אלף ₪
גיא אלוביץ', מנכ"ל א.א. אורטופדיה: "עד סוף שנת 2025 צפויים...
בעולם החדש אתם חייבים ללמוד איך לעמוד מול קהל בהצלחה
אם אתם רוצים להצליח באמת, אתם פשוט חייבים ללמוד איך...
חווית קניה נוחה עם סופרמרקט בראשון לציון
כל אחד מאיתנו הולך לערוך קניות לביתו בזמן זה או...
לקרוא על יציאת מצרים מהגדה מהודרת
הגדה של פסח ממותגת הפכה בשנים האחרונות למוצר הקיים בכל...
כשאתם זקוקים לעזרה משפטית פנו לטוב ביותר
עורך דין שמטפל במקרה שלכם חייב להיות הטוב ביותר בתחומו,...
בחירת מצבה- הדרך להנציח את יקירכם כפי שהיה רוצה
במבט כולל מצבות נראות דומות זו לזו. רובן בהירות ולעיתים...
חשבו על היום שאחרי כמה שיותר מוקדם
אירועים שונים בחיים אינם נמצאים בשליטתנו או בתכנוננו, מטבע הדברים,...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
עם הזכויות מגיעים החובות
אזרחות אמריקאית היא נחשקת מאוד בגלל האפשרויות הגלומות בה לכל...
איטום מרתפים בחורף
חדירה של מים למבנה היא בעיה שתמיד יש לקחת בכובד...