Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך לעזור לבני נוער להגיע למטרות העתידיות שלהם? טיפים

איך לעזור לבני נוער להגיע למטרות העתידיות שלהם? טיפים
קרדיט: Shutterstock

בעזרת עבודה, קצת דירבון והשקעה חכמה בשוק ההון, תוכלו להקנות לילדים שיעור חשוב לחיים. כזה שילמד אותם להתנהל עם תקציב, להציב מטרות ולעמוד בהן וגם לחשוב קדימה ולהגדיל את החיסכון באמצעות ניהול תיק השקעות

דסי ניר

קרדיט: Shutterstock

השיח על הגדלת העושר הפיננסי שלנו מחלחל לכל פינה ומגיע גם לנערים ולנערות שלכם. כולנו חשופים לפרסומות ולהשוואות בין הבגדים והאביזרים שיש לכל אחד מאיתנו בטלוויזיה, ברשת וברשתות החברתיות. אך בני נוער כיום גם חשופים לתוכן שמעודד אותם למצוא דרכים להרוויח כסף ולמנף אותו. לא כל הנערים יהפכו למיליונרים עד סוף הקיץ וחשוב לתאם ציפיות, אך יש לא מעט דברים שבני נוער כן יכולים לעשות כדי להתחיל לצבור הון ראשוני. כדי לעזור להם בתהליך הזה וללמד אותם התנהלות אחראית עם כסף חשוב שאתם ההורים תהיו שם לצידם, תעודדו ותכוונו אותם ותלמדו אותם איך להבחין בין הבטחות חסרות בסיס לכלים לגיטימיים שכדאי לשקול בניהול עסק, כמו גם בניהול השקעות  עתידיות. 

עזרו להם לזהות דמויות חיוביות שיכולות להיות מודל לחיקוי או מנטורים

החופש הגדול הוא זמן שבו ממילא נמצאים בני הנוער שעות רבות מול המסכים, לכן אפשר לנצל אותו כדי להניע פרויקט יזמי שיכול להכניס להם כסף. הם יכולים להקים עסק זמני לשירות כלשהו כמו דוג סיטינג, שטיפת מכוניות או הפעלת ילדים צעירים. הם יכולים להקים ערוץ תוכן באחת הרשתות החברתיות כמו סרטוני טיק טוק או שילוב של סטוריז ורילס באינסטגרם. או שהם יכולים אפילו להשקיע וללמוד קצת תכנות ולפתח אפליקציות. שבו איתם קצת ונסו לזהות יחד בני נוער, בסביבתכם הקרובה או ברשת, שכבר עושים זאת והם יכולים ללמוד מהם על כך. אם יש לכם מכרים או חברים שעוסקים בתחומים קרובים, נסו לשדך אותם לנער או לנערה כדי שיוכלו לקבל מהם עצות זהב ועוד קצת הכוונה יותר מדויקת. היכולת לזהות ולהיעזר במנטורים כבר בגיל צעיר, יכולה לשרת אותם היטב גם בפיתוח הקריירה שלהם בהמשך הדרך.

קרדיט: Shutterstock

עודדו את בני הנוער להציב מטרות ולחסוך כסף שהרוויחו או קיבלו במתנה

לאחר שהתניעו את קריירת היזמות שלהם, כדאי לדבר עם הילדים על כל הדברים שיעשו עם הכסף שירוויחו. הפיתוי לבזבז את כל הכסף שהרוויחו הוא גדול. בחופש ובקיץ תמיד יש עוד בילוי או חפץ שאפשר להוציא עליו כסף. זה בסדר להשתמש בכסף שהרוויחו גם כדי ליהנות. עם זאת,  כדי שלא יתחרטו בהמשך שלא שמרו חלק מהכסף לדברים נוספים, רצוי להגדיר את המטרות מראש ולהחליט כמה כסף רוצים להשאיר לבילויים והוצאות שוטפות התנהלות מחושבת עם כסף בתוך מסגרת תקציב היא מיומנות חשובה שתוכלו להעניק לילדיכם לכל החיים. 

כדי שהנערה או הנער יצליחו לעמוד במטרות שהציבו לעצמם, עודדו אותם להגדיר מטרות בנות השגה. בנו יחד תוכנית שתעזור להם להבין תוך כמה זמן הם אמורים להשיג את המטרה ולזהות אם הם לא עומדים בקצב שהגדירו. אם הם קיבלו סכום כסף לא מתוכנן, מסבא וסבתא למשל, אפשר לבדוק בכמה זמן זה יקצר להם את משך החיסכון עד להשגת המטרה. השתמשו בתמונות שאפשר לתלות במקום מרכזי או בכל דבר שיהפוך את המטרה למוחשית ולשמור אותה בזיכרון. 

קרדיט: Shutterstock

שתפו את הילדים באפשרויות שונות להשקעת הכסף שחסכו כדי להצמיח את החיסכון לאורך זמן

מלבד מתנות שקצת קשה לצפות לפעמים, דרך נוספת להגדיל את החיסכון היא באמצעות ניהול תיק השקעות. הבנת מנגנון ההשקעה בבורסה יכולה ללמד אותם שיעור חשוב על הגורמים שמניעים את הכלכלה שאותו יהיה קשה ללמוד בבית הספר. תוכלו לפתוח חשבון השקעות שבו תוכלו לתת לילד להתנסות מעט בהשקעות בהשגחה שלכם הדריכו את בני הנוער כיצד ללמוד על חברות אפשריות להשקעה ועל הסיכונים האפשריים בהשקעה. בעיקר אם מדובר על השקעה קצרת מועד – יתכן שבטווח הקצר אפילו תצליחו ליהנות מעליה משמעותית במניה כזו או אחרת, אך באותה קלות שהיא עלתה היא גם עלולה לרדת. גם זה שיעור טוב –  ניסיון לתזמן את השוק עלול להסתיים במפח נפש. כמו ביזמות, גם בהשקעות אפשר לעקוב אחר משקיעים מנוסים יותר וללמוד מהם כיצד להשקיע בצורה חכמה. 

*אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה ואין באמור משום תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל מה שרציתם לדעת על עגלת קמפינג
בשנים האחרונות אנחנו רואים אותן בכל מקום: עגלות הקמפינג. אנשים...
זה הרגע לחפש וילה להשכרה באזור באר שבע
בעידן שבו אנו מחפשים חוויות ייחודיות ואינטימיות הרעיון של לשכור...
אימוני כושר בתל אביב לכולם!
תל אביב עיר דינמית ותוססת, מציעה מגוון רחב של אפשרויות...
הום סטיילינג - על מה ולמה?
בעולם האופנה והעיצוב, הבסיס הוא חשוב, אך הנגיעות הקטנות הן...
איך מטפלים בהתקרחות
תופעה שמחמירה עם השנים, כאשר חיי היומיום נהיים מלחיצים יותר...
להתחיל את החיים בראש שקט - כך תעשו זאת
כאשר אנשים מתחילים לחשוב על חיים משותפים, הם אינם אוהבים...
מה זה פנסיה ואיך מתכוננים לקראתה?
שמירה על אורח חיים רגיל ורמת ההכנסה בפנסיה הופכת כמעט...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
תיקון תנורים - תותי תיקונים
תיקון תנורים מתבצע עבור אנשים פרטיים, גופים עסקיים וציבוריים ועוד....
הפנינג פורים בקניון עופר: אירוע מרהיב בהפקת אסף משיח
הפנינג פורים בקניון עופר בחדרה - אירוע שנראה כמו מדע...