Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך לשפר תקשורת בין בני זוג

איך לשפר תקשורת בין בני זוג
קרדיט - Pixabay

תקשורת היא אחד מגורמי המפתח לזוגיות טובה. למעשה, תקשורת אפקטיבית היא אבן יסוד לכל מערכת יחסים מוצלחת ובמיוחד בין בני זוג. בין אם מדובר על זוג שרק התחתן או זוג שכבר חי יחדיו עשרות שנים, היכולת לתקשר בפתיחות ובכנות יכולה לחזק את הקשר ולשפר את האושר הכללי של שני הצדדים.

תקשורת פתוחה יכולה להיות חיונית להצלחת הקשר הזוגי אך היא לא תמיד טבעית עבור הצדדים. לכן, חשוב להבין וליישם את האסטרטגיות השונות שיכולות למנוע אי הבנות וקונפליקטים תוך מתן מקום לביטוי עצמי וצמיחה. במאמר זה נציג טכניקות שונות אותן ניתן ללמוד גם במסגרת לימודי ייעוץ זוגי כשתרגול הוא הגורם המוביל להצלחה.

אסטרטגיות לשיפור התקשורת

שיפור התקשורת דורש כוונה ולעתים גם מאמץ. לא מדובר על הכרח אלא בפעולות שונות שתוך זמן קצר הופכות להיות טבעיות וחלק בלתי נפרד מכישורי התקשורת.

הקשבה פעילה

לפעמים נדמה לנו שאנחנו מקשיבים אך בפועל אנחנו לא באמת שמים לב למה שנאמר. הקשבה פעילה משמעותה התמקדות בצד השני ללא הסחות דעת ואף ניסוח של מה שהצד השני אומר כדי לוודא שאכן הדברים מובנים. יש להקשיב ללא שיפוטיות, לאמת את הרגשות והחוויות של בן או בת הזוג ולהקדיש מדי יום לאימון ההקשבה (בסוף הדבר יהיה טבעי).

תקשורת פתוחה וכנה

יש להקפיד על תקשורת פתוחה וכנה כאשר יש לזכור כי הכוונה היא לא להגיד ״הכול בפרצוף״ אלא לעבד את המחשבות והרגשות ללא שיפוטיות. יש להימנע משיפוטיות ובעיקר בנושאים רגישים ובמקרה של אי הבנה לשאול שאלות. חשוב מאד להקפיד על איזון בין פתיחות לבין רגישות כששני הצדדים צריכים לזכור כי הכוונה היא לא לפגוע ולא להיפגע.

הצהרות בצורת ״אני״

אחד הדברים שיכולים להיות מבלבלים בתקשורת הוא למי אנחנו מתכוונים. כדי לשפר את התקשורת הזוגית יש לדבר בלשון ״אני״ בביטוי הצרכים והרגשות וזאת במקום לנסות להסביר מה הצד השני. לכל אחד ואחת מאיתנו יש רגשות ועדיף לדבר על עצמנו מאשר לנסות להשליך את מה שאנחנו מרגישים על הצד השני. דגש על ״אני״ מאפשר שיחה פתוחה ונינוחה.

הקפדה על זמן איכות יחד

השגרה של כולנו יכולה להיות עמוסה מאד ואז לא פעם כל מה שאנחנו רוצים הוא להירגע רגע עם עצמנו או עם המכשיר הנייד. החיים העמוסים יכולים להוביל לכך שהתקשורת הזוגית מתמעטת ובשלב מסוים סובבת רק סביב עיסוקים ומה ״שצריך״ לעשות. לא במקרה נאמר כי השגרה שוחקת ודווקא בשל כך חשוב להקפיד לפנות זמן לפעילויות משותפות ומהנות יחד לשני הצדדים.

ניהול נכון של קונפליקטים

גם כאשר ישנו קונפליקט או אי הסכמה יש להקפיד להישאר רגועים ולגשת לעניין עם חשיבה פתוחה תוך התמקדות בסוגיה שנמצאת על הפרק. יש להימנע מהעלאת תלונות מן העבר ולהתרכז במה שכאן ועכשיו תוך חיפוש אחר פתרונות שמקובלים על שני הצדדים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה אתם צריכים לדעת על עיצוב משרדים
מי שלא מגיע מעולם העיצוב לא תמיד יכול לראות ברגע...
מהו פשע צווארון לבן ומה חשוב לעשות כשנחשדים בביצוע פשע כזה?
יש אנשים שמזהים פשע צווארון לבן עם תחכום, עורמה ואפילו...
איך לקנות דירה ולעמוד בהחזרים שלה?
תחום המשכנתאות עבר גלגולים שונים במהלך עשרות שנים, ואם התרגלתם...
איך למצוא את המסיבות הכי טובות היום בתל אביב?
אם אתם מחפשים מסיבה היום, מציאת האירוע המתאים קלה ממה...
בטוח שהעסק שלך בטוח? הכל על אבטחת עסקים
העסק שלך אינו סתם עוד חדר שאתה מכיר או עוד...
מהו פרויקט התחדשות עירונית במסלול פינוי בינוי
עם צמיחת האוכלוסיה ותהליך העיור הנעשה בעולם, וכמובן, במדינת ישראל...
כמה דברים על חרדה
רבים סובלים מחרדה לסוגיה, הסובלים עשויים לחוש בושה, ולעתים קיימת...
מתנה מקורית וטעימה- איך להעלות את מצב הרוח עם מארזי שוקולד?
המחשבה הראשונה שלנו כאשר שוקלים מתנת יום הולדת היא בדרך...
להגן על הזכויות שלכם כעובדים
מציאות שבה קשה למצוא תעסוקה אינה מצדיקה פגיעה בעובדים ובזכויות...
עורך דין מקרקעין: לא רק  למכירה או לקניית דירה
תפקידיו המוכרים ביותר של עורך דין מקרקעין היא ליווי עסקאות...