Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אמש התקיים טקס יום הזיכרון הבינלאומי לזכר קורבנות השואה

אמש התקיים טקס יום הזיכרון הבינלאומי לזכר קורבנות השואה
צילום: גידי לויתן.

ראש עיריית פתח תקוה: "אנו פועלים כל השנה כדי לזכור את הנספים ולספר את סיפורם של השורדים"

טקס יום הזיכרון הבינלאומי לזכר קורבנות השואה
צילום: גידי לויתן.

טקס יום השואה הבינלאומי התקיים אמש (ראשון) במעמד ראש העיר רמי גרינברג, יו"ר המרכז העירוני להנצחת השואה משה פלדמר, המשנה לרה"ע רפי דהן, חבר מועצת העיר צבי בליץ , שורדי שואה, תלמידי בתי ספר ותושבים.

הטקס נפתח על ידי מיכל אשר שציטטה את דבריו של המפיק ברנקו לוסטינג כשקיבל ביחד עם סטיבן שפילברג את פרס הסרט הטוב ביותר על "רשימת שינדלר" בשנת 2011, מול בלוק מספר 24 באושוויץ, חגג לוסטיג בן ה- 78 את בר המצווה שלא יכול היה לחגוג בנעוריו, כשהיה אסיר באותו הבלוק: "המסר שאני רוצה לחלוק אתכם היום, הוא הלקח החשוב ביותר שלמדתי משהותי במחנה ההשמדה. זהו מסר של סובלנות. "סובלנות היא משאלת בר המצווה שלי היום ו"לעולם לא עוד" הוא החלום שלי תמיד". ברנקו לוסטיג ז"ל הלך לעולמו בחודש נובמבר האחרון.

טקס יום הזיכרון הבינלאומי לזכר קורבנות השואה
צילום: גידי לויתן.

לאחר מכן, הוקרן הסרט "תיכונים תאומים זוכרים" במסגרת מיזם תיכונים תאומים הפועל תחת המחלקה לקשרי חוץ של עיריית פתח תקוה. תלמידי המיזם מישראל ביקשו מחבריהם מחו"ל לקחת חלק בהנצחת השואה ביום השואה הבינלאומי.

הדלקת שישה נרות זיכרון על ידי ניצולי שואה תושבי העיר: יפים דימאנט, רבקה בלן, דוד טאובקין (אשר נבצר ממנו להגיע ובשמו הדליקו את הנר מספר תלמידים ותלמידות), גולדה ברילובסקי, גיורא קפלן ושלום קור שסגר באירוע מעגל, שכן ההצגה "מכתבים לאחי" שהוצגה בהמשך הערב היא על ילדי טהרן, ושלום קור הוא אחד מאותם ילדים. בסיום הטקס נישאה תפילת אל מלא רחמים, מפי החזן יעקב בש.

רמי גרינברג ראש העיר ציין בדבריו את חשיבות ההנצחה, ואמר "אנו בפתח תקוה פועלים כל השנה כדי לזכור את הנספים ולספר את סיפורם של הניצולים. פעילותנו משמשת דוגמא לערים אחרות בארץ והעשייה שלנו בתחום היא רבה. לצערנו, עדיין קיימים ברחבי העולם מכחישי שואה אך אנו מאוחדים ונחושים בצדקת הדרך ונוודא כי שואה כזו לא תחזור לעולם. השנה אנו מציינים  75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, עדיין חיים בקרבנו שורדי שואה שחוו את הזוועות כילדים צעירים וחובה עלינו להמשיך ולספר את סיפורם על מנת לשמר את הזיכרון ולחנך את הדורות הבאים".

טקס יום הזיכרון הבינלאומי לזכר קורבנות השואה
צילום: גידי לויתן.

משה פלדמר יו"ר המרכז העירוני לשואה ציין בדבריו כי "החובה שלנו בדורנו היא להמשיך ולהתמודד מול אותם מכחישי השואה. להמשיך וללמד את הדור הצעיר בקורות עמינו ויחד עם זאת לזכור כי אנחנו עם ריבוני בארצנו, הנטוע בשורשים עמוקים ואף אחד לא יוכל לנו!" עוד הוסיף פלדמר כי הוא מקווה שהשנה בסיוע ותמיכת ראש העיר רמי גרינברג יקום מבנה קבע למרכז העירוני לשואה בו ניתן יהיה לקיים פעילויות לבני הנוער, לבני הדור השני ולשורדים החיים עמנו.

מיכל אשר מנהלת המרכז שהנחתה את האירוע ציינה כי בימים אלה מתחיל חידון בין בתי הספר ששיאו יהיה בחידון העירוני שיתקיים ביום השואה בכ"ז בניסן. החידון מיועד לתלמידי כיתות י' ומתקיים זו השנה הרביעית ברציפות ע"י המרכז העירוני להנצחת השואה ובסיוע של מוטי מלאכי.

את הטקס ליוו בשפת סימנים אביבה גר ותלמידות אשר במסגרת המעורבות החברתית לומדות את שפת הסימנים בהנחייתם של יהונתן שיוביץ ואמיר מירום, במרכז הנוער גלים בניהולה של מיטל מימון.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
עד כמה בעיות גב נפוצות?
בעיות גב נפוצות מאוד. זה יכול להיות די קשה לחיות...
מתנה שכל יולדת לא תוכל לשכוח
לקנות מתנה ליולדת זו משימה שכולנו מתמודדים איתה מידי פעם....
איזו משכנתא מתאימה לרכישת דירה שנייה להשקעה
אם חשבתם עד היום שתקבלו באופן אוטומטי משכנתא לדירה להשקעה...
אירועי שבוע הספר העברי ברחבי העיר תל אביב- יפו
#יריד הספרים המסורתי בשרונה #שבתות בסימן "ספרים מתוקים" בנמל יפו # הספריות...
עצרת חירום בצומת קסם: לעצור את מחדל תחנת הכוח
ראשי הרשויות ותושבים רבים מאזור ראש העין, כפר קאסם, פתח...
גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו בספארי ברמת גן
שני גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו במרכז הזואולוגי,...
"ליצור כדי לעצור": אירוע פתיחת התערוכה החדשה בנושא מניעת אלימות בזוגיות בצל המלחמה
השבוע נפתחה בגלריה ZOA ע"ש דבורה פישר ז"ל בבית ציוני...
להקת הפלמנקו רמנגאר גאה להציג: DARABAR מסע בחזרה לעצמנו שבגוף
מופע פלמנקו משובח בהשתתפות 14 רקדנים, זמרים, גיטריסטים וכלי הקשה! רקדנית...
הכנסת ספר תורה מרגשת באמית בר אילן פ"ת
לכבוד חג השבועות, התקיימה השבוע הכנסת ספר תורה לבית המדרש...
חווית כדורסל לכל המשפחה סטריטבול פתח תקווה 2024 יוצא לדרך ויתקיים בין התאריכים 19-20.6 בפארק יצחק אוחיון בעיר
האירוע המרכזי בסטריטבול השנה יוקדש לזכרו של סמל עמית הוד...