Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אמש נחנך משכן השירים במעמד ראש העיר, יהורם גאון ופנינה רוזנבלום

אמש נחנך משכן השירים במעמד ראש העיר, יהורם גאון ופנינה רוזנבלום
לשכת דובר עיריית פתח תקוה

אמש 29.5 בטקס חגיגי הונחה אבן הפינה למשכן השירים ברחוב המפלסים, משכן אשר יוקם על פי חזונו של איתן גפני מייסד עמותת מיתר. בטקס החגיגי השתתפו ראש העיררמי גרינברגיהורם גאון – יו"ר מיתר וחתן פרס ישראל, עודד מלצר – יו"ר מיתר בצפון אמריקה, איתן גפני היוזם והחולם, חיה ודוד ברסלבי האדריכלים, פנינה רוזנבלום, משהלהב (טיש), מלכה שבדרון, מלכה קליין ואורחים רבים.

לשכת דובר עיריית פתח תקוה

ראש העיר רמי גרינברג  אמר כי זהו כבוד גדול לעיר כי בה יוקם משכן השירים והוסיף "משכן השירים יהיה בית לאומי, מרכז חינוכי, תרבותי וחוויתי, למוזיקה יהודית – ישראלית אשר יוקם בפתח תקוה, ראשון ויחיד מסוגו! מטרתו להוות מרכז לשימור חומרים כגון מילים, תווים, הקלטות, תמונות, מחקרים, קליפים וכדומה, המהווים את אוצר המוסיקה הישראלית לדורותיה. בית כזה ראוי שיהיה באם המושבות ויקשר בין העבר המפואר של המדינה והזמר העברי לבין העתיד והקידמה".

יהורם גאון יו"ר מיתר וחתן פרס ישראל כיבד בנוכחותו ונשא דברים: "השבוע  הייתי… יותר נכון זכיתי… להיות אחד המשתתפים בהנחת אבן פינה לבית הזמר העברי בפתח תקווה. ניתנה אמת להיאמר שזה סיפור ארוך בן שנים, בו כמעט אין עיר שלא הובטחו בה הבטחות להקמת הבית הזה, אבל תמיד היו בעיות בוערות אחרות שדחקו את הנושא הזה למקום חסר תקווה, הפעם  בפתח תקווה דווקא עם ראש עיר חדש ונמרץ, עם תורם שתורם בפועל ולא  בהבטחה מסתבר שהתקווה הגדולה הולכת  להיות מציאות!

לשכת דובר עיריית פתח תקוה

קשה שלא  לצטט כאן  מתוך דברים שנשא נח בערב הראשון בו  נוסדה המושבה ר' דוד גוטמן, הזקן שבחבורה, ישב בראש המסובין ואמר:

הלילה הזה עלינו לברך את ברכת 'שהחיינו' בכוונה כפולה: שהחיינו לכונן מושבה חקלאית ראשונה בארצנו הקדושה ולסול המסילה לבאים אחרינו. אנחנו הננו היום הציפורים הראשונות המבשרות את אור השחר, במקום הזה בקע לנו אור השחר ועוד מעט וזרחה עלינו השמש, נשמת ישראל סבא תשוב, תעל, תתלבש בקדושה ובטהרה כימי קדם קדמתה, ושוב פעם נזכה להקים לנו נביאים וקדושי עליון לגאולתנו ולגאולת העולם.

ובמעמד  השבוע חשבתי שמשכן  השירים, אשר  יקום בפתח תקוה, הוא  קודם כל, תקווה גדולה  ופֶתח ראוי לאחד  המוסָדות החשובים, שיהיו בו תיעוד ותוכן של פס קול צמוד לקורותיה של הארץ שלנו בימי השמחה שלה ובימי העצב, בימי צהלה ויגון, בימי ההתהוות, והמאבקים  החוצה ופנימה. יהיה זה מרכז  לזמר עברי ולמוסיקה יהודית. תשתית  תרבותית נוספת ואחרת, לעם עולם, אחת מיני רבות חשובה ומרגשת .

לשכת דובר עיריית פתח תקוה

שכשאומרים  זמר עברי , זה לא  רק זמר, זו מהות, זו הוויה ייחודית ומלכדת. זה נר  תמיד שאינו  כבה, אף שהוא  משנה גוונים וצבע,  אבל שהוא תמיד בוער,  תמיד חי ומפיץ אור וחום  סביבותיו".

עוד נשאו דברים מרגשים עודד מלצר ואיתן גפני.

האדריכלים דוד וחיה טרבלסי סיפרו כי "פרויקט משכן השירים הוא חזון של איתן גפני מעמותת "מיתר" והמקום נועד להיות בית למוסיקה יהודית-ישראלית ומרכז חינוכי תרבותי וחוויתי לזמר העברי. מאחר והשירים והמנגינות  נוגעים בכל הרגישויות הטבועות בנפש האדם, מכאן המורכבות בתפישה האדריכלית של הבניין. התכנון מורכב מקווים ישרים, משולשים, פינות חדות ולאט לאט הן הופכות לקווים רכים ועגולים.

מלמעלה גולשים קווים מתפתלים ונוגעים-לא נוגעים באדמה, ומצד שני עפים אל השמים.

לשכת דובר עיריית פתח תקוה

מעין מערבולת של צורות שנועדו לשקף את התחושה של כל החוויות הרגשיות שהשירים והמנגינות, עם הארומה של המקום שבו הם נוצרו, משקפים – כאב ושמחה, אהבה ושנאה, התרוממות הרוח ועצב – כל עולם הרגשות והתחושות שהוא אינסופי ונוגע בכל אחד ואחת מאתנו, ורק משוררים ומחברי המנגינות יודעים להביא אותם לידי ביטוי באופן מתומצת ורגיש כל כך-בשיר ".

בסיום הטקס השתתפו הנוכחים בטקס הנחת אבן הפינה למשכן. פנינה רוזנבלום השתתפה אף היא בטקס ואמרה שכילידת העיר היא שמחה להשתתף באירוע מרגש זה.

את הטקס הנחתה מלכה שבדרון מהלת מיתר.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הדרך לחיים חופשיים מהתמכרות
התמודדות עם ההתמכרות - האתגר והפתרון ההתמכרות היא מצב מורכב המשפיע...
ספיר ואברהם מדברים לראשונה למה לא הגיעו לחתונה של אחיה שניר והאם מתכננים חתונה בקרוב? יואב צפיר מספר על המשלחת לאירוויזיון ואליאב זוהר שולף טבעת בפרימיירת הסרט איימי ויינהאוס בקניון הגדול
את הקרנת הבכורה לסרט המדובר של פסח הקרוב: Back to...
"חצויות" - מיצג ייחודי ייערך בכיכר החטופים ביום ראשון 14.4
תוף מרים ענק שייבנה משלטי הפגנות ויהדהד את קול זעקת...
תערוכת צילומים חדשה המוקדשת לתושבי מערב הנגב וגבול הצפון נחנכה ביום שני בשדרת הנוסעים היוצאים לחו"ל בנתב"ג
בתערוכה מוצגות עשרות תמונות ממכלול הוויה והעשייה בישובי הנגב המערבי...
הסניף הראשון ברשת בתי הקפה החדשה "קפה עוטף – נתיב העשרה" יפתח במתחם שרונה בתל-אביב במהלך חודש אפריל 2024
בתוכנית : הקמת עד 7 בתי קפה השייכים לישובים ובניהולם....
רשת SACARA ממשיכה להתרחב ופותחת סניף שלישי בעיר פתח תקוה: הסניף החדש של סאקרה נפתח בכפר גנים בהשקעה הנאמדת בכ- 650 אלף ₪
רשת הקוסמטיקה SACARA ממשיכה להתרחב ופותחת סניף שלישי בעיר פתח...
תערוכת "מסע אופטימי" תערוכת יחיד לאמנית אביבה סונסינו בבית האמנים בתל אביב
פתיחה חגיגית : 6.4.2024 בשעה 11:00 רח' אלחריזי 9 תל אביב אוצר :...
פתרון סכסוכים בתחום הנדל"ן בבית המשפט- מה חשוב לדעת.
מקרקעין הוא תחום סבוך במיוחד. לא רק הערך הגבוה של...
כבוד לעיר: סגן חתן התנ"ך הארצי – דוד שאשא, תלמיד ישיבת אמית כפר גנים
חידון התנ"ך הארצי לנוער בהנחיית ד''ר אבשלום קור התקיים השבוע...
הקריה האקדמית פתח תקווה: העירייה מקדמת מתחם ענק שבו יוקם מתחם אוניברסטאי, מעונות לסטודנטים ומגוון אפשרויות פנאי, בילוי וספורט!
עיריית פתח תקווה מקדמת בימים אלה את פרוייקט הקריה האקדמית...