Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בשורה חשובה לסובלים מניכור הורי: להורה משמורן יש אחריות שלא יהיה ניכור הורי

בשורה חשובה לסובלים מניכור הורי: להורה משמורן יש אחריות שלא יהיה ניכור הורי
עו"ד רפי שדמי

בהחלטה אמיצה ותקדימית קבע לאחרונה בית משפט לענייני משפחה כי אחריותו של ההורה המשמורן היא לדאוג לכך שלא יהיה ניכור הורי מצידם של הילדים, כלפי ההורה השני. עוד נקבע כי על ההורה המשמורן לוודא את התקיימותו של הקשר באופן פעיל ולא סביל.

להורה משמורן יש אחריות שלא יהיה ניכור הורי
עו"ד רפי שדמי

במקרה המדובר, מדובר בבני זוג שהתגוררו בדרום הארץ ולאחר הגירושין עברו לגור במרכז הארץ – כל אחד בעיר אחרת. במסגרת הסכם הגירושין חולק הרכוש בין בני הזוג והאם נקבעה כהורה המשמורן. אלא שבשנה וחצי מאז נפרדו ההורים נוצר נתק בין האב לבנותיו ואלה לא מקיימות שום קשר עם האב.

בצר לו פנה האב לבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב באמצעות עו"ד רפי שדמי העוסק בדיני משפחה וגירושין בתקווה כי בית המשפט יסייע.
לאחרונה כאמור קיבל השופט ארז שניה החלטה חריפה לפיה מחובתה של האם להבהיר לבנותיה שבית המשפט לא ישלים עם ניתוק קשר בינן ובין אביהן וכי אם אלה לא יקיימו קשר, ינקוט בית המשפט צעדים שונים הקבועים בחוק.
בית המשפט לא פירט אילו צעדים עלולים להינקט כנגד האם ובנותיה אולם עו"ד שדמי שייצג את האב מסביר כי בפני מערכת המשפט עומדים מספר כלים כדי להתמודד עם ניכור הורי.
כך למשל הגשת כתב אישום נגד ההורה המנכר, או ביטול חיוב האב במזונות הילדים אם מתברר שהניכור הוא פרי מעשים או מחדלים של האם. בנוסף ניתן להעביר או לבטל את המשמרת על הילדים הקטינים ולהוציאם מאחריות הורית של ההורה המשמורן עימו הם גרים ובמקרים מסויימים אף עשוי בית המשפט להורות להטיל סנקציות כלכליות על ההורה המנכר.

בית המשפט לענייני משפחה משווה את תופעת הניכור ההורי לחטיפת ילדים על פי 'אמנת האג' כאשר לדידו של  השופט שני, גם אם ההורה המנוכר פאסיבי, עדיין רובצת האחריות לפתחו של ההורה המשמורן לוודא את קיומו של הקשר בין הילדים להורה השני. בית המשפט קובע נחרצות שההורה המשמורן לא יכול להשאיר את ההחלטה על קיום הקשר עם ההורה השני לגחמות הילדים.
בהקשר המקרה שלנו קובע השופט כי כשם שהאם ידעה להפוך לאשת סודן של בנותיה , טרחה ולמדה לתקשר איתן , אותה למידה היתה חייבת לכלול גם קביעת לו"ז נראה לעין להיות בקשר עם אביהן בין רוצות ובין אם לאו

לדברי עו"ד רפי שדמי מדובר בבשורה חשובה מאד להורים מנוכרים שכן עולה ממנה שהורה אינו יכול לפטור עצמו מאחריותו ההורית המוחלטת על הילד שנמצא תחת המשמורת שלו בהנחה מוטעית לפיה "רצונו של הילד כבודו". הילד לא יכול לקבוע שום דבר ועל ההורה המשמורן להבין שבמקרה של ניכור והיעדר קשר בין הילד המשותף להורה השני – האשם יוטל לפתחו של ההורה שאותו הילד במשמורתו. ילדים יכבדו הוריהם ויישמעו להוראותיהם וההוראה הראשונה במעלה היא הקפדה על קשר תקין, רציף ומכבד עם ההורה שאינו ההורה המשמורן.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כיוון חדש? בתפקיד הרב: ירין שחף
לא מעט סלבס מחלטרים בעריכת טקס נישואים אזרחי. אבל, חלקם...
יוני בתיאטרון הסימטה
להלן פירוט ההצגות והמופעים לחודש יוני בתיאטרון הסימטה: "שמיים וארץ" מחזה ישראלי...
חולקות כבוד אחרון לגיבור ישראל, אחיה של חברתן לכיתה
חייל צה"ל אלי אמסלם הי"ד, שנפל אתמול בקרבות מול מחבלי...
גאווה למערכת החינוך העירונית! ארבע מורות מפתח תקווה נבחרו למורות המאה לשנת תשפ"ד בחינוך הממלכתי דתי
ארבע מורות מפתח תקווה נבחרו למורות המאה לשנת תשפ"ד בחינוך...
"תעצמו את העיניים – ותראו": מרכז נא לגעת בשיתוף המרכז לעיוור בישראל מציינים את ה'בליינד דיי'
יום המודעות לקהילת אנשים עם עיוורון ולקויות ראיה בישראל השף יהודה...
הילדים שלנו לא חייבים להתמודד לבד
הילדים שלנו הולכים בכל יום לבית הספר. שם, מחוץ לבית,...
כל הסיבות לבחור פרגולה אלומיניום למרפסת ולגינה
חומר הגלם המוביל בשנים האחרונות לבניית פרגולות הוא אלומיניום. הבחירה...
לבחור בחברת ההסעות הטובה ביותר לאירועים
לא מעט אנשים בוחרים לערוך אירוע פרטי כלשהו בעיר מרוחקת...
כל עסקת נדל"ן מעוגנת בחוזה מחייב
מגמת ההתחדשות העירונית שסוחפת כבר שנים את הארץ הודות לחקיקה...
פתרונות איטום חכמים בגובה
מה עושים כאשר קיימת בעיית איטום בקיר חיצוני של מגדל...