Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

דבורה וייס –עבודות קודש

דבורה וייס –עבודות קודש
קרדיט : סיגל קולטון

תערוכת יחיד בגלריה טובה אוסמן בתל אביב

פתיחה חגיגית:יום שישי,  4.6.2021 בשעה : 12:00

רח' בן יהודה 100, תל אביב

קרדיט : סיגל קולטון

" הקשר האותנטי של האדם לנפשו חייב להיות דרך שורשי תרבותו שלו. לפגוש את תהליך המסע שלו דרך המסע הרוחני התרבותי של המורשת היהודית שלו.  הדרך שהאדם מתבונן על סיפור חייו למעשה  קשורה למקורות, לשורשים איתם באנו לעולם ולא רק לסיפורים הפרסונאליים הנרכשים בשנות חיינו"

העולם של היום עובר תמורות משמעותיות ברבדים שונים של הקיום, מהפרט ועד לממדים או ספרות אוניברסליות גבוהות יותר בתודעה האנושית. האנושות חווה אתגרים מלאי השראה אך בד בבד גם מעוררי אימה הן לגוף והן לנפש. עלינו מוטל האתגר למצוא התאמה בין ההתפתחות הפנימית  לבין כוחות המדע והטכנולוגי בנות זמננו. חלקנו עשויים למצוא את ייעודנו בתוך מבנים סוציאליים ופוליטיים או באתגרים  המצויים ב: חינוך כלכלה מדע, דת, רפואה ותעשיה.  זוהי האמנות שמעודדת את הדימיון ומאתגרת את הפן הרוחני -האישי המשקף הן את הפרט והן את החברה. האמנות הינה שער לנשגב והשתקפות של הכאן והעכשיו, וכעת זה הזמן לגדילה ולהתחדשות.

קרדיט : סיגל קולטון

 

דבורה הינה אמנית רב תחומית, למודת ניסיון ובעלת ותק רב שנים בתערוכות ופרוייקטים, המצויה כעת בשיאו של המסע לתוך נבכי נשמתה. הקריאה והחיפוש בעבודות של דבורה הן אחר שפה אוניברסלית, גילוי של קול אמנותי שכל בני האדם יוכלו לחבור אליו. במובן הזה עיקרה של התערוכה הזאת היא הצהרת כוונות אודות תפקידה הייחודי של האמנות לעורר השראה וחשיבה העשויים לחולל בצופה שינוי.

העבודות שלה הן מצע של עדויות. עדות של סימבולים, טקסים ודימויים סביב שנים עשר השבטים. מדובר בציורים שמתייחסים לזיכרון הקולקטיבי אודות תימות תנ"כיות, כשהארציות הניבטת מבעד ציוריה משלבת בתוכה את ההבנה הבסיסית של זמן. זמן חולף אך גם בו בעת נצחי ומוכר. זמן עתיק ובעת בעונה עכשווי. תזכורת לכך שמקורנו מהעפר ואל העפר נשוב. תזכורת למחוייבות שלנו לחגוג את המסע הרוחני של חיינו, תוך לקיחת אחריות על ההווה, הכרה את העבר והתייחסות לבניית העתיד.

קרדיט : סיגל קולטון

דימוי חוזר ונשנה בעבודותיה של דבורה הינו של ספירלה מוחזקת בידי היהודי הנודד.                  מדובר בדמות ספק משה ספק השתקפותה של האמנית עצמה, סימוכין למודעות העצמית הארוגה אל תוך הציורים והניבטת מבעדן. הספירלה היא אולי אחת מהסימבולים הרוחניים מראשית האנושות, חרף העובדה שכל תרבות מעניקה לספירלה משמעויות שונות. העובדה כי ניתן למצוא את הספירלה ביצירות רבות מרחבי העולם- אירופה אסיה אפריקה ואמריקה. האמונה הרווחת היא שהספירלה מייצגת את התנועה שמקורה בהתנסויות החיים. התנסויות אשר מסמלות את הגילוי וההפנמה של הנסתר.

אומרת וייס:״במהלך מסעותיי הרבים, יצרתי תוך התכנסות פנימית, יצירות המתחברות לסדרת תפילות ותחינות המהדהדות מציאות ארכאית, עכשווית ועתידית-׳עבודות קודש׳.
ביצירותיי אני משלבת רבדים של בדים, חבלים, חימר, צבעי שמן ועלי נחושת וזהב הנרקמים לכדי חותמות סימליים״

קרדיט : סיגל קולטון

הספירלה לפיכך מסמלת שינוי וצמיחה. הספירלה העתיקה תבטא את מה שהעולם עתיד להפוך להיות. זהו סמל של האנרגיה הנשית, של הפריון ורחם הנושא ואחראי בד בבד להווה, ולבניית העתיד.  הספירלה היא סמל לתהליך תבוני ויצירתי בו הפעולה של יצירת הספירלה משחררת את התבונה וגם יוצרת קרקע פוריה לשינוי.  כל זה ניכר בעבודותיה של דבורה. העושר והשימוש החושני בחומרים- בדים, סיבים, צבע, זהב ושכבות של טקסטורות המשלבות בתוכן דימויים מעוררי השראה. השזירה החוזרת ונשנית של דימוים כגון שנים עשר השבטים של ישראל מייצגת ומדגישה את הרב גוניות מתוכה האנושות צמחה. תזכורת עבור כולנו לחפש את הייחודיות בכל בני האדם, בכל השבטים, בכל הקולות.  האנושות מתקדמת כל העת אבל זוהי התקדמות ספירלית שלעולם לא יכולה להתרחש במנותק מהעבר.

נעילה: 29.6.2021

האמנית בפייסבוק:

https://m.facebook.com/Dvora Arts-102559388035685/

שעות הגלריה :

ג'-ה : 17:00-19:00 ו'12:00-14:00

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מתרחבים: הולה הולה והשף שקד פחימה משיקים חלל אירועים ותפריט פיצה נפוליטנית חדש בסמטאות שוק הכרמל
קצת יותר משנה חלפה מאז פתח השף שקד פחימה את...
התלמידות שימחו את ילדי המילואימניקים
שכבת י' בבית החינוך אמית רננים ברעננה יצאו השבוע להפנינג...
חברת ״טסה הבית של הממתקים״ פותחת רשת חנויות בוטיק חווייתיות של בייקרי, בית קפה, שוקולדים וממתקים מהמותגים המובילים בעולם תחת השם: TASA +
שני סניפי הדגל הראשונים ממוקמים בתל אביב: בשוק לוינסקי וברחוב...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
להיות שם בשבילם
עמותת "איכות בשיקום" ו"עמותת לב בטוח" קיימו כנס ייחודי למשפחות...
לא שוכחים את החטופים: התלמידים מבאר שבע הגיעו לכיכר החטופים בתל אביב
בעיצומה של המלחמה, ולאחר למעלה מ-120 ימים בהם נמצאים 136...
כיכר העיר ריקה רות שומרוני
אוצרים : שרי פארן , אריה קוץ בגלריה פריסקופ , רח'...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה: פנים לבנות - White Face יצירות מאת תמיר גינץ ונאצ'ו דואטו
מופעי בכורה: 7 במרץ | המשכן לאמנויות הבמה, באר שבע 12 במרץ...
עוטפים בחום חולי סרטן
האגודה למלחמה בסרטן ודיזנגוף סנטר עורכים מרתון סריגה של כובעים...