Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

היכונו לשלב הבא בכיבוש הרובוטי: מפס הייצור במפעל למסעדות הרחוב

היכונו לשלב הבא בכיבוש הרובוטי: מפס הייצור במפעל למסעדות הרחוב
תמונות בקרדיט יח״צ

לרובוטים יש מקום של כבוד באמנות ובתרבות הפופולרית. חוקי הרובוטים של אסימוב, ׳האל 9000׳, סדרת סרטי ׳שליחות קטלנית׳, WALL-E, מלחמות הכוכבים והרשימה ארוכה ארוכה. מרובוטים שמהווים סכנה קיומית לאנושות ועד רובוטים ׳גיבורים׳ המשמשים ככוח סיוע והצלה. שלילה בצד חיוב. כיום, הרובוטים כבר אינם חלק מהספרות או מסרטים בדיוניים. רובוטים אמיתיים מאיישים מפעלים ופסי ייצור, ממיינים חבילות בבתי אריזה ושילוח, בלא מעט מקומות עובדים צד בצד בני אדם ואפילו שווארמיה אחת ידועה בתל אביב  הכניסה לשימוש רובוט שחותך את הבשר מהשיפוד…

היכונו לשלב הבא בכיבוש הרובוטי
תמונות בקרדיט יח״צ

מעבר לתפקיד בספרות המדע הבדיוני ובסרטים, משמש המושג לתאר מוצרי חומרה משולבי תוכנה שמבצעים עבודות אוטומטיות, על פי רוב, לעתים בצירוף תכנות מקדים, או בינה כלשהי מאחוריהן. הרובוטים מבוקשים ופעילים במגוון תעשיות, ובעיקר בתחומים בהם העבודה מלוכלכת, מסוכנת, יקרה לביצוע אנושי ומשעממת. הם מבצעים את המשימות שבני האדם לא יכולים, לא מסוגלים או, לא רוצים לבצע בעצמם. הבעיה: כדי שהרובוט התעשייתי יבצע כהלכה את משימותיו וכדי שלא יגרום נזק למפעיליו, הוא חייב לעתים קרובות להיות מופרד מבני אדם, ב׳כלובי מגן׳, או בסביבה ריקה מאנשים. או, אם הם אכן פעילים בסביבה האנושית, הם ׳מוחלשים׳ ומואטים בכח ובמהירות.

היכונו לשלב הבא בכיבוש הרובוטי
תמונות בקרדיט יח״צ

וכאן נכנסים לתמונה הקובוטים: רובוטים שיתופיים, שתפקידם ביצוע משימות מרובות תוך קיום אינטראקציה פיסית עם בני אדם הנמצאים בסביבת העבודה, שעובדים בשיתוף מלא עם בני אדם, משלימים את ׳הראש האנושי׳ שמביא עמו ערך מוסף בהיותו ׳חושב׳. יש בתהליך כולו היזון הדדי שבו כל צד חשוב ותורם את חלקו. בשיטה החדשה הזו, העובד האנושי מועצם ומשתמש בקובוט ככלי רב שימושי. במשוואה הזו, הרובוט אינו מחליף את כוח האדם האנושי אלא לוקח על עצמו את המשימות המאמצות, האוטומטיות ואולי גם המסוכנות יותר לבני האדם ומשחרר בכך את השותפים האנושיים למשימות מורכבות וקריאטיביות יותר״.

אחת הדוגמאות הבולטות לתופעה החדשה, נחשפה השבוע במסעדת Orange Clove הסינגפורית, שהחליטה כי רובוטית העונה לשם ״סופי״, היא היא זו שתגיש לאורחי המסעדה את אחד ממאכלי הרחוב היותר פופולריים בעיר: מרק לקסה, שמכיל איטריות אורז המוגשות ברוטב קארי.

היכונו לשלב הבא בכיבוש הרובוטי
תמונות בקרדיט יח״צ

למשימה גוייסה חברת הקובוטים Universal Robots והתוצאה: שפית רובוטית שיכולה לארגן מנת לקסה חמה ומשביעה בזמן שיא של 45 שניות בלבד. סופי יכולה להרתיח את האיטריות, להשרותן במים להוסיף את הרכיבים הנוספים: סרטנים ומי קוקוס חריפים ולהגיש ללקוחות. והקצב: 80 קעריות בשעה. הג׳קרטה פוסט, שדיווח על התופעה, אומר כי לדברי מנהלי המסעדה, השימוש בשירותיה של סופי מאפשר לשפים לצמצם למינימום את המשימות המעייפות שחוזרות על עצמן ולהתמקד יותר בלקוחות. כעת נבחנת במסעדה גם אפשרות לשלב את חבריה של סופי בקו האיטריות המוקפצות.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
15 מתוך 15 הסתיימה תחרות הכתיבה "בין עורף לחזית"
49 יוצרים מקומיים, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, השתתפו בתחרות הכתיבה...
בשורה לאיכות חיי התושבים בעיר: לראשונה בישראל - עיריית פ"ת תחל לאכוף רעש מרכבים ואופנועים בעזרת אמצעים טכנולוגיים ייחודיים
ועדת חוקה בכנסת אישרה היום 21/11/23 את הצו המאפשר לעירייה...
לרגל יום המודעות למוגבלויות ולזכרה של רות הודיה פרץ ז"ל
זיו לאור ירח- רסיטל פסנתר קלאסי בביצוע זיו סבג -...
הצבת מצלמות במדרחוב ההגנה העובר שיפוצים בימים אלה
במסגרת העבודות לשיפוץ מדרחוב ההגנה הוצבו במקום מצלמות אבטחה המשדרות...
תפיסת משאית ששפכה פסולת
גם בימים אלה ממשיכות סיירות הביטחון של אגף ביטחון, פיקוח...
להזמין אוכל באופן איכותי
על מנת שתוכלו ליהנות מקייטרינג שהוא איכותי וכשר באזור המרכז...
הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב יתרמו דם לשירותי הדם של מד"א
עמדת תרומת דם של שירותי הדם של מד"א תוצב ביום...
מבוכי נפש: יבגני גופמן בתערוכת יחיד
Global Art הגלריה לאמנות גלובלית וישראלית פתיחה חגיגית : יום שישי,...
המרכז השקט יתחדש בקרוב במתחם כושר משודרג!
העירייה תחל בקרוב בהקמת מתחם כושר חדש שישמש את תושבי...
הקרנת הסרט "החתונה היוונית שלי 3" בלבד בבית הקולנוע של HOT CINEMA!
קניון עופר רחובות, מקבוצת קניוני עופר, יוצא בפעילות ייחודית להורים...