Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

היתר והליכים לבניית בריכת שחיה ביתית

היתר והליכים לבניית בריכת שחיה ביתית
קרדיט - ערן לוינסון – אדריכל נוף ומעצב גינות

בשנים האחרונות הפכו בריכות השחייה הפרטיות למבוקשות וזאת הודות לטכנולוגיה המתקדמת היום שמוזילה באופן מהותי את עלויות הבניה והתקנת בריכות אלה. אנשים רבים ירצו להשקיע בבריכה בחצר הבית שלהם ולשדרג את איכות חייהם, אך מלבד ההנאה שטמונה בדבר, הם ירצו גם להשביח את הנכס שברשותם ולעלות את ערך הבית. אולם, חשוב לדעת שכל זה לא מסתכם ב – "שילמתי וסיימתי", ובטרם עושים קפיצת ראש למים עמוקים, יש להבין כי בריכת שחיה ביתית היא מבנה קבוע שדורש תכנון מהודק של אנשי מקצוע, התרי בנייה מהרשות המקומית והליך בירוקרטי שהוא לעיתים ארוך ומסורבל עד להגשמתו.

היתר והליכים לבניית בריכת שחיה ביתית
קרדיט – ערן לוינסון – אדריכל נוף ומעצב גינות

אילו בריכות מחייבות היתר בנייה? 

אפשר למצוא היום מספר סוגי בריכות שחייה שמיועדות להתקנה בבית פרטי, בעוד שמרביתן, תצרכנה היתר לבניית בריכה פרטית. באופן כללי, כל אלמנט שהוא מקובע בתוך האדמה, נדרש עבורו היתר בניה מהרשות המוניציפלית, לרבות כשמדובר בבריכות שחייה. בהתאם לחוקי העזר העירוניים, בריכות שחייה שבנויות עמוק בקרקע (ומגיעות לעומק מקסימלי של 1.80 מ') מקוטלגות תמיד כמבנה קבוע ומחייבות הליך של הוצאת אישורים רלוונטיים וקבלת היתר מהמועצה המקומית הרלוונטית בצירוף של דו"ח מסודר בו מפורט כל תכנון הבנייה שנקבע על ידי מהנדס מומחה. בקטגוריה זו כלולות בין השאר בריכות שחייה מבטון שנבנות במקום גם בריכות השחייה מבטון יצוק שמגיעות היישר מהמפעל כיציקה מוכנה, כמו כן, גם הבריכות המתועשות והפיברגלס, היה וגם הן מוטמנות עמוק בקרקעית הגינה. ראוי לציין שמלבד הצורך בקבלת היתר בנייה, כל הבריכות תחויבנה בהיטל השבחה ובתשלום ארנונה.

הגשת הבקשה עם כל המסמכים הרלוונטיים

כאמור, הסוג היחידי של בריכות שחייה שלא מחייב היתר הינן הבריכות עילית, שמוצבות כמו שהן על הקרקע ללא כל קיבוע ובהיעדר כל יציקה מבטון. הן מוגדרות כמבנה שהוא נייד ועל כן לא מצריכות שום היתר לכך. לבקשה לקבלת היתר בנייה במועצה המקומית צריך יהיה לצרף דו"ח שכולל תכנית בנייה מסודרת וכל מסמך שהוא רלוונטי, כמו מפת מדידה של השטח, מפה מצבית, חישובים של מידות וזוויות של המגרש עצמו, סוג הבריכה וכל המידות שלה, חישוב עומק ומאילו חומרים היא הולכת להיבנות. כמו כן, רשויות מסוימות ירצו לראות שהבריכה מתוחמת ועומדת בכל כללי הבטיחות שהציבה הרשות וכולי. 

תכנית הנוף 

במקביל לדו"ח שיפורט בעזרת אנשי המקצוע המוסמכים, לעיתים יידרש גם לבצע תכנית נוף. תכנית נוף תמנה את כל התכנון העיצובי של הגינה כשהייעוד העיקרי הוא לנסח כתב כמויות והצעת מחיר לכל הרכישה של הצמחייה שתמוקם לצד הבריכה, הגידור שתוחם את אותה והריצוף שיבנה סביבה. תכנית נוף מטרתה לדאוג שהחזות של הבריכה תתכתב עם סביבתה הטבעית ותשתלב עם כל מה שנגלה לעין כשמביטים למרחב הפתוח, מכיוון הבריכה ופנים הבית. 

הגשת הטפסים

לאחר הגשה של כל הטפסים הנ"ל, הבקשה תיבחן בוועדה מקומית ובמהלכה ייבדקו מגוון הפרמטרים השונים, כמו עומקה של בריכת השחייה, מטרת הקמתה, האם וכיצד היא גובלת מהמגרש עצמו וכולי. כמו כן, גם כל נושא הסינון והחיטוי של המים ייבדק, צורת הגידור ועוד. במקרים רבים יידרש גם לקבל חוות דעת ואישורים למיניהם בנוגע לגורמים שונים כמו מהנדס אינסטלציה, משטרה, כיבוי אש והמשרד לאיכות הסביבה. בהתאם לזאת, בכל מקרה בו הוחלט להקים בריכת שחייה בחצר הבית, חשוב יהיה להסתייע בשירותיה של חברה מקצועית שבקיאה בתחום ותלווה את ההליך והפרויקט עד להגשת החלום!  

המאמר נכתב באדיבות אמנות הגינה הקסומה – ערן לוינסון – אדריכל נוף ומעצב גינות
054-5228882 |  [email protected]

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כיצד לנהוג כשרוצים לטפל בנכסים ובמקרקעין?
נכסים שונים שיש לכם בבעלותכם מחייבים טיפול משפטי מקצועי של...
איך מודדים חווית לקוח?
תחום ניהול חווית הלקוח – CX (Customer Experience), נמצא במגמת...
מכלול ייחודי של שיקולים ומיומנויות
העיסוק בתהליך כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום כרוך במכלול ייחודי של...
חשוב לכל מי שנזקק לעזרה לדעת על מיצוי זכויות
במצבי חיים שונים אזרחי ישראל זכאים לעזרה וסיוע ניכרים מהמדינה,...
כיצד לשפר את איכות חייכם מבלי שתצטרכו לשלם יותר מדי?
לכל מי שמחפש את החלופות הטובות ביותר לבתי המרקחת בישראל...
24 שעות של פרסום
שלטים מוארים הינם אלמנט פרסומי רב רושם, הם מבליטים את...
תנו לעורכת הדין ליישר את ההדורים בכל סכסוך משפחתי
מטבען של דברים משפחות מורכבות גם כאשר הכל מתנהל כשורה....
להגיע להסכם מול נושים- זה אפשרי
אף אדם או חברה לא רוצים למצוא את עצמם במצב...
מוצרי טיפוח מיוחדים לחוויה מושלמת
מחליק שיער פופולרי וחדשני מחליק אמיקה הוא מוצר טיפוח שיער פופולרי...
מערכת הביוב של תל אביב - עומדת בדרישות של עיר דינמית
תל אביב, מטרופולין שוקק חיים על חוף הים התיכון, פועמת...