Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הסכם סודיות – למה זה נחוץ

הסכם סודיות – למה זה נחוץ

עידן של סטארט-אפים מחייב הבנה והיכרות עם החוקים השומרים על זכויות הקניין הרוחני שלכם ועל זכויותיכם כשותפים, למקרה שהקמתם זאת יחד. אם טרם חתמתם על הסכמים עם עובדים ושותפים, למדו מעט על הצורך בהסכם סודיות בתחום שלכם

הסכם סודיות - למה זה נחוץ

אנחנו מוקפים בלא מעט יוזמות ופרויקטים, סטארט אפים וסיפורים על מצליחנים שיגלו המצאה קטנה, או עבדו על תוכנה או אפליקציה משגעת שמשנה עולמות, ולא מבינים אחר כך למה הם איבדו את הבכורה או את הזכויות והכספים שלהם. מאבקים שונים על זכויות קניין רוחני בגלל שגיאות בתהליך רישום פטנטים ועבודה ללא הסכם סודיות, וכל הכרוך בכך הם המאפיינים את עולם היזמות ואת התעשייה והטכנולוגיה של היום.

זה לא מספיק לומר שיש לכם רעיון מצוין שאתם רוצים לעבד ולהפוך  למפעל או לפרויקט גדול. זה לא מספיק לחלום על אקזיט שישנה את העולם כדי להבטיח שהאקזיט ייכנס לכיס שלכם ושל מי שהשקיע בכם ישירות עליכם להגן על כל פיסת מידע שיש ברשותכם, שהושגה הודות לעבודה למענכם על ידי מי שגייסתם לצורך כך, או על ידי מחקר ופיתוח שלכם. חובה לרשום פטנטים ולהגן על עצמכם מכל מי שינסה לגנוב את פרי עמלכם.

למה חובה להכין הסכם סודיות?

פטנטים וקניין רוחני מאוד משמעותיים בעבודה שלכם. חוקי רישום פטנט הם מדוקדקים מאוד, למשל, ולכן מומלץ לערוך הסכם סודיות ביניכם לבין השותפים והעובדים שלכם, משום שאתם נדרשים לעבור תהליך ארוך שעשוי לחשוף מידע חיוני בו לעיניהם. ללא הסכם סודיות הם יוכלו לקחת את העבודה שלכם ולהרוויח ממנה כסף בעצמם, פשוט לגנוב את הסודות ולעבור למתחרים כדי ליצור יתרון עליכם.

כשמדובר בפטנט או בקניין רוחני, למשל, זה קורה משום שבין הגשת הבקשה לרישום פטנט לבין רישומו בפועל יש חלון שבו אינכם יכולים למנוע מאחרים לגנוב מכם ולהוכיח זאת ואז תאבדו מומנטום יקר. הסכם סודיות מגן עליכם מפני כך שמי שעובד הכי קרוב אליכם יעשה זאת ועוד יוכיח שהוא זה שבעל הפטנט ולא אתם. הסכם סודיות קובע מה של מי ומי מגיע לו ליהנות ולהחליט בנוגע לפטנט.

מהן זכויות קניין רוחני?

כשמן כן הן, זכויות קניין רוחני מדברות על כל קניין שנגזר כפרי עמלכם והפיתוח שלכם לפי רעיונות שלכם. זה יכול להיות מומצא ברגע או יכול להיות פרי פיתוח של שנים, יצירה שכתבתם, טכנולוגיה שפיתחתם כתוצאה מתובנות שרכשתם בשלב כלשהו, כל מה שנגזר כנכס כתוצאה מכך. במהלך העבודה שלכם אתם חושפים מידע זה לשותפים או ללקוחות ולכן חובה להגן על המידע מפני זה שמישהו אחר יגנוב אותו וינסה לבנות על בסיסו משהו משלו. במקרה כזה הוא יהיה זה שיטען לקניין רוחני ויהיה קשה מאוד להוכיח כל עוד זה אינו מוחשי.

המלכוד הוא שברגע שאתם הופכים משהו למוחשי אתם משתפים אותו עם העולם ומרגע זה אבדה הסודיות לפחות באופן חלקי. ודאו שאתם מחתימים על הסכם סודיות שנוסח על ידי עורכי דין שמתמחים בכך ולכן גם יידעו  איך להגן עליכם בצורה מוחלטת.

סיבה נוספת בגללה חובה להגן על הקניין הרוחני שלכם בעזרת הסכם סודיות הוא העובדה שמרגע שהוא יוצא מרשותכם עלולים לקחת אותו ולעשות ממנו משהו שכלל לא התכוונתם אליו. שלא לדבר על שימוש לרעה שעלולים לעשות בו וזה משהו שרבים פוחדים ממנו מאוד. הרי אם ייקחו המצאה יפה ויהפכו אותה למשהו שמזיק לחברה זה יהיה בדרך כלל בדיוק ההפך ממה שהתכוונתם אליו. הגנו על הרעיון שלכם בעזרת עורכי דין בלבד. זאת הדרך היחידה להבטיח שתוכלו לשלוט בכל היבט של הרעיון שלכם ולא להצטער על זה אחר כך.

ייצוג וניסוח על ידי עורכי דין לקניין רוחני

בין אם מדובר בפטנטים ובין אם מדובר בהסכם סודיות, כל תו ותג וכל אותו ומילה הם אלה שיקבעו את ההבדל בין הגנה הרמטית עליכם ועל ההמצאה שלכם לבין הפקרת הידע שלכם לציבור ולכל מי שירצה להשתלט עליו. משום כך מצאו עורכי דין שייצגו אתכם על הצד הטוב ביותר בגלל התמחותם בנושא זה. הם כבר יידעו כיצד לנסח כל הסכם סודיות שצריך כדי שתוכלו ליהנות מהגנה כוללת ומקיפה שתגן על הסודות המקצועיים שלכם.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בעולם החדש אתם חייבים ללמוד איך לעמוד מול קהל בהצלחה
אם אתם רוצים להצליח באמת, אתם פשוט חייבים ללמוד איך...
חווית קניה נוחה עם סופרמרקט בראשון לציון
כל אחד מאיתנו הולך לערוך קניות לביתו בזמן זה או...
לקרוא על יציאת מצרים מהגדה מהודרת
הגדה של פסח ממותגת הפכה בשנים האחרונות למוצר הקיים בכל...
כשאתם זקוקים לעזרה משפטית פנו לטוב ביותר
עורך דין שמטפל במקרה שלכם חייב להיות הטוב ביותר בתחומו,...
בחירת מצבה- הדרך להנציח את יקירכם כפי שהיה רוצה
במבט כולל מצבות נראות דומות זו לזו. רובן בהירות ולעיתים...
חשבו על היום שאחרי כמה שיותר מוקדם
אירועים שונים בחיים אינם נמצאים בשליטתנו או בתכנוננו, מטבע הדברים,...
עם הזכויות מגיעים החובות
אזרחות אמריקאית היא נחשקת מאוד בגלל האפשרויות הגלומות בה לכל...
איטום מרתפים בחורף
חדירה של מים למבנה היא בעיה שתמיד יש לקחת בכובד...
מדריך מקיף לאורח חיים דל פחמימות ועשיר בשומנים
הדיאטה הקטוגנית, או בקיצור קטו, הופכת את התסריט התזונתי הטיפוסי...
מעבדה מקצועית לתיקון מחשבים
המחשב הוא כלי העבודה העיקרי של רבים מאיתנו ולכן ברור...