Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

העסקת עובדים – נושא מורכב מבחינה משפטית

העסקת עובדים – נושא מורכב מבחינה משפטית
קרדיט - Canva

כאשר  אדם פותח עסק ושוכר עובדים שיבצעו את העבודה, הדברים החשובים ביותר מבחינתו הם תפעול העסק בצורה שתהיה הרווחית והכלכלית ביותר. הוא שם דגש רב על ניהול העסק בצורה הטובה ביותר מבחינה מקצועית, פיננסית ועסקית. לא תמיד הוא שם דגש, במיוחד בתור מעסיק מתחיל, על נושא זכויות העובדים ויחסי עבודה שהם עניינים מורכבים, שללא ספק משפיעים על התנהלות העסק. יתרה מזו, כאשר מעסיק עושה טעויות בנושא העסקת עובדים, פעמים רבות הוא עשוי להיות חשוף לאישומים פליליים, בנוסף לתביעות אזרחיות בבתי הדין לעבודה. לכן, עוד לפני פתיחת העסק או לפחות לפני המעבר מעסק של אדם יחיד לעסק שמעסיק עובדים, כדאי לבעל העסק להתייעץ עם עורך דין לענייני עבודה מומלץ אשר יסביר לו בצורה ברורה מהם החובות המרכזיות שלו כלפי עובדיו, כיצד להתנהל בצורה נכונה שעולה בקנה אחד עם דיני העבודה וכיצד לפעול במקרה של דרישה מצד אחד העובדים.

המעסיק מתכונן לפטר אתכם? יש עדיין אפשרות לתיקון

פעמים רבות עובד מרגיש ויודע את אשר מתרחש ב"חלונות הגבוהים" לגביו, כאשר המעסיק עומד לפטר אותו. אם זה המצב, חשוב לעובד לדעת שהמעסיק צריך לתת לו הזדמנות להישמע  טרם קבלת ההחלטה על הפיטורים. הליך זה נקרא שימוע לפני פיטורים. העובד אמור לקבל מכתב זימון לשימוע לפחות 48 שעות לפני מועד השיחה.  במכתב המעסיק צריך לפרט את מלוא הטענות בגינן נשקלים פיטורי העובד, ברמת פירוט מספקת, שתאפשר לעובד להתייחס לדברים. כאשר העובד מקבל מכתב כזה או  כאשר הוא יודע שהדברים עומדים לקרות, כדאי לו להתייעץ עם עורך דין לשימוע בעבודה שייעץ לו מה לומר ולטעון ואף יוכל לייצג אותו בהליך השימוע עצמו. ייצוג העובד ע"י עורך דין יכול להיות יעיל יותר בגלל שמפגש של המעסיק עם עורך דין יהיה ניטרלי ולא טעון כפי שהוא יכול להיות עם עובד, וייתכן מאוד שטענות נכונות שיועלו על ידי עורך הדין יביאו את המעסיק לשקול בשנית את הפיטורים או להגיע להסכמות עם העובד בנוגע לחבילת הפרישה שלו.

התעמרות במקום העבודה- מה זה אומר?

המונח התעמרות אינו ברור לכולם, כך שגם אנשים שעוברים זאת לא יודעים לקרוא לדבר בשמו. התעמרות במקום העבודה היא התנכלות חוזרת ונשנית, שאינה פיזית, כלפי עובד מסוים. ההתעמרות בולטת במיוחד כשהיא מצד המנהל האישי, אך גורמת תסכול רב גם כאשר היא נעשית מצד גורם אחר: מנהל עקיף, עובד אחר וגם אדם שאינו ממקום העבודה עצמו אך עובדים מולו באופן קבוע כמו לקוח או ספק. במקרים האמורים, העובד יכול להתלונן למקום העבודה על ההתעמרות והמעסיק צריך לפעול על מנת להפסיק את ההתעמרות באופן מידי. ככל שמעסיק לא פעל באופן זה, ניתן יהיה להגיש נגדו תביעה, באמצעות עורך דין התעמרות, אף אם המעסיק לא היה הגורם המתעמר, בשל הפרת חובתו לשמור על סביבת עבודה בטוחה לעובד.

עו"ד קובי חתן הוא בעל ניסיון רב בכל הקשור לדיני עבודה. זהו תחום ההתמחות המרכזי שלו כך שהוא בעל ניסיון בייצוג מעסיקים או עובדים בנושאים שונים ומורכבים בתחום. מוזמנים ליצור קשר.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
צלמת הריון - הסטודיו של נסיה
תקופת ההיריון היא תקופה מיוחדת ומעניינת. שינויים רבים קורים בתקופה...
מגשי פירות: כאן הפירות נפגשות בגאווה ובסגנון
בעידן שלנו, העיסוק באורח חיים בריא ומאוזן הוא לא רק...
איך לבחור עו"ד משפחה?
בעת בה מערכת היחסים שבין בני זוג נשואים מתחיל לעלות...
עיצוב הבית - כי שינוי מתחיל מבפנים
כולנו מכירים את התחושה של הצורך בשינוי, היא יכולה להתבטא...
נקלעתם לתסבוכת במשפחה? אל תנסו להתמודד לבד
מי מאיתנו לא שמע בילדותו את המשפט: "לא צריך לכבס...
למצוא וודאות בתקופה של חוסר וודאות- כך תעשו זאת
היום, כאשר במדינה ישנו מצב ביטחוני לא יציב שצפוי להימשך...
עד כמה בעיות גב נפוצות?
בעיות גב נפוצות מאוד. זה יכול להיות די קשה לחיות...
מתנה שכל יולדת לא תוכל לשכוח
לקנות מתנה ליולדת זו משימה שכולנו מתמודדים איתה מידי פעם....
איזו משכנתא מתאימה לרכישת דירה שנייה להשקעה
אם חשבתם עד היום שתקבלו באופן אוטומטי משכנתא לדירה להשקעה...
"טיפולי" תל אביב: המקום שבו התפתחות ילדכם במרכז
התפתחות ילדכם היא מסע מרתק ומלא הפתעות. מהרגע שאתם יוצאים...