Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הצמדת אוזניים

הצמדת אוזניים
קרדיט תמונה: FREEPIK

אוזניים בולטות קיימות בכ- 1 ל- 30 ילדים. המשמעות היא שבכל כיתה, יש בממוצע ילד או ילדה עם אוזניים בולטות. הבעיה גורמת לעיתים למבוכה חברתית רבה וצורך בתיקון ניתוחי. במרבית המקרים, האוזן בולטת כבר מלידה, אך לעתים, הבלט מתפתח לאורך הילדות. 

מדוע האוזניים בולטות? 

האוזניים בולטות בשל עיוותים בצורת הסחוס. הסרה של עודפי עור לא תפתור את הבעיה שכן העור מתרחב בחזרה. יש לעצב את הסחוס מחדש ע"מ להצמיד את האוזניים. 

האם ניתן להצמיד אוזניים ללא ניתוח?

בחודש הראשון לחיים הסחוס באוזן מושפע מהורמון אימהי שנקרא אסטרוגן. בתקופה זו, ניתן לנסות ולעצב את הסחוס באמצעות חומרים שונים ולהביאו לצורה הדרושה מבלי צורך לנתח. לאחר שהתינוק בין חודש, לא ניתן לשנות את צורת הסחוס באמצעים שאינם ניתוחיים.  

מה הגיל האופטימלי לבצע ניתוח הצמדת אוזניים? 

קיימים מס' שיקולים למועד הניתוח הטוב ביותר. מצד אחד, יש צורך לדחות את מועד הניתוח ככל שניתן כדי שהאוזן תגיע לגודל הכמעט סופי שלה וניתוח לא יפגע בצמיחה עתידית שלה. מצד שני, ככל שדוחים את מועד הניתוח, הסיכוי שהילד יחווה מבוכה חברתית, גדול יותר. האוזן מגיעה לגודלה הסופי בגיל 5-6 שנים. לעומת זאת, הגיל בו ילדים מתחילים להיות מודעים למראה ולחוות חוויות שליליות בגלל מראה האוזניים הוא גיל 7-8. לדוגמה, ילדים רבים העוברים הצמדת אוזניים בגיל 10-11, סובלים ממועקה חברתית מיותרת, אשר  מתקבעת בתודעה. לכן, לדעת מומחים רבים, יש לבצע את הניתוח בגיל 6, לפני מועד התחלה של כיתה א'. הגיל מהווה גיל אידיאלי בו האוזן הגיעה לבשלות ולגודל הסופי ומצד שני, הילד עדיין קטן ואינו מודע לבעיה האסתטית. 

האם קיים יתרון לביצוע הניתוח בגיל ההתבגרות או לאדם בוגר? 

דחיית הניתוח, כאמור, גורמת למבוכה חברתית מסויימת. אולם, קביעת מועד הניתוח בגיל מתקדם יותר מאפשרת את ביצועו תחת הרדמה מקומית בלבד, בגלל שיתוף הפעולה של המטופל. בילד, לעומת זאת, לא ניתן לבצע הצמדת אוזניים תחת הרדמה מקומית ויש צורך בביצוע הניתוח תחת הרדמה כללית בשל העדר שיתוף פעולה. 

כיצד מתבצע הניתוח?

ניתוח הצמדת אוזניים מתבצע דרך חתך מאחורי האפרכסת ודרכו מעצבים את הסחוס. משך הניתוח כשעה וחצי והמטופל/ת משתחרר באותו היום לביתו. לאחר הניתוח יש לענוד סרט שיער למשך שבועיים ע"מ לשמור על תוצאת הניתוח.  

מהם תופעות הלוואי או סיבוכים רלוונטיים לניתוח הצמדת אוזניים? 

מרבית הניתוחים עוברים בהצלחה. זיהום או דימום הם סיבוכים הרלוונטיים לכל ניתוח ואינם ספציפיים לניתוח הצמדת אוזניים. תתכן צלקת מעובה מאחורי האפרכסת. לעתים רחוקות, אחת האוזניים "משתחררת" מעט ונראית פחות צמודה. התהליך עלול להתפתח באופן מידי אך במרבית המקרים מתרחש בחודשים שלאחר הניתוח. במקרה זה, ניתן להמתין שנה ממועד הניתוח ולבצע ניתוח נוסף ולפתור את הבעיה. ע"מ למנוע את הישנות הבלט, דר' חדד מבצע את הניתוח בשיטה ייחודית אשר מאמצת את הטכניקה הקלאסית והמקובלת, ומוסיף עליה מרכיבים נוספים אשר משפרים אותה ומקטינים משמעותית את הסיכוי להישנות הבלט.

האם ניתן לפגוע בשמיעה בניתוח? 

 לא. בניתוח הצמדת אוזניים אין כל פגיעה במנגנון השמיעה או במנגנון שיווי המשקל, שכן הניתוח הוא שטחי, ומנגנונים אלה ממוקמים עמוק יותר.    

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מדריך פרקטי למציאת פתרון מגורים לגיל השלישי
ההורים היקרים לנו ממשיכים להתבגר ככל שאנחנו גדלים ומתגברים, ולכן...
היתרונות של תיקון מיני בר במקום לקנות חדש: פתרון חסכוני
ישנם כל מיני מכשירים וסוגי מיני בר אבל בעצם אם...
כיצד כרטיסים חכמים משנים את האבטחה?
מדוע אנו רואים שאנשים משתמשים בכרטיסים על בסיס קבוע? יש...
עיצוב בלונים לאירועים
כל אדם שעורך אירוע ומשקיע לא מעט כסף, רוצה שהאירוע...
סין יוצאת בתוכנית חדשה לעידוד מכירות הרכב החשמלי הסיני בעולם
אחרי שנים של מאמצים לחדירה אל שווקי אירופה, ארה"ב והמזרח,...
כיצד מאבחנים ליקויי למידה?
ישנם ילדים אשר על אף שהם משתדלים מאוד, אינם מצליחים...
בעולם החדש אתם חייבים ללמוד איך לעמוד מול קהל בהצלחה
אם אתם רוצים להצליח באמת, אתם פשוט חייבים ללמוד איך...
חווית קניה נוחה עם סופרמרקט בראשון לציון
כל אחד מאיתנו הולך לערוך קניות לביתו בזמן זה או...
לקרוא על יציאת מצרים מהגדה מהודרת
הגדה של פסח ממותגת הפכה בשנים האחרונות למוצר הקיים בכל...
כשאתם זקוקים לעזרה משפטית פנו לטוב ביותר
עורך דין שמטפל במקרה שלכם חייב להיות הטוב ביותר בתחומו,...