Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הקשר הסיבתי בין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת מתחזק: מנהל אירועים בחיל האויר הוכר כנכה צהל לאחר שנמצא כי סוכרת יכולה להתפרץ גם מהשחיקה בעבודה

הקשר הסיבתי בין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת מתחזק: מנהל אירועים בחיל האויר הוכר כנכה צהל לאחר שנמצא כי סוכרת יכולה להתפרץ גם מהשחיקה בעבודה

בית משפט השלום ברשל"צ שוב נדרש לפסוק בקשר שבין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת.

זאת בעקבות תביעה נגד קצין התגמולים במשרד הביטחון

בן 40 שהתגייס לצבא בשנת 1996 במהלך הסדיר שימש כנהג ועם סיום שירותו חתם קבע כמנהל חדר אוכל בבסיס חיל האויר שמאלכס אלפי חיילים ובמשך 8 שנות שירותו בקבע קודם למנהל האירועים –תפקיד אותו ביצע לטענתו תחת לחץ רב יחד עם חייל אחד בלבד בשרות חובה.

עקב העומס הרב, ביקש הנגד לעבור תפקיד והוא נשלח בפבואר 2008 לקורס אומנות האוכל במטרה להכשירו לעבודה כטבח אלא שבמהלך הקורס הוא נחתך באגודלו וחזר לבסיס, שם התבקש לחזור לתפקידו הקודם ולתת מענה לאירועים השונים סביב חג הפסח של שנת 2008 .

מספר ימים לפני החג, ניגש הנגד לרופא בתלונה כי הוא מרגיש צימאון וסובל מהשתנה מרובה. בבדיקה שנערכה לו נמצא כי הוא חולה בסוכרת נעורים.

בסוברו כי התפרצות המחלה נבעה מתנאי השירות פנה הנגד באמצעות עו"ד אלי סבן לקצין התגמולים במשרד הביטחון בתקווה שהוא יוכר כנכה צהל.

אלא שבקשתו נדחתה והוא נאלץ להגיש ערעור לבית המשפט. אמנם שני הצדדים הגישו חוות דעת רפואיות אלא שבית המשפט הזכיר שהסוגיה אינה חדשה וכי המבחן המנחה הוא האם החייל היה נתון לדחק נפשי חריג ויוצא דופן בסמוך ולפני פרוץ מחלת הסוכרת.

במקרה שלפניו סבר בית המשפט כי קיים קשר סיבתי לאחר שהיה ברור כי הנגד עבד תחת עומס רב ולחץ וכי היה מחסור תמידי בכוח אדם. מהסיבות האלה ביקש לסיים את תפקידו ולמצוא לו מחליך אלא שהמחליף שנמצא לו פרש מתפקידו והנגד נאלץ לחזור לתפקידו באמצע קורס הבישול לתקופה מאסיבית.

בתגובה לתביעה טענו במשרד הביטחון כי האכזבה שחש הנגד ועומס העבודה, אין בהם כדי לבסס את הקשר הסיבתי המשפטי. אלא שבית המשפט דחה את הטענה וקבע שיש לבחון את משמעות ההחלטה על חייו של החייל ואת הזיקה בינה ובין יחודיות השירות.

בית המשפט מצא כי מתקיים היסוד האובייקטיבי הנחוץ. לא מדובר פה באכזבה גרידא מצידו של הנגד על שנאלץ לשוב לתפקידו אלא שהדרישה לחזור לתפקידו לאחר שהובטח לו כי יעבור תפקיד ולאחר שהנגד השני התחרט לא היתה עניין טריוויאלי או חסר ממשות

לדברי עו"ד אלי סבן, מומחה בתביעות נגד משרד הביטחון, אין להקל ראש בקביעת בית המשפט לפיה "עצם העובדה שאדם ממלא את תפקידו במשך שנים רבות לא הופכת אותו לחסין מלחצים, אדרבה, השנים גורמות לשחיקה ולהידלדלות המשאבים הנפשיים".
לדבריו, הנגד הוזמן לועדה רפואית לקביעת אחוזי נכותו בעוד מספר ימים.

הקשר הסיבתי בין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת מתחזק

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
קבוצת H&O פותחת רשת חנויות בקונספט חדש לתינוקות ולילדים תחת השם: KIDS O&H
חנות הקונספט הראשונה נפתחה בקניון עזריאלי מודיעין ומאגדת את מותגי...
שחר חיון, בן זיני וקימור אזולאי מפגינים כישורים
עמותת חסדי דרור, המסייעת למשפחות במצוקה ולמשפחות של ילדים חולי...
השקת גן לילי במרכז מורשת יהדות בבל
רגע מרגש בשגרה העצובה שלנו היה במרכז מורשת יהדות בבל,...
חברת איזי ג'ט משהה את טיסותיה לחצי שנה
חברת איזי ג'ט הודיעה על השעיית טיסותיה מישראל ואליה עד...
חנייה חינם בכחול לבן במהלך חג הפסח
כן כן לא דמיינתם, קראתם נכון. חנייה חינם בכחול לבן במהלך...
רשת העוגיות 'סופט קוקיס' פותחת סניף דגל בקניון עופר רחובות בהשקעה הנאמדת בחצי מיליון ש"ח
רשת סופט קוקיס פותחת השבוע סניף דגל, בקניון עופר רחובות,...
התלמידים דואגים לנזקקי פתח תקווה
לקראת חג הפסח, תלמידי שכבת י"א בכפר הנוער אמית פתח...
משמעות צילום אירועים חשובים
בר מצווה הוא אירוע משמח בקהילה היהודית, המציין את הגעתו...
שמעון קונטראז'י – The Colors of Music
בגלריית GLOBAL ART רח' מרכז בעלי מלאכה 13 תל אביב אוצרות :...
הדרך לחיים חופשיים מהתמכרות
התמודדות עם ההתמכרות - האתגר והפתרון ההתמכרות היא מצב מורכב המשפיע...