Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הקשר הסיבתי בין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת מתחזק: מנהל אירועים בחיל האויר הוכר כנכה צהל לאחר שנמצא כי סוכרת יכולה להתפרץ גם מהשחיקה בעבודה

הקשר הסיבתי בין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת מתחזק: מנהל אירועים בחיל האויר הוכר כנכה צהל לאחר שנמצא כי סוכרת יכולה להתפרץ גם מהשחיקה בעבודה

בית משפט השלום ברשל"צ שוב נדרש לפסוק בקשר שבין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת.

זאת בעקבות תביעה נגד קצין התגמולים במשרד הביטחון

בן 40 שהתגייס לצבא בשנת 1996 במהלך הסדיר שימש כנהג ועם סיום שירותו חתם קבע כמנהל חדר אוכל בבסיס חיל האויר שמאלכס אלפי חיילים ובמשך 8 שנות שירותו בקבע קודם למנהל האירועים –תפקיד אותו ביצע לטענתו תחת לחץ רב יחד עם חייל אחד בלבד בשרות חובה.

עקב העומס הרב, ביקש הנגד לעבור תפקיד והוא נשלח בפבואר 2008 לקורס אומנות האוכל במטרה להכשירו לעבודה כטבח אלא שבמהלך הקורס הוא נחתך באגודלו וחזר לבסיס, שם התבקש לחזור לתפקידו הקודם ולתת מענה לאירועים השונים סביב חג הפסח של שנת 2008 .

מספר ימים לפני החג, ניגש הנגד לרופא בתלונה כי הוא מרגיש צימאון וסובל מהשתנה מרובה. בבדיקה שנערכה לו נמצא כי הוא חולה בסוכרת נעורים.

בסוברו כי התפרצות המחלה נבעה מתנאי השירות פנה הנגד באמצעות עו"ד אלי סבן לקצין התגמולים במשרד הביטחון בתקווה שהוא יוכר כנכה צהל.

אלא שבקשתו נדחתה והוא נאלץ להגיש ערעור לבית המשפט. אמנם שני הצדדים הגישו חוות דעת רפואיות אלא שבית המשפט הזכיר שהסוגיה אינה חדשה וכי המבחן המנחה הוא האם החייל היה נתון לדחק נפשי חריג ויוצא דופן בסמוך ולפני פרוץ מחלת הסוכרת.

במקרה שלפניו סבר בית המשפט כי קיים קשר סיבתי לאחר שהיה ברור כי הנגד עבד תחת עומס רב ולחץ וכי היה מחסור תמידי בכוח אדם. מהסיבות האלה ביקש לסיים את תפקידו ולמצוא לו מחליך אלא שהמחליף שנמצא לו פרש מתפקידו והנגד נאלץ לחזור לתפקידו באמצע קורס הבישול לתקופה מאסיבית.

בתגובה לתביעה טענו במשרד הביטחון כי האכזבה שחש הנגד ועומס העבודה, אין בהם כדי לבסס את הקשר הסיבתי המשפטי. אלא שבית המשפט דחה את הטענה וקבע שיש לבחון את משמעות ההחלטה על חייו של החייל ואת הזיקה בינה ובין יחודיות השירות.

בית המשפט מצא כי מתקיים היסוד האובייקטיבי הנחוץ. לא מדובר פה באכזבה גרידא מצידו של הנגד על שנאלץ לשוב לתפקידו אלא שהדרישה לחזור לתפקידו לאחר שהובטח לו כי יעבור תפקיד ולאחר שהנגד השני התחרט לא היתה עניין טריוויאלי או חסר ממשות

לדברי עו"ד אלי סבן, מומחה בתביעות נגד משרד הביטחון, אין להקל ראש בקביעת בית המשפט לפיה "עצם העובדה שאדם ממלא את תפקידו במשך שנים רבות לא הופכת אותו לחסין מלחצים, אדרבה, השנים גורמות לשחיקה ולהידלדלות המשאבים הנפשיים".
לדבריו, הנגד הוזמן לועדה רפואית לקביעת אחוזי נכותו בעוד מספר ימים.

הקשר הסיבתי בין דחק בשירות לבין מחלת הסוכרת מתחזק

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
15 מתוך 15 הסתיימה תחרות הכתיבה "בין עורף לחזית"
49 יוצרים מקומיים, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, השתתפו בתחרות הכתיבה...
בשורה לאיכות חיי התושבים בעיר: לראשונה בישראל - עיריית פ"ת תחל לאכוף רעש מרכבים ואופנועים בעזרת אמצעים טכנולוגיים ייחודיים
ועדת חוקה בכנסת אישרה היום 21/11/23 את הצו המאפשר לעירייה...
לרגל יום המודעות למוגבלויות ולזכרה של רות הודיה פרץ ז"ל
זיו לאור ירח- רסיטל פסנתר קלאסי בביצוע זיו סבג -...
הצבת מצלמות במדרחוב ההגנה העובר שיפוצים בימים אלה
במסגרת העבודות לשיפוץ מדרחוב ההגנה הוצבו במקום מצלמות אבטחה המשדרות...
תפיסת משאית ששפכה פסולת
גם בימים אלה ממשיכות סיירות הביטחון של אגף ביטחון, פיקוח...
להזמין אוכל באופן איכותי
על מנת שתוכלו ליהנות מקייטרינג שהוא איכותי וכשר באזור המרכז...
הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב יתרמו דם לשירותי הדם של מד"א
עמדת תרומת דם של שירותי הדם של מד"א תוצב ביום...
כל מה שחשוב לדעת לפני שניגשים לניתוח השתלת שיניים
השתלת שיניים היא למעשה הפתרון האידיאלי עבור כל אותם אנשים...
מבוכי נפש: יבגני גופמן בתערוכת יחיד
Global Art הגלריה לאמנות גלובלית וישראלית פתיחה חגיגית : יום שישי,...
המרכז השקט יתחדש בקרוב במתחם כושר משודרג!
העירייה תחל בקרוב בהקמת מתחם כושר חדש שישמש את תושבי...