Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

זכויות יוצרים, זכות ששווה כסף

זכויות יוצרים, זכות ששווה כסף
מקור freepik

עורך דין זכויות יוצרים

להיות מקורי דורש לא מעט מאמץ, כישרון והתמדה. ואם אתם גם רוצים להתפרנס מהיצירות שלכם, או שאתם צרכנים של יצירות שונות, אתם חייבים בארגז הכלים שלכם ידע בסיסי על זכויות יוצרים, מה זה אומר ואיך להימנע מהפרות של זכויות יוצרים. עולם הקניין הרוחני, אשר זכויות היוצרים נמנה עליו, מנסה לתמרץ יצירה מקורית, ולכן מקנה ליוצר ולבעל זכות היוצרים זכות בלעדית ביצירה שלו, כולל הזכות להתפרנס ממנה והזכות לקרדיט ולשלמותה של היצירה. אז אספנו לכם כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם מפני הפרה של זכויות יוצרים.

זכויות יוצרים, זכות ששווה כסף
מקור freepik

טיפ 1: היצירה שייכת ליוצר

כל יצירה, פשוטה ככל שתהיה, זכאית להגנה. ככלל, הבעלים שם היצירה הוא היוצר שלה. רק במקרים מסוימים הקבועים בחוק, דוגמת עריכת פורטרט או מתן שירות לאירוע משפחתי או פרטי, היצירה שייכת למזמין היצירה. בחוק גם קמה חזקה כי מי שחתום על היצירה הוא בעל זכות היוצרים. כלומר, אם אתם היוצרים, כדאי לחתום על היצירה, ואם אתם רוצים לברר למי שייכת היצירה ומופיע עליה קרדיט, היא שייכת לבעל הקרדיט.

טיפ 2: פרסום היצירה אינו הופך אותה לשייכת לכלל

ליוצרים שחוששים לפרסם את יצירתם, ולצרכנים, חשוב להבהיר: פרסום היצירה והופעתה באינטרנט או בכל פלטפורמה אחרת אינו הופך אותה ל"נחלת הכלל". להיפך, עצם הפרסום מגבש את ההגנה עליה כיצירה. כך לגבי מוסיקה ושמע, באומנות ויזואלית, בספרות ובתחומים נוספים. לכן, אם ראיתם יצירה שאתם רוצים להשתמש בה לפרסום העסק שלכם או לשלב אותה ביצירה אחרת, תחפשו את היוצר או את בעל זכות היוצרים, זה מהטיפ הראשון שכאן. לא מצאתם? רק במצבים חריגים ניתן להשתמש ביצירה, ומוטב להתייעץ עם עו"ד מתחום זכויות היוצרים לפני שהחלטתם בכל מקרה להשתמש בה.

טיפ 3: הפרה של זכות יוצרים יכולה לעלות המון למפר

הוראות חוק זכות יוצרים מאפשרת לבעל זכות היוצרים לזכות לפיצויים של עד מאה אלף ₪ על כל הפרה של זכות היוצרים שלו. פיצוי זה מתקיים מעבר לנזק הממשי שאולי נגרם לבעל זכות היוצרים וזאת מאחר ויש קושי בקביעת גובה הנזק בפועל. הפיצוי נקבע בידי בית המשפט ובהתאם למידת ההפרה, המפר, הפגיעה ביוצר ושיקולים נוספים. הפרו את זכות היוצרים שלכם? תפנו לעורך דין כדי לבחון את זכותכם.

טיפ 4: לא כל הפרה או מפר מחויבים בפיצויים

ישנם מצבים בהם שימוש ביצירה ללא רשות או מבלי מתן קרדיט ליוצר הוא מותר. ככה הוא כאשר מדובר בשימוש במוסד לימודי מוכר, כשההפרה היא בתום לב ובסוגים שונים של מפרים כגון אנשים פרטיים ועמותות קטנות. לכן גם אם הפרתם זכות יוצרים ובעל הזכות פנה אליכם בדרישת תשלום, מומלץ להתייעץ לפני שאתם משלמים פיצוי.

טיפ 5: מקורי זה הכי

אם אתם צריכים קטעי תוכן, וידאו או תצלומים כדי לקדם את העסק שלכם, תוכן מקורי הוא הטוב ביותר עבורכם. מעבר לפן השיווקי שבכך, תוכן מקורי אשר רכשתם רישיון שימוש בו או תוכן אותו יצרתם בעצמכם מונע עלויות יקרות אשר עלולות להיגרם בשל הפרות. בכל מקרה, אם רכשתם רישיונות שימוש ביצירות שונות, שימו לב כי תנאיי הרישיון מתאימים לשימוש המתוכנן ושאתם עומדים בתנאיי הרישיון.

נתקלתם בבעיה בתחום זכות היוצרים, או שאתם מרגישים שאתם צריכים לדעת יותר, משרד עו"ד זיו אנג'ל העוסק בקניין רוחני ומשפט מסחרי ואזרחי מעניק יעוץ בתחומים אלו לעסקים קטנים, יוצרים, יזמים ואמנים.

זיו אנג'ל, משרד עורכי דין

כתובת: דרך מנחם בגין 55, תל-אביב

03-9507170

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מהו פשע צווארון לבן ומה חשוב לעשות כשנחשדים בביצוע פשע כזה?
יש אנשים שמזהים פשע צווארון לבן עם תחכום, עורמה ואפילו...
איך לקנות דירה ולעמוד בהחזרים שלה?
תחום המשכנתאות עבר גלגולים שונים במהלך עשרות שנים, ואם התרגלתם...
איך למצוא את המסיבות הכי טובות היום בתל אביב?
אם אתם מחפשים מסיבה היום, מציאת האירוע המתאים קלה ממה...
בטוח שהעסק שלך בטוח? הכל על אבטחת עסקים
העסק שלך אינו סתם עוד חדר שאתה מכיר או עוד...
מהו פרויקט התחדשות עירונית במסלול פינוי בינוי
עם צמיחת האוכלוסיה ותהליך העיור הנעשה בעולם, וכמובן, במדינת ישראל...
כמה דברים על חרדה
רבים סובלים מחרדה לסוגיה, הסובלים עשויים לחוש בושה, ולעתים קיימת...
מתנה מקורית וטעימה- איך להעלות את מצב הרוח עם מארזי שוקולד?
המחשבה הראשונה שלנו כאשר שוקלים מתנת יום הולדת היא בדרך...
להגן על הזכויות שלכם כעובדים
מציאות שבה קשה למצוא תעסוקה אינה מצדיקה פגיעה בעובדים ובזכויות...
עורך דין מקרקעין: לא רק  למכירה או לקניית דירה
תפקידיו המוכרים ביותר של עורך דין מקרקעין היא ליווי עסקאות...
האם אתם יודעים אם שילמו לכם כל מה שמגיע לכם?
לא מעט עובדים מגלים לא פעם שלא כל התשלומים שהם...