Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

"חזרת התזמורת"

"חזרת התזמורת"
קרדיט: דוברות עיריית פתח תקווה

קונצרט "חזרת התזמורת", בהנחיית נועם גלאור, נערך ב 20/10 בהיכל התרבות העירוני, במעמד סגנית שגריר צ'כיה בישראל קתרינה מורצו'בה, מנכ"לית בית טרזין תמי קינברג, משה פלדמר יו"ר המרכז העירוני להנצחת השואה, שורדי שואה ואורחים רבים.

ארגז תווים מיותם נמצא לפני כ 22 שנים ע"י כפריה פולניה בכפר קטן ליד אושוויץ, הכיל בתוכו תווים השייכים לתזמורת הכינורות של אושוויץ, תזמרת אשר קיבלה את בואם של הבאים לשער מחנה ההשמדה בדרך אל מותם.

תווים אילו נרכשו ע"י מוטי מלאכי תושב העיר, ראש מטה משלחות נוער לפולין לשעבר , הובאו למרכז להנצחת השואה בפתח תקווה למיכל אשר מנהלת המרכז העירוני להנצחת השואה ולאריה ימיני מנכ"ל היכל התרבות, אשר רתמו את הכנר אייל שילוח ואת בית טרזין והפיקו קונצרט " כינורות מהשואה- התווים שקמו לתחיה" לפני כשנה. אותם תווים הולחנו ועובדו על ידי ד"ר יורי ברנר  כמו גם יצירות של מלחינים שנספו בגטו טרזינשטאט, ביניהם  אילזה וובר, קרל שוונק, גדעון קליין ועוד.

קרדיט: דוברות עיריית פתח תקווה

בעקבות כתבה של העיתונאי יוסי שיפמן על הקונצרט "כינורות מהשואה", נחשפה משפחתו של החזן לייכטר לפרויקט. החזן יצחק לייכטר ז"ל שהיה עילוי בשמי החזנות באירופה, הצליח לשרוד את אימת המלחמה, הרבה בזכות העובדה שהקצינים הנאצים נהגו להגיע לבית הכנסת בשבתות ולהאזין לשירתו המופלאה. בשנת 1943 נשלח לייכטר ז"ל בטרנספורט האחרון לאושוויץ, שם מצא את מותו.

נכדיו וניניו של לייכטר, סילביה וסימון גיטלר וברכה יעקובוביץ החליטו להנציח את פועלו ויצירתו של החזן יצחק לייכטר באמצעות הלחנה וביצוע של יצירותיו, ובמופע הנוכחי "חזרת התזמורת" בוצעה היצירה "נרות הלל" – שנכתבה על ידי המלחין ד"ר יורי ברנר, בביצוע בכורה עולמי של משתתפי פרויקט כיתות האמן בניצוחו של מנהלו האמנותי של הפרויקט, הכנר אייל שילוח. כמו בוצעו במהלך המופע, יצירות מאת אילזה וובר, קרל שוונק, ויוולדי, פגניני, פורה, מסנה, שטראוס, בטהובן ועוד.

שיאו של הערב, היה כאשר על הבמה עלה זכריה זדרמן, שורד שואה בן 96. זדרמן, עטוף בטלית ששמר עוד מתקופת טרום השואה, שר שני קטעים מניגון תפילה אותו שר בילדותו, כנער מקהלה שליוותה את החזן יצחק לייכטר ז"ל בבית הכנסת בעיר סוסנוביץ בפולין.

קרדיט: דוברות עיריית פתח תקווה

ראש העיר רמי גרינברג אמר כי "תווי הנגינה אשר נמצאו בדרך לא דרך, הינם התווים המקוריים של תזמורת אושוויץ שקיבלה את פני הבאים לשער מחנה הריכוז וההשמדה. התזמורת ניגנה כשהאסירים נשלחו למותם והנעימה את זמנם של הסוהרים הגרמנים. לא היה גבול לציניות ולאכזריות של הצורר הגרמני! אין לי ספק כי המנגינות שהושמעו בערב העלו זיכרונות קשים בקרב רבים אך ניצחון הרוח, ניצחון העם היהודי הוא שצריך לחזק את השורדים ואת כלל המאזינים!"

לדברי משה פלדמר יו"ר המרכז להנצחת השואה, אמר "בערב זה ציינו אירוע מיוחד, "חזרת התזמורת" – "החייאת תווים" שהובאו מאותם מקומות חשוכים בהם איבדנו את יקירנו בני העם היהודי רק בשל היותם יהודים.

האירוע שודר לפני שנה ללא קהל בשל מגפת הקורונה ותוכנן לביצוע לפני חודשיים אך שוב נדחה בשל הקורונה. באותו הזמן קיבלנו תמרור נוסף המחזק את הצורך להמשיך ולזכור את אותם מכחישי שואה בעם הפולני שחוקקו חוק המונע השבת זכויות מאותם ניצולים ומבני משפחות הנספים. זו עדות נוספת כי גם היום יש מי שלא מוכן לקחת אחריות ומכחיש את מעורבותו בזוועות שקרו."

עוד אמר פלדמר: "אני מבקש להודות לבית טרזין לגב' תמי קינברג, ולכיתות האמן הבינלאומיות על שיתוף פעולה יוצא דופן, לצוות המרכז להנצחת השואה, למיכל אשר ואריה ימיני וכן למוטי מלאכי על שהביא לנו את התווים, ותודה מיוחדת לראש העיר רמי גרינברג על התמיכה השוטפת בפעילות."

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל מה שרציתם לדעת על עגלת קמפינג
בשנים האחרונות אנחנו רואים אותן בכל מקום: עגלות הקמפינג. אנשים...
הום סטיילינג - על מה ולמה?
בעולם האופנה והעיצוב, הבסיס הוא חשוב, אך הנגיעות הקטנות הן...
איך מטפלים בהתקרחות
תופעה שמחמירה עם השנים, כאשר חיי היומיום נהיים מלחיצים יותר...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
תיקון תנורים - תותי תיקונים
תיקון תנורים מתבצע עבור אנשים פרטיים, גופים עסקיים וציבוריים ועוד....
אילו אמצעים טכנולוגיים מסייעים בחקירות?
הדרך שבה חוקרים פרטיים מבצעים פעולות חקירה, השתנתה לבלי היכר...
טקס יום הזיכרון המרכזי תשפ"ד
אמש, ערב יום הזיכרון, התקיים הטקס העירוני המרכזי בבית יד...
בעקבות האימפרסיוניסטים - האמנית יפה בן דיין בתערוכת יחיד בתל אביב!
יפה בן דיין - תערוכת יחיד פתיחה חגיגית : יום שלישי,...
יום הזיכרון 2024 ישראל מתייחדת עם זכרם של 25,040 חללי מערכות ישראל
ערב יום הזיכרון תשפ"ד 2024- משרד הביטחון מעדכן את מניין...
רצים לזכרם בישיבת אמית כפר גנים
השבוע יזמה ישיבת אמית כפר גנים מרוץ לזכר חללי צה"ל...