Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

חלופה למינוי אפוטרופוס- יש דבר כזה

חלופה למינוי אפוטרופוס- יש דבר כזה
קרדיט - Canva

התקופה בה הורה מזדקן היא לא פשוטה גם עבורו וגם עבור ילדיו. לא פשוט לילדים להפוך פתאום להיות "ההורים של הוריהם", לקבל את המצב שהגלגל התהפך וכעת הם צריכים לטפל בענייני הוריהם בתור אפוטרופוסים. ישנה חלופה למצב לא פשוט זה. אמנם גם כאן בסופו של דבר יטפלו הילדים או אנשים אחרים בענייניו של ההורה המזדקן אך כאן הוא יחליט מראש  מי יהיה אותו אדם כשיוכל למנות גם אדם לכל תחום טיפול וכן להשאיר הוראות ברורות לגבי ניהול ענייניו, במיוחד ענייניו הפיננסים וטיפול בנכסים או חסכונות. לשם כך עליו לערוך מסמך הנקרא ייפוי כוח מתמשך אצל עו"ד ייפוי כוח מתמשך שקיבל את ההסמכה לכך. המסמך יקבל את תוקפו המשפטי בשלב בו עורך המסמך יגיע למצב בו אינו כשיר לטפל בענייניו.

עריכת צוואה- כל מה שחשוב לדעת

לאחר פטירתו של אדם, לרוב לאחר תקופה בה האבל עוד טרי, יתחילו יורשיו להיכנס בהדרגה לטיפול בענייני הירושה. טיפול זה אינו פשוט להם, גם בשל מורכבות העניין וגם בשל המצב הרגשי בו הם נמצאים. לכן, אם אדם יכול להקל במידה מסוימת על יורשיו כדאי לו לעשות זאת. השארת צוואה ברורה ומדויקת תקל על היורשים. מומלץ מאוד לערוך צוואה אצל עורך דין צוואה שהוא בעל ניסיון רוב בתחום, ידע לתת את הדגשים בעריכת הצוואה, למשל שייכלל בה כל רכושו של המצווה. עורך הדין גם ידאג לניסוח הצוואה באופן ברור וללא פגמים טכניים שעשויים לפסול אותה. עריכת צוואה נעשית לרוב בכתב כאשר חשוב שהמצווה יעשה זאת בעודו כשיר לכך לחלוטין. זאת כדי שלא יעלו חשדות לכך שהופעל עליו לחץ ע"י גורם כזה או אחר. את הצוואה ניתן לערוך גם בע"פ כאשר המצווה כבר על ערש דווי, בנוכחות עדים או מול רשות כמו בית המשפט לענייני משפחה או רשם הירושות.

התנגדות לצוואה- איך מתמודדים עם העניין?

כאמור, כאשר המנוח מותיר אחריו צוואה הדבר הופך את חלוקת העיזבון שלו לקלה יותר. עם זאת, גם כאשר ישנה צוואה יכולות לצוץ מחלוקות כאלה ואחרות. מצב של התנגדות לצוואה אינו מצב נדיר. כאשר אחד היורשים חושד שהצוואה נערכה תוך הפעלת לחץ על המצווה או כאשר כבר לא היה כשיר לעריכת מסמך חשוב זה הוא יכול לפנות אל עורך דין צוואה ולהגיש התנגדות. הטיפול בהתנגדות יכול להיות בבית המשפט כשההתנגדות הופכת להיות תביעה כנגד היורשים האחרים או להיות מטופלת בהליך גישור מחוץ לבית המשפט.

עו"ד ערן כהן הוא עו"ד המתמחה בירושות וצוואות ומוסמך לערוך מסמכי ייפוי כוח מתמשך. על סמך ניסיונו הרב הוא מעניק שירות וטיפול גם בעניינים סבוכים ביותר בתחום. מוזמנים ליצור קשר.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה זה פנסיה ואיך מתכוננים לקראתה?
שמירה על אורח חיים רגיל ורמת ההכנסה בפנסיה הופכת כמעט...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
תיקון תנורים - תותי תיקונים
תיקון תנורים מתבצע עבור אנשים פרטיים, גופים עסקיים וציבוריים ועוד....
הפנינג פורים בקניון עופר: אירוע מרהיב בהפקת אסף משיח
הפנינג פורים בקניון עופר בחדרה - אירוע שנראה כמו מדע...
מערכת כריזה
מערכת כריזה
עסקים או ארגונים גדולים בדרך כלל יושבים בתוך מבנים רחבי...
טיפוח גינה ביתית בקלי קלות
יש לכם חצר פרטית? למה שלא תיהנו מאווירה של טבע...
מכונות תפירה תעשייתיות: חדשנות ויעילות בעידן המודרני
מכונות תפירה תעשייתיות משמשות אותנו עבור מגוון רחב מאוד של...
עברתם תאונת דרכים? אל תוותרו על מה שמגיע לכם
תאונת דרכים היא סיטואציה לא קלה, במיוחד אם היא כוללת...
אילו אמצעים טכנולוגיים מסייעים בחקירות?
הדרך שבה חוקרים פרטיים מבצעים פעולות חקירה, השתנתה לבלי היכר...
טקס יום הזיכרון המרכזי תשפ"ד
אמש, ערב יום הזיכרון, התקיים הטקס העירוני המרכזי בבית יד...