Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת לישראל: "עמדת משרד האוצר כלפי ענף התיירות מאכזבת ומסוכנת"

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת לישראל: "עמדת משרד האוצר כלפי ענף התיירות מאכזבת ומסוכנת"
צילום רמי חכם

יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת לישראל: "עמדת משרד האוצר כלפי ענף התיירות מאכזבת ומסוכנת מכיוון שהיא מבוססת על הצהרות חסרות שחר. לצערנו הרב, משרד האוצר החליט לשבת שבעה על ענף התיירות הנכנסת בעודה בחיים"

בוועדת הכספים שהתקיימה הבוקר ציין פתאל כי חייבים להמשיך את פעולות שיווק התיירות כבר עכשיו, כפי שנעשה במרבית המדינות בעולם, בכדי לא לאבד הכנסות עתידיות של מיליארדי דולרים לכלכלת הישראלית לאחר משבר הקורונה.

צילום רמי חכם

"עמדת משרד האוצר כלפי ענף התיירות, כפי שהושמעה היום בוועדת הכספים אינה נטועה בעובדות ומספרים כפי שמצופה. הנחת העבודה של האוצר כי לא תהיה תיירות בין מדינות בשנה הקרובה לפחות, סותרת את הנחת העבודה, הפעולות והתקציבים של מרבית ממדינות העולם. למשרד האוצר בישראל יש תובנות בנושאי תיירות שסותרות מסמכי עבודה של מוסדות הכלכלה העולמיים", כך יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, שהשתתף הבוקר בוועדת הכספים של הכנסת.

"אנו מחזיקים בפוטנציאל של מאות מיליוני דולרים בהזמנות הקיימות במערכת לסתיו והחורף הקרובים ולשנה הבאה. למעט משרד האוצר בישראל, בשאר העולם עובדים ומשקיעים במתווה היציאה מהמשבר. התנועה העולמית כבר החלה להתחדש מעט במזרח ותפתח בחודשחודשיים הקרובים באופן הדרגתי בשאר העולם".

לראיה – הבוקר בזמן התכנסות הוועדה חברת יונייטד אירליינס הודיעה שהיא מתכננת לחדש את טיסותיה לישראל. בנוסף, גם חברת היינאן הסינית הודיעה כי תחדש את טיסותיה בסביבות אוקטובר, ברגע שישראל תאשר זאת.

"בכדי לממש את הפוטנציאל העסקי של מאות מיליוני הדולרים שישראל משוועת להם כבר עכשיו ותזדקק להם עוד יותר בחודשים הבאים הצענו יחד עם משרד התיירות שלא לשתק את פעילות השיווק, שעיקרה תחזוקת ההזמנות הקיימות ועדכונן השוטף. יותר מתמיד, היום זה קריטי לשמור על קשר עם הלקוחות בחו"ל, תוך בחינת רגישויות והעדפות חדשות שינבעו מהמשבר והתאמתן לתמונת התעופה וכלל התיירות החדשה שתהיה".

"לצערנו הרב, משרד האוצר החליט לשבת שבעה על ענף התיירות הנכנסת בעודה בחיים", ציין פתאל. "הגעת תיירים לישראל בעוד מספר חודשים, תהיה אפשרית בתנאי שהמארגנים יעבדו על זה כבר היום בגיבוי תכניות שיווק, קידום ושיח עם הלקוחות בחו״ל באמצעות ובשיתוף משרד התיירות. אולם בפועל, משרד האוצר החליט לשתק לחלוטין את פעילות משרד התיירות ובתוך כך את פעילות מארגני התיירות הנכנסת לישראל".

משרד התיירות היה היחידי שהציג היום בוועדת הכספים נתונים כלכליים של הקורה בעולם ופעולות שעושות ממשלות מובילות, שבכל הנוגע לנושאי קורנה, ישראל משתדלת להשוות את עצמה אליהן. ראוי שגם בנושא התיירות נשתווה אליהן, שאם לא כך נפסיד בתחרות והתיירים יברחו למדינות כגון קפריסין ויוון מה שיוביל להפסד של מיליארדי שקלים לכלכלה הישראלית בשנת התיירות הבאה".

עוד הוסיף פתאל: "צדק יו"ר הועדה פורר שדרש ממשרד האוצר לתת למשרד התיירות לנהל את התיירות ולא להקפיא את הפעילות ובכך ליצור נזק. אנו תקווה שמשרד האוצר יחזור להיגיון המתבקש המבוסס על עובדות ומספרים, אשר מוכיחים פוטנציאל אמיתי שקיים אצלנו וגם העברנו לעיונו דוגמאות".

חשוב להוסיף כי ענף התיירות הנכנסת הוא ענף הייצוא ה 6 בגודלו, המייצר מאות אלפי מקומות עבודה בישראל. השרשור מאיתנו והלאה הוא רחב – מדריכי דרך, נהגי אוטובוס, בעלי מסעדות ואטרקציות, עובדי בתי המלון ולמעשה כל איש מקצוע שתייר נתקל בו כשהוא מגיע לישראל. התיירות הנכנסת מכניסה כסף רב למדינה ובעיקר ביישובי הפריפריה. "אנחנו התרופה ליום שאחרי הקורונה", מדגיש פתאל. "ככל שאולי זה נראה מוזר שאנחנו רוצים לעבוד עכשיו, בשיא המשבר – הרי שבעצם אין הגיוני מכך. ענף התיירות עובד בטווחים של חודשים קדימה. אנחנו רואים ברחבי העולם מאמצים כבירים של מדינות להביא תיירים לאחר המשבר. אם לא נהיה במשחק נפסיד מיליארדי שקלים בשנת התיירות הבאה".

לשכת התיירות הנכנסת כוללת כ 1,600 מארגנים בעלי קשרים ומומחיות להבאת תיירים לארץ. הם מתחייבים כי בהשקעה נמוכה יחסית, של עשרות מיליוני שקלים בודדים שיאפשרו להם לעבוד עכשיו ולתחזק הזמנות עתידיות, הם יחזירו פי עשר ויותר לאחר מכן לקופת המדינה.

"אני קורא לאוצר להסתכל בראייה קדימה ולא לשים פלסטרים בלבד ומפציר בהם – תנו לנו לעבוד! במשבר הכלכלי שאנו נמצאים בו מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לוותר על הפוטנציאל האדיר של התיירות הנכנסת", מסכם פתאל.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
החמישית של שוברט: פסטיבל מוסטונופסט טאלין-תל אביב
מייסד הפסטיבל ומנהל אמנותי: אנדרס מוסטונן 27 בפברואר במוזיאון תל אביב כניסה...
מתרחבים: הולה הולה והשף שקד פחימה משיקים חלל אירועים ותפריט פיצה נפוליטנית חדש בסמטאות שוק הכרמל
קצת יותר משנה חלפה מאז פתח השף שקד פחימה את...
חברת ״טסה הבית של הממתקים״ פותחת רשת חנויות בוטיק חווייתיות של בייקרי, בית קפה, שוקולדים וממתקים מהמותגים המובילים בעולם תחת השם: TASA +
שני סניפי הדגל הראשונים ממוקמים בתל אביב: בשוק לוינסקי וברחוב...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
להיות שם בשבילם
עמותת "איכות בשיקום" ו"עמותת לב בטוח" קיימו כנס ייחודי למשפחות...
לא שוכחים את החטופים: התלמידים מבאר שבע הגיעו לכיכר החטופים בתל אביב
בעיצומה של המלחמה, ולאחר למעלה מ-120 ימים בהם נמצאים 136...
כיכר העיר ריקה רות שומרוני
אוצרים : שרי פארן , אריה קוץ בגלריה פריסקופ , רח'...
הגנה על הלקוח היא חובה ראשונה במעלה
עורכי דין עושים כל שביכולתם להגן על הלקוחות שלהם לא...
עוטפים בחום חולי סרטן
האגודה למלחמה בסרטן ודיזנגוף סנטר עורכים מרתון סריגה של כובעים...