Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

לכודים ברשת

לכודים ברשת
קרדיט לשכת דובר העירייה

מסקר שערכה אגודת ניצן בשיתוף מכון סמית, עולה כי מתבגרים מעל גיל 12, עם הפרעת קשב, חשופים יותר לבידוד ולניכור חברתי  (29% ילדים עם הפרעת קשב, לעומת 20% ילדים ללא הפרעת קשב).

בנות חשופות יותר לבידוד חברתי 29%)– לעומת 16% מבין הבנים)

הורים לילדים עם הפרעת קשב שילדיהם חוו בידוד חברתי, דיווחו כי האירוע נמשך זמן רב יותר, בהשוואה להורים לילדים ללא הפרעת קשב.

רק 4% מההורים לילדים עם הפרעת קשב סומכים על צוות בית הספר, ההורים ברובם לא חשים כי הצוות יכול לסייע במקרים אלה. 

הרוב המוחלט של ההורים סומכים על עצמם בלבד.

קרדיט לשכת דובר העירייה

לרגל יום ההתרמה השנתי, ערכה אגודת ניצן בשיתוף מכון סמית, סקר הבוחן את הסכנות ברשת בקרב הורים לילדים ומתבגרים, עם וללא הפרעת קשב.

בסקר השתתפו 400 הורים לילדים בגילאי 9 עד 16.

ניכור חברתי מתמשך

בקרב הורים למתבגרים מגיל 12 ומעלה, עם הפרעת קשב, קרוב לשליש (29%) דיווחו על חשיפה של ילדיהם לבידוד ולניכור חברתי, לעומת חמישית בלבד (20%) מהורי הילדים ללא הפרעת קשב 

כמו-כן, בקרב הורים לבנים – כרבע (26%) מההורים שילדיהם אובחנו עם הפרעת קשב דיווחו כי בנם נקלע לאירוע של בידוד חברתי, לעומת 16% בלבד מההורים לבנים ללא הפרעת קשב. אצל הבנות, התופעה הייתה נפוצה יותר, וקרוב לשליש מהוריהן (29%), בשתי הקבוצות, דיווחו כי בתם נחשפה לאירוע של בידוד חברתי.

 

ההורים סומכים על הילדים ועל עצמם

מחצית מההורים בסקר (51% בשתי הקבוצות), חוששים שילדיהם יפלו קורבנות לשיימינג ברשת, ונראה כי, הורים לבנים עם הפרעת קשב חוששים יותר מסיכויי בנם להיפגע, ביחס להורים לבנים ללא הפרעת קשב.

לצד החששות, מרבית ההורים צופים שילדיהם ישתפו אותם כאשר ייתקלו באירוע חריג ברשתות החברתיות או כשיחוו אירוע שלילי המכוון כלפיהם ויזדקקו לעזרה. עם זאת, כאשר בוחנים את המצב בפועל, עולה מדיווחי ההורים כי ילדים  ומתבגרים עם הפרעת קשב כבר עכשיו משתפים יותר את הוריהם כשהם נתקלים באירוע חריג ברשתות, בהשוואה לילדים ללא הפרעת קשב. (18% לעומת 4%)

לשאלה מי יכול לעזור לילדים שנחשפו לאירוע שלילי ברשת, השיבו מרבית ההורים (כ-70%) כי ביכולתם לעזור לילדיהם. שני במדרג, אם כי בפער רב (כ-10%), דורגו הגורמים המקצועיים, ואחריהם צוות ביה"ס.

במקרה שהילד כבר חווה אירוע מסוג זה, 14% מההורים לילדים ללא הפרעת קשב ביטאו אמון ביכולת צוות ביה"ס לסייע, לעומת 2% מההורים לילדים עם הפרעת קשב. הורים אלה ביטאו אכזבה רבה לאור נסיונם.

התמונה משתנה כשמדובר בעזרה להורה עצמו – אז, באופן גורף, מרבית הילדים בשתי הקבוצות צופים שיוכלו להסתייע בגורמים מקצועיים, ובכללם צוות ביה"ס.

 

רונן ניסן – יו"ר ניצן פתח-תקווה

אגודת ניצן הינה אגודה ללקויי למידה, הסתגלות ותפקוד.

בסניף נערכים כ-1,600 אבחונים בשנה.

קיים מרכז למידה שבו לומדים כ-150 תלמידים.

אני מבקש להודות למר רמי גרינברג – ראש העיר, על פתיחת יום ההתרמה בלשכתו,  לכל בתי הספר ההורים והתלמידים, על כך שלוקחים חלק באירועי יום ההתרמה, כמו-כן אני מבקש להודות להנהלת ניצן על התנדבותם בסניף לאורך כל השנה, תודה לעובדי אגודת ניצן שעושים עבודה מקצועית ומאפשרים לכל תלמיד/ה לפרוח.

מרי אביטל – מנהלת סניף אגודת ניצן פתח-תקווה אגודת "ניצן" הינה עמותה ללא מטרות רווח, המקיימת מגוון שירותים בקהילה: עריכת אבחונים דידקטיים ופסיכולוגיים לכל הגילאים, אבחון  בשם MOXO– אבחון ממוחשב, פרי פיתוח ישראלי והוא כלי עזר  מדעי מוכח לאבחון והערכה טיפולית של הפרעות קשב. מבחן ה-   MOXOהוא אבחון מדוייק שנבנה לצורך מערך טיפולי יעיל, המותאם לצרכיו בנוסף קיימים בסניף סדנאות תמיכה להורים להתמודדות עם לקויות למידה, מרכז למידה ותרפיות.

בעקבות האבחונים, מופנים התלמידים למרכז הלמידה הנותן שיעורים בהוראה מתקנת לכל המקצועות ואסטרטגיות למידה.

אחת מפעילותיה הייחודיות של "ניצן" היא המועדונית הטיפולית לתלמידי כיתות א'-ו', כ-35 תלמידים מבתי-ספר שונים. במסגרתה ניתנים ארוחת צהריים חמה, שיעורי הוראה מתקנת, באופן פרטני ובקבוצה וכן תרפיה באומנות, תרפיה בבישול, טיפול C.B.T  סדנת ייעוץ להורים להתמודדות עם לקויות למידה, בעיות קשב וריכוז  וכישורי חיים. במסגרת שירותי "ניצן" קיימת המועדונית הטיפולית זו השנה ה 15 ונותנת מענה לילדים השייכים לאגף הרווחה, כולם בעלי לקויות למידה וחלקם עם בעיות קשב וריכוז ובעיות רגשיות.

בתום יום הלימודים מגיעים התלמידים למועדונית בהסעות ומקבלים ארוחה צהריים חמה. בסיום הארוחה, מקבלים התלמידים שיעורי הוראה מתקנת בעברית, אנגלית וחשבון והכנת שיעורי-בית (כמעט פרטנית) וכן סדנת כישורי חיים ופעילויות במהלך השנה.

חדש חדש חדש!!! נפתח קורס גישור לתלמידי בי"ס יסודי.

נפתחה קבוצת הורים להעצמה בנושא לקויות למידה, קשב וריכוז.

את הסניף מנהלת מרי אביטל. צוות העובדים כולל: פסיכולוגים, מאבחנות, מורות להוראה מתקנת, אבחוני MOXO בנושא קשב וריכוז, תרפיסטיות, מתנדבים וחברות תורמות.

הסניף פועל רצוף ופעיל החל מהשעה 8:00 בבוקר עד לשעה 20:00 בערב ומטפל בילדי פתח-תקווה הזקוקים לאבחון וטיפול על כל גווניו.

בשעות הבוקר נערכים כ- 1,600 אבחונים בשנה ואחה"צ עבודה פרטנית וקבוצתית עם ילדים בעקבות אבחון: כ- 150 תלמידים נמצאים במרכז הלמידה של אגודת "ניצן".

לדברי מנהלת הסניף מרי אביטל: "הכסף, שייאסף ביום ההתרמה, ישמש למימון מלגות לילדים ממשפחות שידן אינה משגת. אני כולי תקווה שנוכל השנה לסייע ליותר ילדים הזקוקים לניצן בכדי להצליח. אני קוראת לתושבי פתח-תקווה לתרום השנה ביד רחבה ולסייע לנו לתת מענה לכל ילד וילדה".

אנו מודים לבתי-הספר, לתלמידים ולצוות המורים, שלוקחים חלק באירועי ההתרמה.

להורים מרוצים שנותנים בנו אמון מבחינה מקצועית במשך השנים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הדרך לחיים חופשיים מהתמכרות
התמודדות עם ההתמכרות - האתגר והפתרון ההתמכרות היא מצב מורכב המשפיע...
ספיר ואברהם מדברים לראשונה למה לא הגיעו לחתונה של אחיה שניר והאם מתכננים חתונה בקרוב? יואב צפיר מספר על המשלחת לאירוויזיון ואליאב זוהר שולף טבעת בפרימיירת הסרט איימי ויינהאוס בקניון הגדול
את הקרנת הבכורה לסרט המדובר של פסח הקרוב: Back to...
"חצויות" - מיצג ייחודי ייערך בכיכר החטופים ביום ראשון 14.4
תוף מרים ענק שייבנה משלטי הפגנות ויהדהד את קול זעקת...
תערוכת צילומים חדשה המוקדשת לתושבי מערב הנגב וגבול הצפון נחנכה ביום שני בשדרת הנוסעים היוצאים לחו"ל בנתב"ג
בתערוכה מוצגות עשרות תמונות ממכלול הוויה והעשייה בישובי הנגב המערבי...
הסניף הראשון ברשת בתי הקפה החדשה "קפה עוטף – נתיב העשרה" יפתח במתחם שרונה בתל-אביב במהלך חודש אפריל 2024
בתוכנית : הקמת עד 7 בתי קפה השייכים לישובים ובניהולם....
רשת SACARA ממשיכה להתרחב ופותחת סניף שלישי בעיר פתח תקוה: הסניף החדש של סאקרה נפתח בכפר גנים בהשקעה הנאמדת בכ- 650 אלף ₪
רשת הקוסמטיקה SACARA ממשיכה להתרחב ופותחת סניף שלישי בעיר פתח...
תערוכת "מסע אופטימי" תערוכת יחיד לאמנית אביבה סונסינו בבית האמנים בתל אביב
פתיחה חגיגית : 6.4.2024 בשעה 11:00 רח' אלחריזי 9 תל אביב אוצר :...
פתרון סכסוכים בתחום הנדל"ן בבית המשפט- מה חשוב לדעת.
מקרקעין הוא תחום סבוך במיוחד. לא רק הערך הגבוה של...
כבוד לעיר: סגן חתן התנ"ך הארצי – דוד שאשא, תלמיד ישיבת אמית כפר גנים
חידון התנ"ך הארצי לנוער בהנחיית ד''ר אבשלום קור התקיים השבוע...
הקריה האקדמית פתח תקווה: העירייה מקדמת מתחם ענק שבו יוקם מתחם אוניברסטאי, מעונות לסטודנטים ומגוון אפשרויות פנאי, בילוי וספורט!
עיריית פתח תקווה מקדמת בימים אלה את פרוייקט הקריה האקדמית...