Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

לראשונה – עמותת "איכות בשיקום" הקימה מוקד סיוע טלפוני שיעניק מענה ראשוני, תמיכה ועזרה להורים ובני משפחה של מתמודדי נפש

לראשונה – עמותת "איכות בשיקום" הקימה מוקד סיוע טלפוני שיעניק מענה ראשוני, תמיכה ועזרה להורים ובני משפחה של מתמודדי נפש
קרדיט מרכזי יהל

בני משפחה של מתמודדי נפש מצויים בסיטואציה מורכבת. החיים לצד בן משפחה הסובל ממגבלה נפשית, מזמנים פעמים רבות התמודדויות מורכבות, אשר לאורך זמן ובהעדר תמיכה מתאימה מובילות למצוקה רגשית קשה בקרב בני המשפחה של המתמודד, בין אם מדובר במצב אקוטי או בסיטואציה אחרת הדורשת תיווך והתערבות. כאשר מסגרות השיקום של המתמודדים אינן מעניקות להן מענה מספק, מן הצד האחד הם נדרשים למצוא להם פתרון הולם אחר ומן הצד השני, הם עצמם נקלעים לקשיים וזקוקים לוונטלציה (איוורור) שיסייע להם להתמודד עם הקשיים אותם הם חווים, כבני משפחה למתמודדי נפש.

קרדיט מרכזי יהל

לשם כך, הוקמה עמותת "איכות בשיקום" אשר שמה את הדגש על מקומה המרכזי של המשפחה בתהליך השיקום ,שיקום החיים האישיים והמשפחתיים לצד ההתמודדות עם המחלה. למצוא חוסן, משמעות והגשמה. הפעילות מתבצעת בעבודה משותפת, ברוח גישת ההחלמה בבריאות הנפש, של שלושה גורמים: המתמודד, המשפחה הגרעינית וגורמי הטיפול והשיקום.

מנתוני עמותת "איכות בשיקום" נמצא, כי במהלך השנה חל גידול של 25% בפניות החדשות שהתקבלו במרכזי יה"ל בהשוואה לנתוני שנת 2020. 15% מתוכן היו פניות בשעות אחה"צ והערב. שעות בהן המסגרות הציבוריות, כגון, המרפאות לבריאות נפש ציבוריות והמרפאות של קופות החולים אינן פעילות. עוד עולה מנתוני העמותה, כי בשנה הנוכחית נמדדה עליה של 37% בצריכת שירותי העמותה, ביניהן, פעילות פרטנית וקבוצתית.

יוזמת העמותה לפתוח מוקד סיוע טלפוני, הגיעה על רקע סגירתו של קו הסיוע הייעודי אותו הפעילה העמותה בעיצומה של המלחמה בקורונה. פניות מצד בני משפחה של מתמודדים שביקשו להמשיך ולקבל מענה בשעות הערב, הביא את הנהלת העמותה להכשיר לאיוש המוקד בנות משפחה של מתמודדים, בעלי ידע וניסיון, שיעניקו מענה וסיוע טלפוני בפריסה ארצית.

"אנו רואים חשיבות במתן מענה אישי, מיידי וישיר לבני המשפחה הנמצאים בסיטואציה משברית. מענה זה יכול לקצר שהות עם המצוקה, למנוע הסלמה בתקשורת הבין אישית עם המתמודד ולהנגיש מידע באופן ברור במטרה להחזיר את תחושת השליטה והוודאות לבני המשפחה. לא אחת אנו מקבלים פניות מבני משפחה המבקשים הסבר על אשפוז מרצון לעומת אשפוז כפוי, ההבדלים בין מחלה סגורה ופתוחה וגם צורך לאוזן קשבת לקושי אותו הם חווים באותו הרגע", ציין בפנינו מר יוסי אלישיב, רכז מוקד הסיוע בעמותה.

המוקד יאוייש על ידי אימהות למתמודדי נפש או בנות זוגם, אשר מכירות מקרוב את ההתמודדות המשפחתית סביב הבעיה הנפשית ועברו הכשרה לסייע לאחרים. הפעלת המוקד תאפשר להרחיב את שעות המענה, מעבר לשעות הפעילות של מרכזי יה"ל ותספק את האפשרות להתייעץ, לקבל תמיכה רגשית ולקבל מידע והכוונה בזמן אמת בנוגע לזכויות. המוקד יפעל בימי חול בלבד, בין השעות 18:00-22:00

בטלפון 03-9559596, המענה הינו ללא תשלום. המענה יינתן בתחילה בשפה העברית ובקרוב יינתנו שירותי תרגום גם לשפות ערבית, אמהרית ורוסית.

אתי בן ששון, בת משפחה של מתמודדת נפש עם ידע מניסיון אישי שיזמה את הקמת המוקד , מסרה, כי היא רואה חשיבות רבה בהפעלת מוקד הסיוע הטלפוני של העמותה. "בני משפחה של מתמודדי נפש, נתונים לעיתים בסיטואציות קשות ומורכבות, ואין כמו אדם שחווה התמודדות דומה לשלהם בכדי לתת להם מענה ראשוני ומהיר, שייתכן ואף יציל נפש." פעילות העמותה מתקיימת בארבעה מרכזי יה"ל בערים ראשון לציון, חדרה, כפר סבא ואשדוד ושלוחות הפועלות בערים נוספות. המרכזים ממומנים ומפוקחים על ידי משרד הבריאות.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
טקס יום הזיכרון המרכזי תשפ"ד
אמש, ערב יום הזיכרון, התקיים הטקס העירוני המרכזי בבית יד...
בעקבות האימפרסיוניסטים - האמנית יפה בן דיין בתערוכת יחיד בתל אביב!
יפה בן דיין - תערוכת יחיד פתיחה חגיגית : יום שלישי,...
יום הזיכרון 2024 ישראל מתייחדת עם זכרם של 25,040 חללי מערכות ישראל
ערב יום הזיכרון תשפ"ד 2024- משרד הביטחון מעדכן את מניין...
רצים לזכרם בישיבת אמית כפר גנים
השבוע יזמה ישיבת אמית כפר גנים מרוץ לזכר חללי צה"ל...
יום עצמאות 76: מסע ישראלי בוויסקי בר מוזיאון
בוויסקי בר מוזיאון בשרונה, מציינים את יום העצמאות במהלך כל...
שלב נוסף בפרויקט שדרוג המעברים לאורך קו התפר: משרד הביטחון השלים את העבודות להרחבת מעבר חוצה שומרון והוספת נתיב חמישי
שר הביטחון, יואב גלנט ומנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל...
מלון קרלטון תל אביב מציע: Wine Tasting Experience
מלון קרלטון תל אביב בהובלת המנכ"ל יוסי נביא, מזמין אתכם...
המשט הלאומי של יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל עושה כבוד ללוחמי הים
משט יום העצמאות הלאומי יוצא לדרך בסימן הצדעה ללוחמי חיל...
לראשונה בישראל חברת הספורט-טק הבינלאומית WSC Sports אירחה את טקס ספורטאיות השנה בישראל
במסגרת הטקס המרגש, שהתקיים לראשונה אי פעם במשרדי חברת הספורט-טק...
אבנים עם לב אדם - מיזם מרגש של קניון עזריאלי הנגב, לרגל יום הזיכרון
קניון עזריאלי הנגב, מזמין את תושבי באר-שבע והסביבה להביע סולידריות...