Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מדריך פרקטי למציאת פתרון מגורים לגיל השלישי

מדריך פרקטי למציאת פתרון מגורים לגיל השלישי
קרדיט לתמונה: cottonbro studio באתר PEXELS

ההורים היקרים לנו ממשיכים להתבגר ככל שאנחנו גדלים ומתגברים, ולכן תמיד מגיע הרגע המכריע בו צריך לקבל החלטה בנוגע להתאמת צרכי הדיור שלהם. אם עד עכשיו היקירים לנו היו רגילים לחיות חיים עצמאיים בביתם הפרטי ולהתנהל בצורה עצמאית לחלוטין, ככל שהם מתבגרים ומזדקנים כך נפגעות גם היכולות הפיזיות שלהם כמו ניידות, נסיעות ממקום למקום ולעיתים גם פעולות יומיומיות כמו רחצה או הכנת אוכל.

במקרים כאלו עולה הצורך בחיפוש אחר פתרונות מגורים ייעודיים עבור הגיל השלישי, זאת במטרה להמשיך ולהבטיח להם איכות חיים, בטיחות ונוחות מקסימלית. לכן אם גם אתם מחפשים אחר אפשרויות דיור מתאימות, בין אם מדובר על מתחמי דיור מוגן או בתי אבות – הכנו עבורכם מדריך פרקטי ומקיף שיסייע לכם לדעת את כל מה שצריך בתהליך החיפוש אחר מקום מתאים ליקירכם.

 • העריכו צרכים נוכחיים ועתידיים – התחילו בהערכת מצבו הבריאותי הנוכחי של הקשיש הקרוב לכם, צרכי הניידות שלו וכל צורך טיפולי אחר בין אם רפואי או אישי. כדאי לשקול גם צרכים עתידיים פוטנציאליים כמו סיוע צמוד ואישי או מציאת פתרונות לנגישות.
 • קבעו תקציב מתאים – שקלו והבינו את המשאבים הכספיים הזמינים הנחוצים לכם להשגת צרכי הדיור החדשים. זה הזמן לבדוק הכנסה, חסכונות, קרנות פרישה, כיסוי ביטוחי ותוכניות סיוע פוטנציאליות.
 • בצעו מחקר מקיף של פתרונות דיור מתאימים: חקרו סוגים שונים של אפשרויות דיור לקשישים כולל מתחמי מגורים עצמאיים, מתקני דיור מוגן תל אביב, דיור המותאם לקשישים תשושי נפש, בתי אבות או מוסדות סיעודיים שונים. זכרו שכל אחד מהמקומות הללו מציע רמות שונות של טיפול בהתאם למצבו של הקשיש.
 • חשבו על שיקולי מיקום – שקלו מציאת פתרון דיור בעל קרבה למשפחה וחברים, מתקנים רפואיים, פעילויות פנאי ומשאבים קהילתיים. גישה קרובה לתחבורה ציבורית ומתקנים שימושיים כמו חנויות מכולת ובתי מרקחת היא גם חיונית בתהליך הבחירה.
 • ערכו ביקור במקומות ובמתקנים השונים – קבעו סיורים מודרכים בפתרונות הדיור הרלוונטיות כדי להעריך את הסביבה, הניקיון, ידידותיות הצוות, השירותים והאווירה הכללית במקום. אל תתביישו גם לשוחח עם הדיירים והצוות הנוכחיים כדי לקבל תובנות על חיי היומיום ואיכות הטיפול.
 • בחינת חוזים ומדיניות מגורים – בחנו בקפידה את החוזים, העמלות והמדיניות של כל אפשרות דיור שתמצאו. הבינו אילו שירותים כלולים, היכן יש עלויות נוספות, מה המדיניות בנוגע לטיפול רפואי, אילו אפשרויות תקפות בנוגע לארוחות והאם ישנם סעיפי סיום התקשרות.
 • בדיקת אמצעי בטיחות ונגישות – יש לוודא שאופציית הדיור הנבחרת עומדת בתקני הבטיחות ונגישה לקשישים עם אתגרי ניידות. חפשו אמצעים מתאימים כמו מעקות, רמפות לכיסא גלגלים, ריצוף מונע החלקה ומערכות מצוקה בזמן חירום.
 • חפשו פעילויות פנאי חברתיות – כדאי לחפש אחר אפשרויות דיור המציעות מגוון פעילויות פנאי חברתיות כדי לקדם אינטראקציה חברתית, רווחה כללית ובעיקר כדי להימנע מתחושת בידוד של הקשיש.
 • התייעצו עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות – בקשו מידע רלוונטי מיועצים בתחום שירותי הבריאות כולל רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים כדי להבין את צרכי הטיפול הספציפיים לקשיש ולקבל המלצות מתאימות לאפשרויות הדיור הטובות ביותר.
 • שלבו את הקשיש בקבלת ההחלטות – כבדו את העדפות הקשיש וערבו אותו בתהליך קבלת ההחלטות ככל שניתן. זכרו שתחושת הנוחות שלהם חיונית למעבר מוצלח למקום הדיור החדש.
 • בדקו זכאות לקבלת ביטוח סיעודי – אם הקשיש הצטרף בעבר לתוכנית ביטוח סיעודי, תוכלו לבדוק אפשרויות לקבלת כספי הביטוח שיסייעו לו ולכם לכסות את העלויות של שירותי הדיור לגיל השלישי.

לסיכום, מציאת פתרון דיור מתאים לקשישים דורשת שיקול דעת, ביצוע מחקר מקיף ותכנון מדוקדק בטרם ביצוע המעבר. על ידי ביצוע שלבים אלו והתחשבות בצרכים וההעדפות הייחודיות של יקירכם, תוכלו לקבל החלטה מושכלת המבטיחה את שלומו, נוחותו ורווחתו בשנות חייו המאוחרות.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הסדירו את חייכם עם מומחים משפטיים בתחומים החשובים ביותר
הסדרת מעמד בן/בת זוג זר/ה חיים משותפים עםבן/בת זוג זר/ה הם...
למה כדאי ללכת לטיפול אצל פסיכיאטר פרטי
סיוע פסיכיאטרי נדרש במגוון רחב של מצבים נפשיים, בין היתר...
אוטובוסים לתל אביב - כל מה שצריך לדעת כדי להגיע לעיר הגדולה
תל אביב היא העיר הגדולה והמרכזית ביותר בישראל, ולכן היא...
משמעות צילום אירועים חשובים
בר מצווה הוא אירוע משמח בקהילה היהודית, המציין את הגעתו...
הדרך לחיים חופשיים מהתמכרות
התמודדות עם ההתמכרות - האתגר והפתרון ההתמכרות היא מצב מורכב המשפיע...
נסיעת עסקים בסטייל: כרטיסי האשראי שיקלו לכם את הנסיעה
מתכוננים לעוד נסיעת עסקים משעממת? הנסיעה הבאה שלכם יכולה להיות...
החשיבות של בדיקות ליקויים לפני הכניסה לבית
יש חשיבות מכרעת לכל דירה או בית לעבור בדיקת ליקויים...
כירופרקטיקה: טיפול אלטרנטיבי לכאבי גב כרונים
בעולם המודרני בו אנו חיים, לא מעט אנשים סובלים מכאבי...
פתרון סכסוכים בתחום הנדל"ן בבית המשפט- מה חשוב לדעת.
מקרקעין הוא תחום סבוך במיוחד. לא רק הערך הגבוה של...
הפתרון המושלם להשחלה וקישוט
איבקות הן טבעות עם חור המשמשות לטכניקה של השחלה –...