Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מהי התחדשות עירונית?

מהי התחדשות עירונית?
קרדיט pixabay

התחדשות עירונית היא החייאה או מחזור, או אפילו שיקום של המרקם הבנוי הקיים. כאשר במקרה זה מדובר על פיתוח מחדש ואפילו שדרוג של אזורים בנויים בתוך גבולותיו של השטח העירוני הבנוי. בתהליך זה מנצלים את התשתיות הבנויות.

 

מהי התחדשות עירונית?
קרדיט pixabay

איך עורך דין התחדשות עירונית יכול לעזור?

במקרים מסוימים, הדיירים הם אלו שיוזמים. במקרים אחרים, הרשות הציבורית או גוף פרטי יזמי הוא זה שיוזם. כאשר התוצאה הסופית אמורה להיות זו של יצירת סביבת מגורים מחודשת ונעימה. במסגרת התהליך, היצע הדירות יגדל ויתחדש המלאי הקיים. מעבר לכך, ייתכן שיפור תשתיות לדיירות קיימות, מענה לצרכים ציבוריים ואף שיפור בטיחות המבנים. תהליכי התחדשות עירונית מקודמים למעשה על ידי חקיקה בכנסת ואפילו על ידי מסלולים מטעמם משרד הבינוי והשיכון ואפילו משרד הפנים וזאת כדרך מוסדות התכנון.

כדרך התחדשות עירונית, מדינת ישראל מוסיפה יחידות דיור כדרך הריסת בניינים ישנים ובנייתם של בניינים חדשים אשר תופסים את מקום ויש בהם זכויות בנייה רבות יותר. עורך דין התחדשות עירונית הוא זה המייצג את מי מהצדדים בהשלמת הפרויקט אל מול הצד השני. לדוגמה, עורך הדין יכול לייצג את הדיירים ולוודא שהם מקבלים את התמורה שלהם, מודעים לזכויות שלהם וערים להשלכות המשמעויות של כל צעד בדרך.

כיצד נוכחותו של עורך דין התחדשות עירונית יכולה לסייע?

באופן כללי, ניתן למנות שלושה רכיבים מרכזיים במסגרת ההתחדשות העירונית. זה הכלכלי, הפיזי והחברתי. כאשר הרכיב הכלכלי מציין חידוש עירוני שכזה כאשר הסקטור הפרטי הוא המממן (היזמים). הרכיב הפיזי הוא זה הנוגע לשדרוג התשתיות, ושיפור המערך התחברותי כמו גם יצירת מלאי דיור גדול יותר. וברובד החברתי יש הגדלה של בכמות הדיירים האפשרית לבניין ואפילו משיכה של דיירים חדשים– לאור כך שמדובר ביחידות דיור חדישות שיכולות למשוך דיירים שמעוניינים ליהנות מרמת חיים גבוהה בהתאם.

במסגרת התחדשות עירונית ניתן למנות כמה מסלולי התחדשות אפשריים, בין אם שיקום שכונות, פינוי בינוי ואף אחרים. פרויקטי פינוי בינוי יכולים להיות מורכבים יחסית לפרויקטי תמ"א 38 ועל כן נוכחותו של עורך דין התחדשות עירונית יכולה להיות משמעותית להשלמת הפרויקט וסיוע להתארגנות הדיירים בתהליכו.

תמיכה מטעם עורך דין התחדשות עירונית בהליכים

למעשה, במסגרת פינוי בינוי הורסים את המבנים הישנים, כל עוד אינם עומדים בתקן של רעידות אדמה – ובמקומם, בונים מבנים חדשים. מבנים אלו אמורים לעמוד בתקנים מעודכנים ומחמירים יותר של בנייה. נוסף על כך, אפשר שיהיו מעורבים שיפור תשתיות, שדרוג בפתרונות התנועה והחנייה ושדרוג כללי של איכות הבנייה והתקנים הבטיחותיים. במסגרת הפרויקט אפשר לשפר ולשקם מרקמי בנייה בעיר, ליצור שירותים נוספים בנגישות לדיירים במתחם, לבנות יותר בנקודת נדל\"ן אחת וכן הלאה.

ואם זה נשמע שיש הרבה לעשות, להבין ולגלות – אין זה פלא, ומתפקידו של עורך דין התחדשות עירונית לסייע בהליכים ולהיות זמין להסברים על המשמעויות המשפטיות השונות לטובת הדיירים הסקרנים. ואלו שפשוט רוצים להבין עוד על התהליך ועל מהות מעורבותם בו.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה זה פנסיה ואיך מתכוננים לקראתה?
שמירה על אורח חיים רגיל ורמת ההכנסה בפנסיה הופכת כמעט...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
הפנינג פורים בקניון עופר: אירוע מרהיב בהפקת אסף משיח
הפנינג פורים בקניון עופר בחדרה - אירוע שנראה כמו מדע...
מערכת כריזה
מערכת כריזה
עסקים או ארגונים גדולים בדרך כלל יושבים בתוך מבנים רחבי...
טיפוח גינה ביתית בקלי קלות
יש לכם חצר פרטית? למה שלא תיהנו מאווירה של טבע...
מכונות תפירה תעשייתיות: חדשנות ויעילות בעידן המודרני
מכונות תפירה תעשייתיות משמשות אותנו עבור מגוון רחב מאוד של...
עברתם תאונת דרכים? אל תוותרו על מה שמגיע לכם
תאונת דרכים היא סיטואציה לא קלה, במיוחד אם היא כוללת...
אילו אמצעים טכנולוגיים מסייעים בחקירות?
הדרך שבה חוקרים פרטיים מבצעים פעולות חקירה, השתנתה לבלי היכר...
טיפים יעילים למניעת כניסת עכברים לבית: שמירה על סביבה נקייה ומגוננת
עכברים הם אורחים לא רצויים העלולים לגרום נזק רב לרכוש...
קייטנת גלישה
מזג האוויר בישראל בשילוב עם רצועת חוף כל כך ארוכה...