Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מהי קונדילומה בנשים ואיך ניתן למנוע את זה

מהי קונדילומה בנשים ואיך ניתן למנוע את זה

קןנדילומה הינה יבלת המופיעה על איבר המין. הקונדילומה יכולה להופיע אצל נשים וגברים כאחד והיא עשויה להיות גלויה לעיין או חבויה, כתלות במיקום בו היא התפתחה. 

ממה נוצרת קונדילומה

קונדילומות נגרמת כתוצאה מנגיף הפפילומה (HPV). מדובר במשפחה של כ-200 וירוסים אשר גורמים להופעתן של היבלות. רק חלק מן הווירוסים במשפחת הפפילומה גורמים ליבלות, חלק אחר מהם הוא אלים יותר ויכול להוביל לסרטן בצוואר הרחם. 

מהי קונדילומה בנשים ואיך ניתן למנוע את זה

תסמינים של המחלה

התסמין העיקרי והמובן מאליו, הוא הופעתן של יבלות באיבר המין. היבלות יכולות להופיע בכל אחד מחלקיו של איבר המין (הנשי והגברי) ואף באזור פי הטבעת. צורתן של היבלות משתנה בין גברים לנשים, לפי מיקום היבלות וכן לפי משך הזמן מאז ההדבקה. ישנם אף מקרים רבים בהם היבלות אינן נראים לעין כלל אך ניתנים לזיהוי בבדיקה גופנית שגרתית אצל רופא הנשים. 

כיצד נדבקים

כדי להבין איך למנוע את הופעתן של הקונדילומות יש להבין תחילה כיצד נדבקים. וירוס הפפילומה מועבר באמצעות מגע מיני לכל סוגיו. הווירוס חי בתוך תאי העור ולכן הוא יכול לעבור גם במגע מיני חלקי, ביחסי מין אוראליים, אנאליים ווגינליים. בנוסף לכך, חשוב לזכור שכמו כל מחלות המין גם נגיף הפפילומה יכול לעבור במגע חד פעמי, כמו גם במגע עם פרטנר קבוע. 

שתי סיבות נוספות הגורמות לכך ששיעור ההדבקה בווירוס זה נחשב לגבוהה הינן העובדות שרוב מקרי ההדבקה מאובחנים רק בשלבים מאוחרים יחסית וכן ההגנה של קונדום אינה מושלמת. שני אלו יחד מגדילים את מעגל ההדבקה, בעיקר בקרב האוכלוסיות הצעירות אשר נוטות יותר לקיום יחסי מין עם מספר רב של פרטנרים. 

כיצד נמנעים

ראשית אני רוצה לחדד ולומר, הקונדילומה לכשעצמה אינה מזיקה באופן חריג ולרוב היא אפילו אינה מורגשת, הבעיה נוצרת בכך שווירוס הפפילומה עצמו הוא ווירוס מאוד מדבק והוא עשוי לגרום לסרטן צוואר הרחם. כיום קיימים מספר רב של דרכי טיפול מקומיים כנגד היבלות. עם זאת, חשוב מאוד לזכור שדרך הטיפול הטובה ביותר היא במניעה. במקרה זה יש שתי דרכים עיקריות למניעה. 

הדרך הראשונה, שלצערי הרב היא אינה מגינה ב-100% מפני הידבקות, הינה שימוש בקונדום. השימוש בו מפחית משמעותית את הסיכויים להדבקה (מעבר לעובדה שהוא מגן משאר מחלות המין ומהריון בלתי רצוי), אך הוא אינו מוריד את הסיכוי הזה ל-0. 

חיסון נגד וירוס הפפילומה

הדרך השנייה וניתן לומר, היחסית חדשה הינה חיסון כנגד וירוס הפפילומה. מדובר בחיסון המכיל בתוכו הגנה כנגד מספר זנים אלימים אשר יכולים להוביל גם להופעת סרטן צוואר הרחם בגילאים מבוגרים יותר. כיום החיסון ניתן כחלק ממערך החיסונים במסגרת הבית ספרית והוא ניתן לנערים ונערות כאחד. 

את החיסון מומלץ לעשות בגיל 14, לפני תחילת הפעילות המינית וזאת בכדי למקסם את ההגנה. כמו כן, הוא ניתן לנערים גם כן וזאת בכדי שהם לא ידבקו בווירוס, כך הם לא יעבירו אותו אל בנות זוג עתידיות (שלא חוסנו למשל) ולא ידבקו בקונדילומות בעצמם. 

בימים אלו בהם נפוצה האג'נדה של מתנגדי החיסונים גם חיסון זה מקבל ביקורת ציבורית בקרב מתנגדי החיסון וזאת בטענה שהוא גורם לשתוקים ופגיעות בקרב הנערות וכן באי ההבנה מדוע יש לחסן גם נערים. 

כנגד דעות אלו יש לבוא ולזכור, גם כנגד קנדילומות וגם כנגד סרטן צוואר הרחם לא קיימים טיפולים אשר מעלימים את ההידבקות בוןירוס. הטיפולים הם מקומיים ונקודתיים וכמובן שאם נסתכל על כמה יבלות באיבר המין לא מדובר בסוף העולם אך אישה צעירה שנדבקת תצטרך כל חייה לחשוש שמה יום אחד היא גם תפתח סרטן שעשוי להיות קטלני. ולכן אני מאוד מאמינה שדרך ההגנה הטובה ביותר היא מניעה! 

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן, רופא בכיר מעל 20 שנה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
עד כמה בעיות גב נפוצות?
בעיות גב נפוצות מאוד. זה יכול להיות די קשה לחיות...
מתנה שכל יולדת לא תוכל לשכוח
לקנות מתנה ליולדת זו משימה שכולנו מתמודדים איתה מידי פעם....
איזו משכנתא מתאימה לרכישת דירה שנייה להשקעה
אם חשבתם עד היום שתקבלו באופן אוטומטי משכנתא לדירה להשקעה...
"טיפולי" תל אביב: המקום שבו התפתחות ילדכם במרכז
התפתחות ילדכם היא מסע מרתק ומלא הפתעות. מהרגע שאתם יוצאים...
עיניים דרמטיות ויפות לכל החיים
מראה העיניים הדרמטי והמודגש הוא אחד המראות הנחשקים ביותר וזה...
אתם קובעים איך תרצו להתגרש
נהוג לחשוב שבהליכי גירושין אין לכם הרבה שליטה על מה...
מאירים את הבית: בטקס צנוע ומרגש הקדישו יחיאל ורמי פולטר שהגיעו מדטרויט, מישיגן בית לילדים חולי סרטן ונפגעי פעולות איבה
הבית הוקדש לזכרם של בני משפחת סימן טוב - קדם...
החשיבות בסיוע עורך דין בעת גירושין
הזדקקות לשירותים משפטיים יכולה לפגוש אותנו בכל מקום בחיים, בין...
במקרה של תאונת דרכים חשוב לדעת אל מי לפנות
ישנם מקרים בחיים שיכולים לתפוס אותנו לא מוכנים, תאונות דרכים...
איך לגרום לשיער שלך להיראות מעולה על ידי שינוי קטן במוצרי הטיפוח לשיער שלך?
היותו טבעי לחלוטין ונטול חומרי ניקוי קשים הם רק שניים...