Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מיהו הרדיולוג ומה חשיבות התפקיד

מיהו הרדיולוג ומה חשיבות התפקיד
קרדיט FREEPIK

יש לא מעט אנשים אשר לא מודעים למקצוע שלם וחשוב מאוד בעולם הרפואה – המקצוע נקרא רדיולוגיה. במאמר הבא נדבר על המקצוע והבדיקות שמבצע הרדיולוג, ההבדל בין רדיולוג לטכנאי רנטגן ועל החשיבות של ביצוע בדיקות דווקא אצל רדיולוג מומחה.

על תחום הרדיולוגיה והתפקיד רדיולוג

מה זה רדיולוג ומה זה רדיולוגיה ? אז רדיולוגיה או דימות בעברית היא תחום רפואי המשתמש בשיטות שונות על מנת להסתכל על חלקים פנימיים של הגוף, ובכך לאבחן ולאפיין מחלות שונות. ישנן סוגי הדמיות שונות כגון הדמיה ממוחשבת (CT), הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) ובדיקת אולטרסאונד. הדמיות אלו מתבצעות על בסיס יומי במכונים פרטיים ובבתי חולים ולכל בדיקה יש את היתרונות והחסרונות שלה.
רדיולוג הוא רופא אשר עובר התמחות בתחום הרדיולוגיה במשך 5 שנים. ההתמחות כוללת לימוד תחומים שונים, לימודים אשר מצריכים ידע רב באנטומיה ומחלות שונות. כחלק מההתמחות לומד הרדיולוג ביצוע צילומי חזה, בטן וגפיים, פענוח בדיקות הדמיה שונות, אניוגרפיה – ביצוע צנתורי כלי דם ופרוצדורות שונות, בדיקות אולטרסאונד שונות, בדיקות שיקוף, ביצוע ביופסיות בתחומים שונים ועוד.

מי מבצע את מרבית הבדיקות בארץ ?

מה שקורה בארץ זה שאת מרבית הבדיקות במכונים השונים מבוצעות על ידי טכנאי רנטגן. הסיבה היא שיש מחסור ברופאים רדיולוגים. ההבדל בין הבודקים נובע בהסמכה אותה מקבל הבודק, טכנאי הרנטגן לומד במשך 3 שנים, במהלך לימודיו לומד בעיקר נושאים טכניים כגון: כיצד לצלם עם מכונות צילום או איך לתפעל מכונות הדמייה שונות. בסיום הבדיקה של הטכנאי נבדקות התוצאות על ידי הרדיולוג, אשר בדרך כלל לא נמצא קרוב לנבדק לעתים מפענח רק כעבור מספר ימים, נוסף על כך ישנם מצבים בהם חסרות תמונות לאבחון ולכן המטופל צריך לחזור לביצוע חוזר של הבדיקות. בדיקות אשר מבוצעות על ידי רדיולוג נבדקות על ידו, ולכן גם מופעל שיקול דעת רפואי.

מה החשיבות של בדיקה אצל רדיולוג

ניתן לפנות לרדיולוג במספר רב של תחומים, החל מביצוע בדיקות הדמיה שונות כגון CT, MRI, בדיקות אולטרסאונד שונות ועד חוות דעת שניה לבדיקות שכבר נעשו. רדיולוג מומחה יבצע את הבדיקה בעצמו, יבדוק אותה וייתן את דעתו המקצועית על התוצאות והמשך הטיפול. הרדיולוג משמש כמעין "עיניים" – עליו לנתח בצורה מדויקת את תוצאות ההדמיה, על מנת לתת את ההמלצה המדויקת ביותר עבור המטופל. ללא פענוח מדויק לא ניתן יהיה להמליץ על הטיפול הטוב ביותר עבור המטופל.

לסיכום

במאמר סיפרנו לכם על המקצוע שנקרא רדיולוגיה, על לימודיו של הרדיולוג וההבדל בלימודיו של טכנאי הרנטגן. נאמר שוב כי יש חשיבות רבה בביצוע בדיקות הדמיה שונות אצל רדיולוג מומחה ממספר סיבות – החשובה שבהן היא אבחון מהיר ומדויק של הבעיה, והמלצות להמשך הטיפול.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כיצד לנהוג כשרוצים לטפל בנכסים ובמקרקעין?
נכסים שונים שיש לכם בבעלותכם מחייבים טיפול משפטי מקצועי של...
איך מודדים חווית לקוח?
תחום ניהול חווית הלקוח – CX (Customer Experience), נמצא במגמת...
מכלול ייחודי של שיקולים ומיומנויות
העיסוק בתהליך כתיבת עבודות סמינריוניות בתשלום כרוך במכלול ייחודי של...
חשוב לכל מי שנזקק לעזרה לדעת על מיצוי זכויות
במצבי חיים שונים אזרחי ישראל זכאים לעזרה וסיוע ניכרים מהמדינה,...
כיצד לשפר את איכות חייכם מבלי שתצטרכו לשלם יותר מדי?
לכל מי שמחפש את החלופות הטובות ביותר לבתי המרקחת בישראל...
24 שעות של פרסום
שלטים מוארים הינם אלמנט פרסומי רב רושם, הם מבליטים את...
תנו לעורכת הדין ליישר את ההדורים בכל סכסוך משפחתי
מטבען של דברים משפחות מורכבות גם כאשר הכל מתנהל כשורה....
להגיע להסכם מול נושים- זה אפשרי
אף אדם או חברה לא רוצים למצוא את עצמם במצב...
מוצרי טיפוח מיוחדים לחוויה מושלמת
מחליק שיער פופולרי וחדשני מחליק אמיקה הוא מוצר טיפוח שיער פופולרי...
מערכת הביוב של תל אביב - עומדת בדרישות של עיר דינמית
תל אביב, מטרופולין שוקק חיים על חוף הים התיכון, פועמת...