Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מיהו הרדיולוג ומה חשיבות התפקיד

מיהו הרדיולוג ומה חשיבות התפקיד
קרדיט FREEPIK

יש לא מעט אנשים אשר לא מודעים למקצוע שלם וחשוב מאוד בעולם הרפואה – המקצוע נקרא רדיולוגיה. במאמר הבא נדבר על המקצוע והבדיקות שמבצע הרדיולוג, ההבדל בין רדיולוג לטכנאי רנטגן ועל החשיבות של ביצוע בדיקות דווקא אצל רדיולוג מומחה.

על תחום הרדיולוגיה והתפקיד רדיולוג

מה זה רדיולוג ומה זה רדיולוגיה ? אז רדיולוגיה או דימות בעברית היא תחום רפואי המשתמש בשיטות שונות על מנת להסתכל על חלקים פנימיים של הגוף, ובכך לאבחן ולאפיין מחלות שונות. ישנן סוגי הדמיות שונות כגון הדמיה ממוחשבת (CT), הדמיה בתהודה מגנטית (MRI) ובדיקת אולטרסאונד. הדמיות אלו מתבצעות על בסיס יומי במכונים פרטיים ובבתי חולים ולכל בדיקה יש את היתרונות והחסרונות שלה.
רדיולוג הוא רופא אשר עובר התמחות בתחום הרדיולוגיה במשך 5 שנים. ההתמחות כוללת לימוד תחומים שונים, לימודים אשר מצריכים ידע רב באנטומיה ומחלות שונות. כחלק מההתמחות לומד הרדיולוג ביצוע צילומי חזה, בטן וגפיים, פענוח בדיקות הדמיה שונות, אניוגרפיה – ביצוע צנתורי כלי דם ופרוצדורות שונות, בדיקות אולטרסאונד שונות, בדיקות שיקוף, ביצוע ביופסיות בתחומים שונים ועוד.

מי מבצע את מרבית הבדיקות בארץ ?

מה שקורה בארץ זה שאת מרבית הבדיקות במכונים השונים מבוצעות על ידי טכנאי רנטגן. הסיבה היא שיש מחסור ברופאים רדיולוגים. ההבדל בין הבודקים נובע בהסמכה אותה מקבל הבודק, טכנאי הרנטגן לומד במשך 3 שנים, במהלך לימודיו לומד בעיקר נושאים טכניים כגון: כיצד לצלם עם מכונות צילום או איך לתפעל מכונות הדמייה שונות. בסיום הבדיקה של הטכנאי נבדקות התוצאות על ידי הרדיולוג, אשר בדרך כלל לא נמצא קרוב לנבדק לעתים מפענח רק כעבור מספר ימים, נוסף על כך ישנם מצבים בהם חסרות תמונות לאבחון ולכן המטופל צריך לחזור לביצוע חוזר של הבדיקות. בדיקות אשר מבוצעות על ידי רדיולוג נבדקות על ידו, ולכן גם מופעל שיקול דעת רפואי.

מה החשיבות של בדיקה אצל רדיולוג

ניתן לפנות לרדיולוג במספר רב של תחומים, החל מביצוע בדיקות הדמיה שונות כגון CT, MRI, בדיקות אולטרסאונד שונות ועד חוות דעת שניה לבדיקות שכבר נעשו. רדיולוג מומחה יבצע את הבדיקה בעצמו, יבדוק אותה וייתן את דעתו המקצועית על התוצאות והמשך הטיפול. הרדיולוג משמש כמעין "עיניים" – עליו לנתח בצורה מדויקת את תוצאות ההדמיה, על מנת לתת את ההמלצה המדויקת ביותר עבור המטופל. ללא פענוח מדויק לא ניתן יהיה להמליץ על הטיפול הטוב ביותר עבור המטופל.

לסיכום

במאמר סיפרנו לכם על המקצוע שנקרא רדיולוגיה, על לימודיו של הרדיולוג וההבדל בלימודיו של טכנאי הרנטגן. נאמר שוב כי יש חשיבות רבה בביצוע בדיקות הדמיה שונות אצל רדיולוג מומחה ממספר סיבות – החשובה שבהן היא אבחון מהיר ומדויק של הבעיה, והמלצות להמשך הטיפול.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
10 פעילויות פנאי חווייתיות לאנשים בגיל השלישי
ככל שאנו מתבגרים, חשוב לשמור על אורח חיים פעיל לא...
הסדירו את חייכם עם מומחים משפטיים בתחומים החשובים ביותר
הסדרת מעמד בן/בת זוג זר/ה חיים משותפים עםבן/בת זוג זר/ה הם...
למה כדאי ללכת לטיפול אצל פסיכיאטר פרטי
סיוע פסיכיאטרי נדרש במגוון רחב של מצבים נפשיים, בין היתר...
אוטובוסים לתל אביב - כל מה שצריך לדעת כדי להגיע לעיר הגדולה
תל אביב היא העיר הגדולה והמרכזית ביותר בישראל, ולכן היא...
משמעות צילום אירועים חשובים
בר מצווה הוא אירוע משמח בקהילה היהודית, המציין את הגעתו...
הדרך לחיים חופשיים מהתמכרות
התמודדות עם ההתמכרות - האתגר והפתרון ההתמכרות היא מצב מורכב המשפיע...
נסיעת עסקים בסטייל: כרטיסי האשראי שיקלו לכם את הנסיעה
מתכוננים לעוד נסיעת עסקים משעממת? הנסיעה הבאה שלכם יכולה להיות...
החשיבות של בדיקות ליקויים לפני הכניסה לבית
יש חשיבות מכרעת לכל דירה או בית לעבור בדיקת ליקויים...
כירופרקטיקה: טיפול אלטרנטיבי לכאבי גב כרונים
בעולם המודרני בו אנו חיים, לא מעט אנשים סובלים מכאבי...
פתרון סכסוכים בתחום הנדל"ן בבית המשפט- מה חשוב לדעת.
מקרקעין הוא תחום סבוך במיוחד. לא רק הערך הגבוה של...