Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מפנים את העיר – רפורמת התחבורה בתל אביב

מפנים את העיר – רפורמת התחבורה בתל אביב
קרדיט לתמונה: Shutterstock

כדי להתנייד ברחבי תל אביב כיום כבר ממש לא תצטרכו להחזיק ברכב פרטי – להיפך. עם הזמן צצים ועולים פתרונות נוספים אשר חלקם אף מצליחים לפתור את בעיית העומסים בסוף השבוע. אז איך הפכה תל אביב למובילה ברפורמת התחבורה? בדקנו

יובל בנר

מפנים את העיר – רפורמת התחבורה בתל אביב
קרדיט לתמונה: Shutterstock

בעוד כמה שנים, בעלות על רכב המשולבת עם מגורים בתל-אביב, תהיה נחלת העבר. הקידמה הטכנולוגית לא דילגה על עולם הרכב והתשתיות, ובימינו מתהווים ומתגבשים פתרונות יעילים וחסכוניים לבעיית החניה תל אביב. מקורקינט ועד השכרת רכב בארץ, הפתרונות הופכים אקולוגיים וחסכוניים יותר, עם דגש על פתרונות חניה אלטרנטיביים. אם כך, פחות או יותר ומהקטן לגדול – מה עתידה תל אביב להציע בכל הקשור לניידות אורבנית?

קורקינטים ותל אופן

הכלים הדו-גלגליים, שלא היו פופולריים בקרב בעלי רכבים בעבר, זוכים לעדנה מחודשת עם גרסאות משודרגות ודגמים פשוטים וחכמים. בעוד רכבים פרטיים ככלל ואלה המונעים בדלק נוזלי בפרט יורחקו עם הזמן ממרכזי הערים – יעלה כוחם של כלים קטנים ובלתי מזהמים.

אך גם לפתרון פשוט וירוק זה יש חסרונות – בהעדר חוק ותשתיות מתאימות, יש מי שמנצלים את הפרצות ומתנהגים בצורה מסוכנת שלעיתים אף גורמת לתאונות ולפגיעות בגוף ובנפש. לכן, הסדר חקיקה מתאים היוצא לפועל בימים אלה עתיד להפוך את הרכיבה לבטוחה יותר עבור כלים אלו.

אוטו-תל והשכרת רכב

הרעיון שאנשים רבים יחלקו כלי רכב ממונעים אינו חדש. אוטו-תל למשל, לוקח צעד קדימה את רעיון השכרת הרכב לטווח הקצר, ומאפשר לקיחת רכב ממקום נתון והשארתו במקום יעודי אחר. כך למעשה התשלום הוא רק עבור הנסיעה או פרק הזמן בו התבצע שימוש ברכב.

אמנם אין הדבר יכול להחליף רכב פרטי צמוד, או השכרת רכב למשך חודש, אך עבור רבים המחזיקים רכב שאיננו בשימוש במרבית שעות היממה, או שהחזקתו היא מטרד עבורם, זהו פיתרון יעיל. במקביל, עבור אלו המעוניינים לצאת לחופשה עם רכב צמוד, קיימת אפשרות של השכרת רכב בזול שתשאיר אותם עם רווח משמעותי לעומת קניה והחזקה ברכב פרטי.

תחבורה ציבורית

למרות השיח הער סביב איכות התחבורה הציבורית בארץ, היא עדיין מהווה את אמצעי התחבורה העיקרי בישראל ובתל אביב בפרט. היא מגיעה לכל פינה בה ובסביבתה, מחירה בהחלט סביר ואף זול מהחלופות, בעיקר אם משכילים להשתמש בכרטיס מתאים ועל איטיותה היחסית היא מפצה בחיסכון זמן על חיפוש חניה והורדת הלחץ המתלווה לנהיגה עירונית צפופה.

סוף שבוע – קווים לדמותו

יוזמה מהפכנית שהחלה מפרוייקט של חייל משוחרר הביאה את עיריית תל אביב, בשיתוף עם ערים נוספות בגוש דן, להקים מיזם המנגיש תחבורה ציבורית בשבת. על אף מספר הקווים המצומצם יחסית בשלב זה והעומס בשעות ספציפיות, נראה כי מדובר בפיתרון שעתיד להצליח ועשוי להעלות את המוטיבציה לזניחת הרכבים הפרטיים כאמצעי תחבורה עיקרי להתניידות בעיר גדולה.

לסיכום, אמנם רכבת קלה ורכב אוטונומי שיקלו על חיינו משמעותית עוד אין לנו, אך נראה שהאמצעים הקיימים עבור תושבי תל אביב והמבקרים בה בהחלט נותנים מענה איכותי, יעיל וירוק לבעיית ההתניידות בעיר. פשוט מאד, ככל שיבינו יותר אנשים שהפתרון הוא דווקא בשיתוף, יהיו פחות פקקים לכולם. נסיעה בטוחה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בעולם החדש אתם חייבים ללמוד איך לעמוד מול קהל בהצלחה
אם אתם רוצים להצליח באמת, אתם פשוט חייבים ללמוד איך...
חווית קניה נוחה עם סופרמרקט בראשון לציון
כל אחד מאיתנו הולך לערוך קניות לביתו בזמן זה או...
לקרוא על יציאת מצרים מהגדה מהודרת
הגדה של פסח ממותגת הפכה בשנים האחרונות למוצר הקיים בכל...
כשאתם זקוקים לעזרה משפטית פנו לטוב ביותר
עורך דין שמטפל במקרה שלכם חייב להיות הטוב ביותר בתחומו,...
בחירת מצבה- הדרך להנציח את יקירכם כפי שהיה רוצה
במבט כולל מצבות נראות דומות זו לזו. רובן בהירות ולעיתים...
חשבו על היום שאחרי כמה שיותר מוקדם
אירועים שונים בחיים אינם נמצאים בשליטתנו או בתכנוננו, מטבע הדברים,...
עם הזכויות מגיעים החובות
אזרחות אמריקאית היא נחשקת מאוד בגלל האפשרויות הגלומות בה לכל...
איטום מרתפים בחורף
חדירה של מים למבנה היא בעיה שתמיד יש לקחת בכובד...
מדריך מקיף לאורח חיים דל פחמימות ועשיר בשומנים
הדיאטה הקטוגנית, או בקיצור קטו, הופכת את התסריט התזונתי הטיפוסי...
מעבדה מקצועית לתיקון מחשבים
המחשב הוא כלי העבודה העיקרי של רבים מאיתנו ולכן ברור...