Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

נדחה הערר ופרויקט פינוי – בינוי בדרך הטייסים בשכונת יד אליהו קיבל אור ירוק

נדחה הערר ופרויקט פינוי – בינוי בדרך הטייסים בשכונת יד אליהו קיבל אור ירוק
קרדיט pixabay

ועדת הערר המחוזית של תל אביב דחתה את הערר שהגיש ועד תושבי שכונת תל חיים נגד פרויקט פינוי -בינוי בדרך הטייסים 6,8,10 בשכונת יד אליהו בתל אביב.

התכנית מציעה להרוס את שלושת הבניינים הקיימים ולבנות במקומם 5 בניינים בני 7 עד 9 קומות ובסה"כ 260 יחידות דיור.

עיקר טענתם של תושבי תל חיים השכנה, אשר שכונתם משתרעת על שטח של 1.5 ומוקפת ב 4 צירי תנועה ראשיים (הטייסים, משה דין, לה גווארדיה והשלום) היא לעניין העומס על התנועה שיגרם כתוצאה מתוספת כה משמעותית של יחידות דיור מאחר שמעבר לפרויקט הזה מתוכננים עוד פרויקטים בדרך השלום ולכן הם יתקשו לצאת מהשכונה שלהם. עוד טענו העוררים, שאף על פי שהתכנון המוצע סביר ומקובל על הוועדה המקומית, יש לצמצם את מספר היחידות המוצע משום שלעמדתם גם לאחר צמצום כאמור עדיין יהיה הפרויקט כדאי מהבחינה הכלכלית.

עו"ד עפר טויסטר המייצג את יזמית הפרויקט (חברת ב.ס.ר) הפנה במהלך הדיון את תשומת ליבה של הועדה לכך שהיזם היה יכול לבנות יותר יחידות דיור אילו היה הולך במסלול של תמ"א אלא שבמקרה זה נענה לשיתוף הפעולה שהוצע על ידי הועדה המקומית כדי לתכנן תכנית שתיטיב עם השכונה ועם הציבור.

עוה"ד מירה בורנשטיין ויוסי קליין ממשרד עו"ד הרטבי, בורנשטיין, בסון המייצגים את בעלי  72 בעלי הדירות, ציינו בדיון כי אחת התועלות בתכנית היא קרן הונית שיקים היזם לצורך מימון תחזוקת הרכוש המשותף בפרויקט, כך שבעלי הדירות יוכלו לחזור לגור בשכונה בדירות החדשות שייבנו והקרן ההונית תסייע להם לשמור על רמתו הגבוהה של הפרוייקט.

לדבריהם "התכנית שאושרה היא דוגמה לתרומת תכנית המתאר של תל אביב, תא/5000, אשר קבעה מסגרת של סל זכויות ועקרונות בינוי כלליים, ומכוחה מוסמכת הועדה המקומית לאשר תכנית נקודתית לביצוע פרויקט, וזאת תוך פרק זמן קצר יחסית. מודל זה מייתר את הצורך באישור הועדה המחוזית ובמקרה של פרוייקט זה התקצרו לוחות הזמנים בצורה משמעותית.

יחד עם זאת, אומרים עוה"ד בורנשטיין וקליין, "הגשת הערר עיכבה את הוצאת הפרוייקט אל הפועל במשך כשנה, מה שמצביע על הקלות בה ניתן לעכב פרוייקטים. זו אמנם זכות חוקית חשובה, אולם בהעדר סנקציה כגון חיוב בהוצאות ו/או תשלום אגרה משמעותית, מתעכבים פרוייטים רבים לעתים בלא כל הנמקה אמיתית".

עתה ניתן יהיה להוציא היתר ולהתחיל בבניה בקרוב.

ועדת הערר דחתה את הערר תוך שהיא מציינת כי הצוות המקצועי סבר שההשפעה על התנועה זניחה וכי פתיחת דרך חדשה שמתוכננת במסגרת הפרויקט אמורה לסייע מבחינת עומסי תנועה.

על פי ועדת הערר, התכנית תואמת לחלוטין את תכנית המתאר לעיר, תא/5000, תורמת למרקם העירוני ובמסגרת התכנית הוקצו 300 מ"ר למטרות ציבוריות. עוד קבעה הועדה כי בכל הנוגע לטענת העורר בקשר לצפיפות שנקבעה, מקובלת עליה "טענת הוועדה המקומית לפיהן מספר יחידות הדיור שנקבע סביר וראוי מההיבט התכנוני. התכנית מציעה צפיפות של  39 יח״ד לדונם, צפיפות שהינה מקובלת ורצויה בתכניות התחדשת עירונית באזור מרכזי בלב אזורי הביקוש המטרופוליניים והעירוניים… מקובלת עלינו אף עמדת הוועדה המקומית כי מספר היחידות המוצע סביר אף מבחינת ההיבט הכלכלי אך בהקשר זה נציין כי משעה שאנו סבורים כי מבחינה תכנונית מספר יחידות הדיור שנקבע סביר, אין מקום שהשיקול הכלכלי יכתיב את התוצאה התכנונית שנקבעה. השיקול הכלכלי הינו אחד השיקולים אשר יש להביא בחשבון, אך משהתוצאה התכנונית ראויה וכאשר קיים אינטרס לאומי לתוספת יחידות דיור, בוודאי שאין מקום כי שיקול זה יכתיב הפחתה במספר יחידות הדיור…".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
אורון נדל"ן מצדיעה למשרתי המילואים וכוחות הביטחון: הנחות של עד 300,000 ₪ לדירה חדשה, לרוכשים דרך מועדון 'בהצדעה'
מאז תחילת המלחמה, משרתים עשרות מעובדי חברת אורון נדל"ן במילואים...
גיבורי ה-7 באוקטובר רפ"ק אייל אהרון ואפק לבני שהצילו צעירים מהנובה, הגיעו לחתום על הספר "יום אחד באוקטובר"
הגיבור רפ”ק אייל אהרון שחילץ את בניו ו-11 ניצולים נוספים...
Tales from the Amazon – Evelyn Anca: תערוכת יחיד לאמנית אווי אנקה
גלריית GLOBAL ART רח' מרכז בעלי מלאכה 13 תל אביב אוצרות :...
עיצוב הבית - כי שינוי מתחיל מבפנים
כולנו מכירים את התחושה של הצורך בשינוי, היא יכולה להתבטא...
איזו משכנתא מתאימה לרכישת דירה שנייה להשקעה
אם חשבתם עד היום שתקבלו באופן אוטומטי משכנתא לדירה להשקעה...
אירועי שבוע הספר העברי ברחבי העיר תל אביב- יפו
#יריד הספרים המסורתי בשרונה #שבתות בסימן "ספרים מתוקים" בנמל יפו # הספריות...
גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו בספארי ברמת גן
שני גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו במרכז הזואולוגי,...
"ליצור כדי לעצור": אירוע פתיחת התערוכה החדשה בנושא מניעת אלימות בזוגיות בצל המלחמה
השבוע נפתחה בגלריה ZOA ע"ש דבורה פישר ז"ל בבית ציוני...
להקת הפלמנקו רמנגאר גאה להציג: DARABAR מסע בחזרה לעצמנו שבגוף
מופע פלמנקו משובח בהשתתפות 14 רקדנים, זמרים, גיטריסטים וכלי הקשה! רקדנית...
הזמריה גאה להציג: זמריית צירופים - מיטב המקהלות, חבורות הזמר, הסולנים ונגנים ישראלים ביצירות קלאסיות וישראליות ובמחווה לשירת הלדינו
מנהל מוזיקלי: מרדכי שלף מפיק ויועץ מוזיקלי: רון גנג 1-4 ביולי 2024 מרכז...