Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

סוד ההצלחה: כיצד לבחור את המערכות הנכונות לגילוי אש ועשן בעסק שלך?

סוד ההצלחה: כיצד לבחור את המערכות הנכונות לגילוי אש ועשן בעסק שלך?
קרדיט: freepik

שריפה היא סיכון עצום. כשפורצת אש בתוך עסק, התוצאה תהיה נזק חמור לרכוש, לציוד, לסחורה ובמקרים היותר קשים גם פגיעה בנפש. בנוסף אחרי שריפה סביר להניח שהעסק יושבת לפרק זמן לא קצר כך שייגרמו עוד הפסדים כספיים. הנזק עלול לכלול גם פגיעה במיתוג, וכמו כן צפויות הוצאות סביב שיקום המבנה, הצטיידות מחודשת וכו'. המסקנה המתבקשת: כדאי מאוד להקדים תרופה למכה, ולהתקין מערכת איכותית באמת לגילוי אש ועשן. המידע בכתבה זו יעזור לכם לבחור את המערכת הטובה ביותר עבורכם.

עמידה בכל הדרישות של רשות כבאות והצלה

הדרישה הראשונה לגבי מערכת גילוי מוקדם של שריפה היא עמידה בדרישות רשות כבאות והצלה לישראל. על-פי חוק רישוי עסקים, חלק גדול מהעסקים בארץ מחויב לבקש אישור מרשות הכבאות על-מנת לקבל רישיון עסק. הדרישות של רשות זו נקבעות בהתאם לגודל המבנה, אופי הפעילות העסקית, מידת הסיכון (כשלמשל עסק שמאוחסנים בו חומרים דליקים מן הסתם מתאפיין ברמת סיכון גבוהה) ופרמטרים נוספים. רשות הכבאות אמנם עושה מאמצים רבים להנגיש את המידע הרלוונטי, כלומר את הסטנדרטים המצופים מכל עסק, אבל סביר להניח שתצטרכו להיעזר ביועץ מומחה לתחום שיבטיח את קבלת האישור ובהתאם את רישיון העסק.

עמידה בדרישות חברת הביטוח

יש מקרים שבהם עסק פטור מחובת קבלת אישור מרשות הכבאות, אבל חברת הביטוח דורשת התקנת מערכת גילוי וכיבוי אש על-מנת שהפוליסה תהיה תקפה. במצב כזה, הסינון הראשוני של מערכות לגילוי אש ועשן הוא לפי הקריטריונים המפורטים בפוליסה. עוד כדאי לזכור שהתקנת מערכת שתתריע מיד אם חלילה פורצת שריפה כך שאפשר יהיה למזער נזקים היא גם אינטרס של כל בעל ובעלת עסק, מעבר לצורך לעמוד בדרישות של חברת הביטוח או אלה של רשות הכבאות.

גלאים מותאמים למאפייני העסק ורכזת חכמה במיוחד

גם אחרי הסינון הראשוני יש כמובן חופש בחירה נרחב. המרכיב הבסיסי של מערכות גילוי עשן ואש הוא הגלאים. בדרך כלל נדרשת פריסה של גלאי עשן, אבל בעסק שבו יש עשן שאינו תוצר של אש (למשל בחניון) נדרשים גם גלאי חום. במקום עם תקרה גבוהה במיוחד כדאי להתקין גלאי קרן, ויש גם עסקים שזקוקים לגלאי גז.

רכיב חשוב נוסף הוא רכזת גילוי אש. הרכזת היא למעשה המוח של כל מערכת גילוי אש, ולכן אסור להתפשר עליו. ככל שהרכזת משוכללת יותר, כך יש סיכוי גבוה יותר שהמערכת תמלא את ייעודה אם חלילה ייווצר בכך צורך.

כיסוי מלא לכל אזור

עוד דגש מרכזי בבחירת המערכת הנכונה לגילוי אש ועשן הוא כמות הגלאים. הכלל הרלוונטי הוא Better safe than sorry, ולכן תמיד עדיף שיהיה גלאי עודף מאשר אזור שלא מכוסה כהלכה. באופן דומה גם את פריסת הספרינקלרים, שנכנסים לפעולה אוטומטית כשמתגלה אש, ולכן מהווים את קו ההגנה הראשון, כדאי מאוד לבצע על-פי הכלל הנ"ל.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מהו פשע צווארון לבן ומה חשוב לעשות כשנחשדים בביצוע פשע כזה?
יש אנשים שמזהים פשע צווארון לבן עם תחכום, עורמה ואפילו...
איך לקנות דירה ולעמוד בהחזרים שלה?
תחום המשכנתאות עבר גלגולים שונים במהלך עשרות שנים, ואם התרגלתם...
איך למצוא את המסיבות הכי טובות היום בתל אביב?
אם אתם מחפשים מסיבה היום, מציאת האירוע המתאים קלה ממה...
בטוח שהעסק שלך בטוח? הכל על אבטחת עסקים
העסק שלך אינו סתם עוד חדר שאתה מכיר או עוד...
מהו פרויקט התחדשות עירונית במסלול פינוי בינוי
עם צמיחת האוכלוסיה ותהליך העיור הנעשה בעולם, וכמובן, במדינת ישראל...
כמה דברים על חרדה
רבים סובלים מחרדה לסוגיה, הסובלים עשויים לחוש בושה, ולעתים קיימת...
מתנה מקורית וטעימה- איך להעלות את מצב הרוח עם מארזי שוקולד?
המחשבה הראשונה שלנו כאשר שוקלים מתנת יום הולדת היא בדרך...
להגן על הזכויות שלכם כעובדים
מציאות שבה קשה למצוא תעסוקה אינה מצדיקה פגיעה בעובדים ובזכויות...
עורך דין מקרקעין: לא רק  למכירה או לקניית דירה
תפקידיו המוכרים ביותר של עורך דין מקרקעין היא ליווי עסקאות...
האם אתם יודעים אם שילמו לכם כל מה שמגיע לכם?
לא מעט עובדים מגלים לא פעם שלא כל התשלומים שהם...