Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

סופית: אושרה תוכנית שדה דב בתל-אביב

סופית: אושרה תוכנית שדה דב בתל-אביב

פחות משנה בלבד לאחר הפקדתה להתנגדויות, אושרה התוכנית שבמסגרתה ייבנו 16 אלף יחידות דיור חדשות, ומאות דונמים של מבני ציבור, שטחי מסחר, תעסוקה, מלונאות פארקים ורצועת חוף

בעלי הקרקע הפרטיים: המדינה היא המרוויחה הגדולה

פחות משנה בלבד לאחר הפקדתה להתנגדויות הציבור, אושרה תוכנית הבנייה הענקית בצפון תל אביב "רובע שדה דב", במתחם הגוש הגדול ובמקום שדה התעופה שנסגר. התוכנית הופקדה להתנגדויות הציבור באפריל 2019 והיום הוועדה המחוזית ת"א אישרה את התוכנית למתן תוקף.

התוכנית משתרעת על שטח של כ-1,300 דונם וגבולותיה הם רחוב פרופס בצפון, רחוב ש"י עגנון בדרום, רחוב לוי אשכול במזרח והים במערב. התוכנית כוללת בניית 16 אלף יחידות דיור חדשות, כ-514 אלף מ"ר מבני ציבור, כ-126 אלף מ"ר מסחר, כ-323 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, כ-200 אלף מ"ר מלונאות וכ-385 דונם פארק וגנים ציבוריים ובינהם פארק חופי ורצועת חוף של 2 ק"מ.

כ-7,000 דירות מבין המתוכננות מיועדות לדיור בר השגה – דיור בשכר דירה מופחת, דיור ציבורי, בתי גיל זהב ודירות לסטודנטים. הבניינים הצפויים יהיו בני 5-10 קומות לאורך הרחובות הראשיים, וכ-35 מגדלים בני עד 40 קומות בצירים המרכזיים ברובע.

תוכנית "רובע שדה דב" היא תוכנית כוללנית שגובשה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל ומנהלי הגוש הגדול, והיא באה בהמשך לתוכנית המתאר לעיר תל אביב ת"א/5,000. שטח התוכנית, שנמצא בבעלויות פרטיות וציבוריות רבות, יסומן כולו כשטח לאיחוד וחלוקה ובעלי הזכויות יקבלו את חלקם היחסי בכל אחד מהמתחמים בהתאם לתוכניות מפורטות שיוגשו.

ההחלטה הסופית לפינוי שדה התעופה דב התקבלה בסוף יולי 2018 והעבירה את כלל פעילות התעופה האזרחית לאילת וממנה לנמל התעופה בן גוריון. אחרי מספר דחיות, פינויו הסופי של שדה התעופה החל ביולי 2019. התוכנית לרובע התקדמה במהירות גבוהה בין השאר בוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל).

עו"ד שמואל שוב ועו"ד נעמה שיף, ממשרד שוב ושות' המייצגים בעלי קרקעות פרטיים רבים במסגרת התוכנית, ציינו היום כי מדובר בתקופת שיא לאישור תוכנית בסדר גודל כזה בישראל. שטח התכנית מחולק לשלושה מתחמי איחוד וחלוקה, כאשר לכל אחת מהן תוכן תכנית מפורטת נפרדת ובלתי תלויה באחרות (התוכנית הראשונה בהפקדה  ובהליך שמיעת התנגדויות). הוראות התכנית קובעות כי ההקצאה לכל הבעלים תהיה בכל מתחם ומתחם משטח התכנית. כלומר זכויות כל אחד מהבעלים מפוצלות לשלושת המתחמים. עוה"ד מברכים על אישור התוכנית הסוללת את הדרך לתוכניות מפורטות שיאפשרו בניה במתחם שדה דוב המפונה, הגדלת היצע מגורים והענקת זכויות לבעלים אשר מחכים שנים לממש זכויותיהם. יחד עם זאת  הם מציינים כי חבל שהתוכנית אינה נותנת פתרון בתוכה, אף להפרדת השיתוף של בעלי הזכויות, כולל לבעלי הזכויות במתחם הגוש הגדול. הועדה הפנתה את הבעלים הפרטיים לסיכום חיצוני עם המדינה על ריכוז זכויותיהם במסגרת התוכניות המפורטות.

 יש לציין כי בעלי הקרקעות הפרטיים הם המשלמים הגדולים על קידום התוכנית, שכן בהתאם להסכם בין המדינה לבין המנהלים של הגוש הגדול המדינה זכאית ל- 50% מהזכויות של בעלי הקרקע הפרטיים בתוכנית בתמורה לפינוי השדה. עורכי הדין מעריכים כי מדובר בזכויות בשווי של מיליארדי שקלים. המדינה אף מרוויחה עקב הקצאת זכויות מסחריות ודיור בהישג יד ללא כל תמורה לבעלים מאחר והועדה אף דחתה את התנגדויות הפרטיים כי אין להעניק למדינה זכויות אלה להם שווי כלכלי גבוה, ללא תמורה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מתרחבים: הולה הולה והשף שקד פחימה משיקים חלל אירועים ותפריט פיצה נפוליטנית חדש בסמטאות שוק הכרמל
קצת יותר משנה חלפה מאז פתח השף שקד פחימה את...
חברת ״טסה הבית של הממתקים״ פותחת רשת חנויות בוטיק חווייתיות של בייקרי, בית קפה, שוקולדים וממתקים מהמותגים המובילים בעולם תחת השם: TASA +
שני סניפי הדגל הראשונים ממוקמים בתל אביב: בשוק לוינסקי וברחוב...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
להיות שם בשבילם
עמותת "איכות בשיקום" ו"עמותת לב בטוח" קיימו כנס ייחודי למשפחות...
לא שוכחים את החטופים: התלמידים מבאר שבע הגיעו לכיכר החטופים בתל אביב
בעיצומה של המלחמה, ולאחר למעלה מ-120 ימים בהם נמצאים 136...
כיכר העיר ריקה רות שומרוני
אוצרים : שרי פארן , אריה קוץ בגלריה פריסקופ , רח'...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה: פנים לבנות - White Face יצירות מאת תמיר גינץ ונאצ'ו דואטו
מופעי בכורה: 7 במרץ | המשכן לאמנויות הבמה, באר שבע 12 במרץ...
הגנה על הלקוח היא חובה ראשונה במעלה
עורכי דין עושים כל שביכולתם להגן על הלקוחות שלהם לא...
עוטפים בחום חולי סרטן
האגודה למלחמה בסרטן ודיזנגוף סנטר עורכים מרתון סריגה של כובעים...