Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עצרת חירום בצומת קסם: לעצור את מחדל תחנת הכוח

עצרת חירום בצומת קסם: לעצור את מחדל תחנת הכוח
קרדיט: באדיבות עיריית ראש העין

ראשי הרשויות ותושבים רבים מאזור ראש העין, כפר קאסם, פתח תקווה, דרום השרון והסביבה יקיימו עצרת ענק לקראת החלטת בג"צ בנושא
ביום שני, 24.6 החל מהשעה 18:00

למעלה מחצי מיליון תושבי האזור נמצאים בסכנה. הגיע הזמן לנפץ את השקרים, זה עדיין לא מאוחר מדי. על כל התושבים להגיע לעצרת חירום זו.

אחרי שנים של מאבק לעצירת תחנת הכוח במחלף קסם, הגיע רגע האמת. דיון בעתירות שהוגשו נגד התוכנית יתקיים בבג"צ ב-24 ליולי 2024. ראשי הרשויות באזור ותושבים רבים מתכננים עצרת חירום ענקית שתתקיים ביום שני, 24 ביוני במחלף קסם וקוראים לכלל התושבים באזור להגיע ולהביע את התנגדותם העזה למחדל זה.
תחנת כוח קסם שאושרה על ידי הממשלה במאי 2023, היא תחנה המופעלת על גז וסולר. הממשלה אישרה ליזמים "קסם אנרגיה", קיבוץ גבעת השלושה ומבטח שמיר להקימה ממש בצמוד לערים כפר קאסם וראש העין, זאת למרות התנגדויות מצד משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה. מדובר באסון בריאותי וסכנה ללמעלה מחצי מיליון תושבים ברדיוס של 10 ק"מ, בישובים הבאים: ראש העין, כפר קאסם, פתח תקווה, אלעד, יישובי מ.א. דרום השרון, הוד השרון, אורנית, אלקנה, שער שומרון ועוד… ותסכן את מקורות המים האסטרטגיים של מדינת ישראל.
הדיון בבג"צ יתקיים לאור עתירות שהוגשו נגד אישור התכנית על ידי עיריית ראש העין, מועצה מקומית כפר קאסם, עיריית פתח תקוה ומועצה אזורית דרום השרון (כולל היישובים חגור ונווה ירק).
רז שגיא, ראש עיריית ראש העין: "שנים אני פועל כנגד הקמת תחנת הכוח במחלף קסם. כעת, כאשר אני מכהן בתפקיד ראש העיר, חשוב לי יותר מתמיד להיות בחזית המאבק הצודק הזה. לאורך השנים ריכזתי את ההשגות וההתנגדויות שהגשנו לות"ל, לקחתי חלק פעיל בהפגנות ובמחאה והייתי מעורב בהסברה. מתחילת המאבק הרגשנו, תושבי ראש העין וכפר קאסם, שמוכרים את בריאותנו. הגענו לרגע האמת. זה הזמן להפסיק לדבר ולעשות! עיריית ראש העין הגישה עתירה למען עתיד התושבים בעיר ותושבי האזור כולו. כעת אנחנו צריכים אתכם איתנו. אני מפציר בכולם לא לתת לבעלי ההון לעשות בנו כרצונם. בואו להילחם איתנו כנגד התוכנית חסרת ההיגיון הזו, זה ישפיע על כל אחד ואחת מכם".
יפה זעפרני, תושבת ראש העין, ממקימי מטה המאבק: "הגענו לנקודה הקריטית ביותר. שנים אנחנו נאבקים נגד הקמת התחנה, שתהליך האישור שלה היה פגום מיסודו. כתוצאה מסדרת כשלים ומחדל מתמשך, אפשרו ליזם בעל קשרים פוליטיים לקדם תכנית בעלת פגמים מהותיים, תוך טיוח שקרים ופגיעה מהותית בציבור רב. כך למשל הות"ל התעלם מאי עמידה בתנאי סף (סמיכות למקום מגורים, רגישות הידרולוגית גבוהה של הקרקע ובעיות בזיקה לקרקע), טייח עובדות וגרוע מכך הסתיר את ההתנגדות המקצועית של משרד הבריאות לתכנית. בנוסף, גם במשרד לאיכות הסביבה וגורמים מקצועיים במשרד האנרגיה הביעו התנגדויות לתכנית. הגיע הזמן לעצור את תרבות הקומבינה ותהליכים המונעים משיקולים כספיים ופוליטיים. אני קוראת לכל תושב ותושבת שבריאותו ובריאות ילדיו חשובה לו – תתעוררו והצטרפו למאבק. זה מאבק על הבית. על החיים. על עתידנו".
איתי ויצמן, תושב ראש העין ממטה המאבק מסביר כי הקמת תחנת כוח המופעלת על גז וסולר טומנת בחובה סכנות רבות. "קיימת סכנה בריאותית עקב זיהום אוויר משמעותי שייגרם מפליטת גזים רעילים וחלקיקים נשימים; פגיעה במי התהום שאנחנו שותים כולל סכנה למאגר מי החירום של ישראל; פגיעה בתשתית תחבורתית עקב הקמת התחנה על ציר תחבורה מרכזי וסיכונים בטיחותיים שונים במקרה של תקלות או אירועים בטחוניים".
איתי מדגיש כי קיימות חלופות אחרות להגדלת מקורות החשמל בישראל, נקיות וזולות יותר כגון אנרגיות מתחדשות, שיאפשרו אספקת חשמל בטוחה, בריאה ומתחשבת בסביבה. "חלופות אלו מקודמות כיום על ידי משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה, כך שאין סיבה שלא יקודמו גם במקום תחנת קסם. התחנה המתוכננת תתבסס על דלקים פוסיליים מזהמים ומנוגדת לתכנית הלאומית להשקעה באנרגיות מתחדשות".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה אתם צריכים לדעת על עיצוב משרדים
מי שלא מגיע מעולם העיצוב לא תמיד יכול לראות ברגע...
מהו פשע צווארון לבן ומה חשוב לעשות כשנחשדים בביצוע פשע כזה?
יש אנשים שמזהים פשע צווארון לבן עם תחכום, עורמה ואפילו...
איך לקנות דירה ולעמוד בהחזרים שלה?
תחום המשכנתאות עבר גלגולים שונים במהלך עשרות שנים, ואם התרגלתם...
ראש העיר נפגשים עם הספורטאים האולימפיים
ראש העיר רמי גרינברג נפגש היום עם מישה זילברמן שחקן הבדמינטון...
'הפנינג מתוק' לכל המשפחה ייערך בסניף הדגל של רשת "טסה הבית של הממתקים" בעיר חולון לרגל חגיגות יום ההולדת - פתוח לקהל הרחב
חוגגים יום הולדת בהפניניג מתוק: הפנינג מתוק לכל המשפחה ייערך...
הובלות בתל אביב: כל מה שצריך לדעת על הובלת דירות בעיר הגדולה
הובלת דירות בתל אביב היא תהליך מורכב ודורש התארגנות מיוחדת....
ממשיכה להוביל את קטגוריית בירות הקראפט בישראל: "הכרם" קיימה את תערוכת הבירה הגדולה בישראל לקהל המקצועי
29 מותגי בירה, 80 סוגי בירה שונים, 8 קטגוריות בירה...
שלישי בפשפשים 2024
בואו ליהנות בערבי הקיץ של יולי- אוגוסט ממוזיקה חיה באוויר הפתוח...
בטוח שהעסק שלך בטוח? הכל על אבטחת עסקים
העסק שלך אינו סתם עוד חדר שאתה מכיר או עוד...
מהו פרויקט התחדשות עירונית במסלול פינוי בינוי
עם צמיחת האוכלוסיה ותהליך העיור הנעשה בעולם, וכמובן, במדינת ישראל...