Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

עשרות התנגדויות לתוכנית המטרו: פגיעה חסרת תקדים באיכות חיי התושבים ובקניין שלהם

עשרות התנגדויות לתוכנית המטרו: פגיעה חסרת תקדים באיכות חיי התושבים ובקניין שלהם
צילום נדב יהונתן כהן

תושבים שגרים על תוואי המטרו: התוכנית מבטאת חוסר התחשבות חסר תקדים בתושבים: הפקעת שטחים דורסנית, סמכויות להריסת מבנים גם אם אינם מיועדים להריסה – תוך שלילה כמעט מוחלטת של יכולת ההתנגדות של האזרח

עשרות התנגדויות הוגשו לות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות) נגד תוכנית המטרו – תוכנית הענק של המדינה שצפויה להתקדם בשנים הקרובות ולעבור ב-20 רשויות בישראל – מצד עשרות תושבים שגרים על תוואי המטרו ושצפויים לספוג הפקעות נרחבות משטחיהם ופגיעה חמורה באיכות חייהם במהלך שנות ההקמה וההפעלה.

ההתנגדויות הגיעו מתושבים בשכונת נאות אפקה בת"א, ממושב חמ"ד שבמועצה האזורית שדות דן, והעיר אזור, באמצעות עוה"ד ענת בירן ורון נבון בעלי משרד ענת בירן עורכי דין המייצג את התושבים. סמוך לשכונת נאות אפקה תוקם תחנת פנחס רוזן של המטרו; סמוך למושב חמ"ד שליד אור יהודה מתוכנן שטח ההתארגנות של הפרויקט וכן מתחם דיפו עצום בשטח 250 דונם; באזור התוואי עובר ממש על בתי תושבים.

כ-150 תושבי שכונת נאות אפקה טוענים, כי הצורך בתחנה במיקום זה מוטל בספק וזאת כי תחנה נוספת של אותו הקו ממוקמת כ-600 מטר בלבד משם, בקרית שאול. לטענתם הכניסה העילית לתחנה, וגם אתר ההתארגנות שיוקם בסמוך לה בשטח של 4,100 מ"ר בסמוך לבתי מגורים וגני ילדים – יגרמו למפגעים תברואתיים כגון רעש, אבק וזיהום אוויר, ויהפכו את החיים בשכונה לבלתי נסבלים. כ–700 תושבים נוספים בשכונה חתמו על עצומה התומכת בהתנגדות שהוגשה.

תושבי מושב חמ"ד טוענים כי התוכנית "מחסלת את אופיו הכפרי של המושב, מפקיעה ממנו קרקעות ופוגעת אנושות באיכות החיים וערך הנכסים. מדובר בתכנון דורסני, בלתי סביר באופן קיצוני ומיותר, המשמיד שטח טבעי ופתוח נדיר וייחודי במרכז הארץ. התכנון יפגע באופן בלתי נסבל בתושבי המושב ויהפוך את חייהם לסיוט". לטענתם, תחנות התפעול יוקמו ב"סמיכות חריגה" לבתי התושבים במושב, ויגרמו למטרדי רעש, ריח, זיהום — וכן לשינוי אופיו הירוק והשקט של המושב.

תושבי אזור טוענים נגד ההפקעות שבתוכנית המטרו ואומרים כי המתווה המוצע בתוכנית המטרו הוא מתווה פוגעני אשר עובר תחת שורה ארוכה של מגרשים פרטיים בנויים, ומייצר פגיעה קשה בזכויותיהם הקנייניות של בעלי המקרקעין, זאת, בעוד שהוצע ע"י המועצה המקומית תוואי חלופי פוגעני פחות אשר עובר תחת מגרשים ציבוריים. לטענת התושבים, "התוכנית תאפשר לעשות בשטחים של התושבים ככל העולה על רוחה של החברה המפעילה, החל מהפקעת חלקים מהמקרקעין במפלס העליון וכלה בהריסת הבניינים ממש – פעולות קיצוניות לאין שיעור שמהוות רמיסת זכויות הקניין שלהם".

לדברי עו"ד ענת בירן, "בתוכנית המטרו ישנה פגיעה קשה באיכות חיי התושבים, פגיעה חסרת תקדים בקניין של בעלי הנכסים, ובאופן כללי שלילה כמעט מוחלטת של יכולת ההתנגדות של האזרח. התוכנית מבטאת חוסר התחשבות חסר תקדים בחיי התושבים ורווחתם, היא מקנה למדינה ולחברת נת"ע סמכויות גורפות ומופלגות הכוללות הפקעת שטחים דורסנית, סמכויות להריסת מבנים גם אם אינם מיועדים להריסה, הקפאת בנייה עתידית לאורך הצירים למשך שנים ארוכות, ועוד. נכון להיום הוגשו רק עשרות התנגדויות על קו M3, אך זאת בעיקר כי רוב הציבור בכלל לא מודע לתוכנית הזו ולהשלכות שלה עליהם, או שאנשים לא חושבים שהם יכולים להשפיע עליה. אני מעריכה כי עם פרסום התוכניות לקווים האחרים כמות ההתנגדויות תגדל בהרבה".

עשרות התנגדויות לתוכנית המטרו
צילום נדב יהונתן כהן
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
15 מתוך 15 הסתיימה תחרות הכתיבה "בין עורף לחזית"
49 יוצרים מקומיים, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, השתתפו בתחרות הכתיבה...
בשורה לאיכות חיי התושבים בעיר: לראשונה בישראל - עיריית פ"ת תחל לאכוף רעש מרכבים ואופנועים בעזרת אמצעים טכנולוגיים ייחודיים
ועדת חוקה בכנסת אישרה היום 21/11/23 את הצו המאפשר לעירייה...
הלוחם הפצוע לתלמידות: "גם ברגע של קושי צריך לדעת להתמודד"
תלמידות שכבת י"א באולפנת אמית גבעת שמואל, הגיעו השבוע לבית...
לרגל יום המודעות למוגבלויות ולזכרה של רות הודיה פרץ ז"ל
זיו לאור ירח- רסיטל פסנתר קלאסי בביצוע זיו סבג -...
הצבת מצלמות במדרחוב ההגנה העובר שיפוצים בימים אלה
במסגרת העבודות לשיפוץ מדרחוב ההגנה הוצבו במקום מצלמות אבטחה המשדרות...
תפיסת משאית ששפכה פסולת
גם בימים אלה ממשיכות סיירות הביטחון של אגף ביטחון, פיקוח...
להזמין אוכל באופן איכותי
על מנת שתוכלו ליהנות מקייטרינג שהוא איכותי וכשר באזור המרכז...
הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב יתרמו דם לשירותי הדם של מד"א
עמדת תרומת דם של שירותי הדם של מד"א תוצב ביום...
מועדון "דיגיתל נגיש" באירוע סובב עולם בנמל יפו
במהלך יום שישי, 6 באוקטובר (חול המועד סוכות) בשעות 13:30-10:30...
מבוכי נפש: יבגני גופמן בתערוכת יחיד
Global Art הגלריה לאמנות גלובלית וישראלית פתיחה חגיגית : יום שישי,...