Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

פופ-אפ הקיימות בנמל תל אביב מציג: מהחווה הורטיקלית ישר לצרכן במרכז תל-אביב

פופ-אפ הקיימות בנמל תל אביב מציג: מהחווה הורטיקלית ישר לצרכן במרכז תל-אביב

חווה חקלאית ורטיקלית ייחודית תוקם בנמל תל אביב על ידי חברת ורטיקל פילד ובשיתוף עיריית תל אביב-יפו,
חברת אתרים ונמל תל אביב

הפרויקט הוקם בהשקעה של מיליון ₪ על ידי ורטיקל פילד

בחווה יגדלו תוצרת חקלאית טרייה כגון חסות, פטרוזיליה, כוסברה, קייל, בזיליקום ועוד, שתימכר בחנות קונספט שתוקם בצמוד לחווה הורטיקלית ובמשאית מזון "פוד טראק" שתוצב בשוק הנמל

מטרת הפרויקט לבחון התכנות של גידול מזון בתוך סביבה אורבנית בהיקף מסחרי

 מהחקלאי ישירות לצרכן

כחלק ממתחם פופ-אפ קיימות שהקימה עיריית תל אביב-יפו בנמל תל אביב, משיקה בימים אלה חברת ורטיקל פילד, בשיתוף העירייה, חווה חקלאית ורטיקלית, שתכלול חוות גידול לתוצרת חקלאית ובצמוד אליה תוקם חנות קונספט למכירת התוצרת מיד עם הקטיף, כמו כן התוצרת תימכר במשאית מזון
"פוד טראק" שתוצב בשוק הנמל. בחנות ובפוד טראק יימכרו גידולים מגוונים כגון חסות מסוגים שונים, כוסברה, פטרוזיליה, בזיליקום, ארוגולה, קייל ונענע– שנקטפו במקום ישירות לצרכן. פרויקט ייחודי זה מתאפשר הודות להשקעה של למעלה ממיליון שקלים, שנעשתה על ידי מר מיכאל מירילשווילי, בעלי ורטיקל פילד. כל ההכנסות תרומה לקהילה.

החווה החקלאית-ורטיקלית שתעמוד בנמל תל אביב עד לינואר 2021, תשמש נקודת מכירה לתוצרת חקלאית טרייה שגדלה במקום וכן תהווה מודול יישומי לגידול מזון בסביבה אורבנית בהיקף מסחרי.  החנות תהיה פתוחה לקהל, ותפעל בהתאם להנחיות התו הסגול, כל ימות השבוע כולל סופי שבוע. כמו-כן יתבצע שיתוף פעולה עם השוק החקלאי בנמל תל-אביב לאורך השבוע.

מהחקלאי ישירות לצרכן

החווה הורטיקלית מוקמת בתוך מכולת מטען ממוחזרת ("קונטיינר") בגודל של 12 מטר בה מוטמעת הטכנולוגיה החדשנית תוצרת כחול לבן של חברת ורטיקל פילד הישראלית. שיטת הגידול היא גיאופונית (על מצע אדמה) וורטקילית (צומחת לגובה). יחידת הגידול נשלטת ומבוקרת ע"י תוכנת ניטור פנימית שמנהלת את שלבי הגידול של היבול באופן אוטומטי ומורכבת מחיישנים, מערכת השקיה וטכנולוגיית תאורת מתקדמת המדמה את אור השמש ומאפשרת לבחור את אורכי הגל הרצויים והמועילים בלבד לטובת גידול אופטימלי של הצמח. התוצרת החקלאית גדלה באופן סטרילי עם צורך מינימלי בטיפול אנושי ובחסכון של עד 90% מים. האספקה שוטפת לתוצרת טרייה ובריאה, ללא חומרי הדברה וללא תלות בעונות השנה ומזג האוויר.

במסגרת הפרויקט, חברת ורטיקל פילד משתפת פעולה עם חברת Watergen הישראלית, גם היא בבעלות מיכאל מירילשווילי שמעורב בהשקעות בחברות שמקדמות קיימות והשקעות אימפקט, במטרה לייצר טכנולוגיות שיאפשרו עולם ירוק ובריא יותר. בחנות תוצב עמדת מים לרווחת הקונים, שפיתחה החברה בטכנולוגיה ייחודית לייצור מים טהורים ונקיים מהאוויר.

גיא אליצור, מנכ"ל ורטיקל פילד: "פיתוח החוות הורטיקליות נועד לאפשר גידול חקלאי בעיר, כאשר המכולה מהווה שדה לכל דבר באמצעות קירות המהווים מצע של אדמה. הגידול נעשה לגובה על מנת לנצל שטח עירוני מצומצם, והאפקט המתקבל הוא ממש כמו בשדות הפתוחים. כך התוצרת גדלה ונקטפת ישירות לצרכן, מבלי הצורך לשנע את התוצרת מהשדות המרוחקים לעיר. תנאי הגידול הסטריליים והאופטימליים, במינימום מגע יד אדם מבטיחים תוצר טרי, טעים, איכותי ובריא, עם חיי מדף ארוכים יותר. הלקוח יכול לרכוש את הירק מיד עם הוצאתו מהאדמה וליהנות מכל היתרונות התזונתיים שמעניקה האדמה לירק. ומה שלא פחות חשוב, שכל זה במחירים שווים לכל נפש".

איתן בן עמי, מנהל הרשות לאיכות הסביבה וקיימות בעיריית תל אביב-יפו: "משפחות רבות מקפידות על צריכת מזון בריא, בר קיימא, כחלק מהצורך המשפחתי לאורח חיים בריא בעיקר בזמנים של מגיפה בינלאומית. הצרכן הישראלי מחפש את התוצרת הטרייה ביותר שאפשר לקנות מתוך הבנה כי טריות ואיכות המזון משפיעה באופן ישיר על בריאותו ובריאות משפחתו. לכן, גידול מזון בריא מקומי הוא חלק מיעדי תוכנית המזון העירוני בכל הקשור למתן ביטחון תזונתי לתושבי העיר הנזקקים, כמו גם לתושבים ועסקים המעוניינים לרכוש תוצרת אורגנית טרייה. אי התלות בפגעי מזג האוויר או מזיקים (ששינויי האקלים משפיעים מאד על התנודתיות בשווקים בשל כך) והיכולת לשלוט בגידול הם נדבך חוסן חשוב לעיר. העובדה שהגידול מיוצר בעיר גם תאפשר הפחתת תנועת משאיות אספקה – גם בתחום צמצום זיהום האוויר וגם במידה ויוטלו מגבלות שינוע בארץ או מחו"ל. בנוסף לכך לחווה הורטיקלית ערך אקולוגי עצום. בשל כל זאת אנו גאים בפרויקט ומקווים כי לאחר תקופת הפיילוט נמצא דרך לקיימו בעיר".

כמוזכר, בתחילת החודש הקימה עיריית תל אביב – יפו את פופ אפ הקיימות העירוני והוא מאפשר להכיר את תחומי העשייה העירוניים ואת אפשרויות הפעולה האישיות, המשפחתיות והקהילתיות לקראת חיים בריאים ומקיימים. זאת לאחר שתוכנית האקלים העירונית הושקה בחודש שעבר (אוגוסט) ומפרטת את היערכות העירייה והעיר כולה למשבר. לכל אורך חודש ספטמבר יוכלו המבקרים בפופ אפ ללמוד ולהתנסות בגידול מזון בבית, ליצר תיקים ואביזרי אופנה מחומרים בשימוש חוזר, לשמוע על אפשרויות המחזור והפרדת הפסולת בבית ובעיר, להכיר את הטבע שסביבנו וחוף הים ועוד.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הדרך לחיים חופשיים מהתמכרות
התמודדות עם ההתמכרות - האתגר והפתרון ההתמכרות היא מצב מורכב המשפיע...
ספיר ואברהם מדברים לראשונה למה לא הגיעו לחתונה של אחיה שניר והאם מתכננים חתונה בקרוב? יואב צפיר מספר על המשלחת לאירוויזיון ואליאב זוהר שולף טבעת בפרימיירת הסרט איימי ויינהאוס בקניון הגדול
את הקרנת הבכורה לסרט המדובר של פסח הקרוב: Back to...
'יַיִן יְשַׂמַּח לְבַב־אֱנוֹשׁ'
DNA מציג: יריד מכירת יינות כשרים בעזריאלי ת"א - בואו...
"חצויות" - מיצג ייחודי ייערך בכיכר החטופים ביום ראשון 14.4
תוף מרים ענק שייבנה משלטי הפגנות ויהדהד את קול זעקת...
תערוכת צילומים חדשה המוקדשת לתושבי מערב הנגב וגבול הצפון נחנכה ביום שני בשדרת הנוסעים היוצאים לחו"ל בנתב"ג
בתערוכה מוצגות עשרות תמונות ממכלול הוויה והעשייה בישובי הנגב המערבי...
הסניף הראשון ברשת בתי הקפה החדשה "קפה עוטף – נתיב העשרה" יפתח במתחם שרונה בתל-אביב במהלך חודש אפריל 2024
בתוכנית : הקמת עד 7 בתי קפה השייכים לישובים ובניהולם....
רשת SACARA ממשיכה להתרחב ופותחת סניף שלישי בעיר פתח תקוה: הסניף החדש של סאקרה נפתח בכפר גנים בהשקעה הנאמדת בכ- 650 אלף ₪
רשת הקוסמטיקה SACARA ממשיכה להתרחב ופותחת סניף שלישי בעיר פתח...
תערוכת "מסע אופטימי" תערוכת יחיד לאמנית אביבה סונסינו בבית האמנים בתל אביב
פתיחה חגיגית : 6.4.2024 בשעה 11:00 רח' אלחריזי 9 תל אביב אוצר :...
פתרון סכסוכים בתחום הנדל"ן בבית המשפט- מה חשוב לדעת.
מקרקעין הוא תחום סבוך במיוחד. לא רק הערך הגבוה של...
כבוד לעיר: סגן חתן התנ"ך הארצי – דוד שאשא, תלמיד ישיבת אמית כפר גנים
חידון התנ"ך הארצי לנוער בהנחיית ד''ר אבשלום קור התקיים השבוע...