Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

פינוי שוכר מהנכס שלכם – איך מתמודדים מול דייר שמסרב לעזוב?

פינוי שוכר מהנכס שלכם – איך מתמודדים מול דייר שמסרב לעזוב?
קרדיט Freepik.com

הסכם שכירות הוא חוזה בין בעל דירה לשוכר. מסמך זה חשוב מאוד שכן הוא מכיל את התנאים וההתניות להשכרה של נכס. עליו להכיל את אופן השימוש בנכס המושכר ואת דמי השכירות שישולמו. חשוב לציין בהסכם סעיף פינוי שוכר על מנת שניתן יהיה להשתמש בו במקרה של מחלוקת. ניתן לצטט את הפרות החוזה בבית המשפט ולהפוך אותן לעילת פינוי. ישנם שני דרכי פינוי שוכר – לאחר סיום או הפרת הסכם השכירות או כאשר המשכיר מסיים את השכירות על ידי מתן הודעה מראש. בשני המקרים הללו, אם השוכר לא יתפנה, יהיה על המשכיר להגיש תביעת פינוי לבית המשפט המחוזי ולקבל צו פינוי.

פינוי שוכר
קרדיט Freepik.com

הודעת סיום שכירות על פי חוק

חוקי הדיור קובעים דרישות מפורטות לסיום שכירות. סוג הודעת הסיום שעל בעל הדירה למסור תלוי במצב, אך יש נהלים מסודרים אל פיהם יש לכתוב ולהגיש את הודעות סיום השכירות ומסמכי פינוי שוכר. למרות שהטרמינולוגיה משתנה במקצת, כאשר לבעלי בית יש סיבה מוצדקת לפינוי הדייר, הם יכולים להשתמש באחד משלושה הודעות סיום הבאות:

  • הודעות עזיבה, שבהן משתמשים בדרך כלל בעלי הבית כאשר השוכר לא שילם את שכר הדירה. הם נותנים לשוכר כמה ימים לשלם את שכר הדירה או לעבור דירה .
  • הודעות פינוי שבדרך כלל נותנים בעלי דירות לאחר שהשוכר מפר תנאי או מספר תנאים של חוזה השכירות, כגון סעיף אי-הכנסת חיות מחמד או הדרישה להימנע מלהשמיע רעש מוגזם. בדרך כלל, לדייר יש פרק זמן מוגדר בו ניתן \"לתקן\" את ההפרה. דייר שלא יעשה כן חייב לעבור דירה או לעמוד בפני אפשרות של תביעת פינוי.
  • הודעות פינוי שוכר ללא תנאי, שהן הקשות מכולן. אלו מורים על השוכר לצאת מהדירה ללא סיכוי לשלם את דמי השכירות או לתקן הפרת חוזה השכירות.

השוכר יכול להגיש מכתב הגנה מפני תביעת פינוי, בניסיון לעכב או לדחות את התיק. דייר יכול להצביע על טעויות בהודעה או בתלונת הפינוי, או על שירות מסירה לא תקין של כל אחד מהם. לעתים קרובות בתי המשפט לוקחים בחשבון גם את פעולתו של בעל הדירה. כאשר בעל דירה לא הצליח לשמור על הנכס במצב בטוח וניתן למגורים, בתי המשפט נוטים פחות לפסוק בעד פינוי שוכר.

פינוי הדייר בפועל לאחר תביעת פינוי

בעלי דירות שזוכים בתביעת פינוי מושכר מקבלים פסק דין בגין החזקה בנכס, ואולי צו שהשוכר ישלם דמי שכירות שלא שולמו. עם זאת, גם אם בעל הנכס מקבל פסק דין בגין החזקה, זה לא חוקי עבור המשכיר לנסות להוציא את השוכר על ידי החלפת מנעולים או ניתוק שירותים חיוניים בנכס. במקום זאת, על בעלי הדירות לפעול לפי הנהלים להרחקה פיזית של שוכרים. לעתים קרובות, פונים בעלי הנכסים בבקשה לרשויות אכיפת חוק מקומיות כדי לבצע פינוי שוכר בפועל.

לכן, גם אם אתם יודעים היטב את הזכויות והחובות המשפטיות שלכם לפני פינוי דייר, אתם עדין עלולים להגיע לצד המפסיד. אם אתם זקוקים לעזרה בהבנת תהליכי הפינוי והכללים המשפטיים או זקוקים להנחיות ספציפיות לגבי פינוי דייר באופן חוקי, תפנו ללשכת עורכי דין \'אחיה\', המתמכים בייצוג משפטי במחלוקות פינוי דיירים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הום סטיילינג - על מה ולמה?
בעולם האופנה והעיצוב, הבסיס הוא חשוב, אך הנגיעות הקטנות הן...
איך מטפלים בהתקרחות
תופעה שמחמירה עם השנים, כאשר חיי היומיום נהיים מלחיצים יותר...
להתחיל את החיים בראש שקט - כך תעשו זאת
כאשר אנשים מתחילים לחשוב על חיים משותפים, הם אינם אוהבים...
מה זה פנסיה ואיך מתכוננים לקראתה?
שמירה על אורח חיים רגיל ורמת ההכנסה בפנסיה הופכת כמעט...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
תיקון תנורים - תותי תיקונים
תיקון תנורים מתבצע עבור אנשים פרטיים, גופים עסקיים וציבוריים ועוד....
הפנינג פורים בקניון עופר: אירוע מרהיב בהפקת אסף משיח
הפנינג פורים בקניון עופר בחדרה - אירוע שנראה כמו מדע...
מערכת כריזה
מערכת כריזה
עסקים או ארגונים גדולים בדרך כלל יושבים בתוך מבנים רחבי...
טיפוח גינה ביתית בקלי קלות
יש לכם חצר פרטית? למה שלא תיהנו מאווירה של טבע...
מכונות תפירה תעשייתיות: חדשנות ויעילות בעידן המודרני
מכונות תפירה תעשייתיות משמשות אותנו עבור מגוון רחב מאוד של...