Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

פציעות ספורט בברך: הדרך להחלמה מהירה

פציעות ספורט בברך: הדרך להחלמה מהירה
קרדיט לתמונה: Pixabay

הברך היא אחד ממפרקי הגוף המרכזיים והיא רגישה לפציעות ובמיוחד בתחום הספורט ועם עליית הגיל. ספורטאים מקצועיים וחובבנים עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם פציעות ברכיים אשר עלולות להיות מתישות, מתסכלות וכמובן כואבות מאד. מכאן ברור כי חשוב שכל העוסקים בספורט יכירו את הנושא, יבינו כיצד אפשר להימנע מפציעות ומהן אפשרויות הטיפול והשיקום במקרה של פציעה.

פציעות ספורט בברך יכולות להוביל לדאגה משמעותית וזאת בשל המבנה המורכב של המפרק. לברך תפקיד חשוב בכל מהלך היום, בפעילות ובמנוחה כשהיא מורכבת מעצמות, סחוס, רצועות וגידים. כל אחד מאלה יכול להיפגע בפעילות ספורט כשאין זה משנה האם מדובר בריצה, קפיצה, ספורט קבוצתי או יחידני. יש לציין כי תרגילים ופעילויות הקשורות בשינויי כיוון מהירים הסיכון עולה.

הפחתת סכנת לפציעות ספורט בברך

ככל האפשר, מניעת פציעות ספורט בברך היא הדרך הטובה ביותר לתפקד בצורה תקינה. לשם כך יש להקפיד על אימון נכון, להתמקד בטכניקה, לבצע תרגילי חימום לפני ומתיחה לאחר האימון ולהשתמש בציוד ספורט מתאים. כדאי מאד לחזק את השרירים סביב הברך על ידי תרגול מתאים, לפעול לשיפור הגמישות ולשמור על משקל תקין. אלו הן פעולות שיכולות להפחית משמעותית את הסיכון כשאלו הן הפציעות הנפוצות ביותר:

  • פגיעה ברצועות – פגיעה נפוצה מאד קשורה בקרע ברצועה הצולבת הקדמת (ACL) והיא מאפיינת בעיקר ענפי ספורט כמו כדורגל, כדורסל וסקי. פציעות נוספות הקשורות ברצועות הן של הרצועה הצולבת האחורית (PCL) וכן פציעות MCL.
  • קרעים במניסקוס – המניסקוס הוא הסחוס אשר מרפד את הברך עלול להיקרע במהלך פעילויות ספורט שונות כאשר הסיכון הגדול ביותר הוא בספורט הכולל תנועות פיתול.
  • פציעות בגיד – דלקת בגיד הפיקה היא בעיה שכיחה אשר יכולה להופיע בקרב ספורטאים בענפי ספורט הדורשים קפיצות רבות בתכיפות.
  • שברים – העצמות סביב הברך גם יכולות להישבר בשל פגיעה משמעותית או מנפילות כשהחשש הגבוהה ביותר לכך הוא בספורט מגע.

טיפול והחלמה בגישה מותאמת

הדרך להחלמה מהירה לאחר פציעות ספורט בברך מתחילה באבחון מדויק ומהיר. יש לפעול מהר ככל האפשר לפגישה עם רופא אורתופד מומחה, לבצע בדיקה גופנית, סריקות MRI או רנטגן ולהבין את אופי הפגיעה, מידת הפגיעה ובהתאם לקבוע פרוטוקול טיפולי.

תוכנית הטיפול צריכה להיות מותאמת באופן אישי כיוון שכל פגיעה שונה וכל נפגע מגיע עם יכולות שונות. ההתאמה משמעותית כשאמצעי הטיפול יכולים להיות שמרניים ולכלול מנוחה ופיזיותרפיה והם יכולים לכלול התערבויות כירורגיות.

בנוסף להחלטה כיצד לגשת לטיפול יש לקבוע את תהליך השיקום כשהוא המרכיב הקריטי בהחלמה מפציעות ברכיים. לא מספיק להוביל להחלמה אלא גם לשיקום התנועה וחיזוק המפרק כשהמטרה היא לחזור לפעילות באופן הדרגתי. אורטופד ברך מומלץ יסתכל על התמונה הכוללת וילווה את המטופל מאבחון, יצירת פרוטוקול טיפולי, טיפול ולאורך השיקום עד לחזרה לפעילות תקינה ככל האפשר.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
רשת 'א.א. אורטופדיה' מתרחבת ופותחת סניף חדש בכפר סבא הסניף מתווסף ל- 38 סניפים ברחבי הארץ בהשקעה של 200 אלף ₪
גיא אלוביץ', מנכ"ל א.א. אורטופדיה: "עד סוף שנת 2025 צפויים...
בעולם החדש אתם חייבים ללמוד איך לעמוד מול קהל בהצלחה
אם אתם רוצים להצליח באמת, אתם פשוט חייבים ללמוד איך...
חווית קניה נוחה עם סופרמרקט בראשון לציון
כל אחד מאיתנו הולך לערוך קניות לביתו בזמן זה או...
לקרוא על יציאת מצרים מהגדה מהודרת
הגדה של פסח ממותגת הפכה בשנים האחרונות למוצר הקיים בכל...
כשאתם זקוקים לעזרה משפטית פנו לטוב ביותר
עורך דין שמטפל במקרה שלכם חייב להיות הטוב ביותר בתחומו,...
בחירת מצבה- הדרך להנציח את יקירכם כפי שהיה רוצה
במבט כולל מצבות נראות דומות זו לזו. רובן בהירות ולעיתים...
חשבו על היום שאחרי כמה שיותר מוקדם
אירועים שונים בחיים אינם נמצאים בשליטתנו או בתכנוננו, מטבע הדברים,...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
עם הזכויות מגיעים החובות
אזרחות אמריקאית היא נחשקת מאוד בגלל האפשרויות הגלומות בה לכל...
איטום מרתפים בחורף
חדירה של מים למבנה היא בעיה שתמיד יש לקחת בכובד...