Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

קבלנים: "ההקלות לרוכשי הדירות – סוף סוף קידום משמעותי"

קבלנים: "ההקלות לרוכשי הדירות – סוף סוף קידום משמעותי"
קרדיט צילום שרית צרפתי

משרד הבינוי והשיכון הכריז על צעדים לסיוע לענף הנדל"ן 

לאחר שאתמול הודיע על דחיית תשלומים על הוצאות פיתוח שמגיעות לרשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון מודיע היום על הקלות נוספות לענף הנדל"ן הישראלי – לקבלנים ולרוכשי דירות. המטרה, כפי שכותב במשרד, היא להביא להקלה בתזרים המזומנים של עוסקים בענף ולקצר הליכים בירוקרטיים, על מנת לאפשר להם המשך פעילות סדירה ככל הניתן.

בין הצעדים שהוכרזו: מנגנון טכנולוגי לתשלומי רכישת דירה ללא יציאה מהבית וללא הגעה פיזית לבנק, תוך שמירה על הוראות חוק המכר; הקלה במנגנוני התקשרות המשרד עם קבלני פיתוח: קבלנים לא יתבקשו להגיש ערבות במסגרת הצעת התקשרות ותינתן ארכה לקבלנים להחזר מקדמות שניתנו להם מהמשרד. כמו כן, המשרד יעבור לחישוב תשלום בחוזי הפיתוח במתכונת של חוזה "פאושל", כלומר מנגנון גבייה פשוט יותר על פי סיום שלב ביצוע ולא על פי כתב כמויות.

הקלות בתחום התכנון: ישוחררו ערבויות למתכננים הנמצאים בשלבי עבודה מתקדמת ויופחתו הערבויות הנדרשות ממתכננים נותני שירות למשרד; יוקדמו מועדי התשלום למתכננים ביחס למועד שנקבע בחוזה המקורי; רשם הקבלנים ימשיך לפעול במתכונת שגרה ככל הניתן ויפעל באופן מקוון למתן רישום, סיווג וכדומה.

בענף הנדל"ן הגיבו בחיוב יחסית להקלות החדשות, בניגוד לצעד שהוכרז אתמול – דחייה של חודש בלבד בתשלומי הוצאות הפיתוח. 

ניר ינושבסקי, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר אגף בנייה חוזית, ציין כי "ענף הבנייה נמצא כיום, כמו כל המשק, בתקופה מאתגרת, מרובת אי ודאות וסיכונים. יפה עשה משרד השיכון שנקט באמצעים יצירתיים בהובלת גדי מארק סמנכ"ל בכיר הנדסה ופיתוח במשרד על מנת לסייע גם לקבלני הפיתוח של המשרד. קבלני הפיתוח הם אלו שמבצעים היום את התשתיות לכל השכונות החדשות בארץ ובמשרד הבינו שאם הסקטור הזה ייפגע היום יהיה קשה להתניע את הקמת השכונות ואכלוסן בתום המשבר. אנחנו קוראים היום למשרד האוצר, לחשב הכללי ולכל מזמיני העבודות שמפעילים היום קבלני ביצוע וקבלני תשתיות  (משרדי הממשלה, חברות הממשלתיות, רשויות ותאגידים מקומיים) לרבות לסקטור הפרטי, לאמץ צעדים דומים כדי להקל על הקבלנים ולאפשר להם להמשיך בבניית הארץ כי קטר הנדל"ן זקוק היום לדלק על מנת לעזור ולהוציא את המשק מהמשבר שאליו נקלע".

משרד הבינוי והשיכון הכריז על צעדים לסיוע לענף הנדל"ן
צלם עומר שאול

אבי כראל, יזם קומפלקס המלונאות והמגורים בראון 42 באילת, אמר כי "אני מברך על החלטת משרד השיכון ועל כל החלטה של רשות ממשלתית נוספת על כל הקלה ודחיית תשלומים כזו או אחרת, אך מי שחושב שדחיות של תשלומים, עזרה בלוחות זמני וקיצור תהליכים לערבויות מספיקות טועה ובגדול! משבר הקורונה לא משבר כלכלי אלא 'משבית כלכלי' המשק כולו מושבת לגמרי ובהתייחס לכך שהקורונה לא תחלוף בעוד חודש, אנו נראה את ההשלכות שלו עוד הרבה אחרי. לכן המדינה ורשויותיה צריכות להכניס את היד לכיס עמוק בכדי לתת אמון ליזמים ולעסקים לחזרה 'לעסקים כרגיל' כמה שיותר מהר. המשבר יחלוף מתי שהוא ותפקידה של המדינה הוא להחזיר את חלקי המשק השונים וענף הבנייה כקטר משמעותי של המשק כראשון ברשימה, לשגרה מהירה באמצעות מענקים והקלות ולא רק בדחיות מינוריות של תשלומים כמו זו של רמ"י מאתמול. המדינה צריכה לאמץ את הגישות של ארה"ב ובריטניה שמזרימות כעת יותר מ-10% מהתמ"ג למשק בכדי לאוששו".

לדברי עפרה חדד, סמנכ"ל ומבעלי חברת יורו ישראל, "סוף סוף מדובר בקידום משמעותי. מנגנון תשלומי רכישת דירה מרחוק הוא דבר חשוב ביותר, יש הרבה רוכשים שחוששים מכך שלא יוכלו להגיע לבנק ולעמוד בתנאי התשלום, והם מבקשים להוסיף סעיף שאם יהיו מגבלות להגיע לסניף אז הם דורשים לדחות תשלומים, שאם לא כן הם לא יחתמו. לאור ההקלה הזו הם יוכלו לקדם חתימה ואת העברת הכספים שיש להם בבנק".

משרד הבינוי והשיכון הכריז על צעדים לסיוע לענף הנדל"ן
צילום אמנון ארד

רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי, הוסיף: "ההקלות הנוספות הן צעד מצוין אבל אני חושב שאת מנגנון תשלומי רכישת דירה ללא יציאה מהבית צריך להרחיב עוד יותר, ולאפשר למשל לבצע כנסים של זוכי מחיר למשתכן וכן בחירת דירה מרחוק באמצעים דיגיטליים. כנ"ל לגבי חתימה על חוזים. רק השבוע סיימנו מרתון של 5 ימים לחתימה על חוזים, כמובן בכפוף להנחיות של משרד הבריאות, ומתן אפשרות לעשות את זה מרחוק תפשט באופן ניכר את התהליך, תוזיל עלויות ליזמים ותקצר זמנים".

משרד הבינוי והשיכון הכריז על צעדים לסיוע לענף הנדל"ן
קרדיט צילום שרית צרפתי

עוזי שיריזלי, מנהל היזמות בחברת וואשחי את עמלה: "מדובר בעוגה בלתי אפויה. יש להבין כיצד יבוצעו התשלומים של הדיירים, יש לסכם את הנוהל מול הבנקים ומול בנק ישראל, כמו כן, חשוב מאוד לקדם במקביל גם ערבות מכר דיגיטלית בכדי לא לפגוע בתהליך שמירת זכויות הדייר לאחר שרכש את דירתו".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כיצד מאבחנים ליקויי למידה?
ישנם ילדים אשר על אף שהם משתדלים מאוד, אינם מצליחים...
רשת 'א.א. אורטופדיה' מתרחבת ופותחת סניף חדש בכפר סבא הסניף מתווסף ל- 38 סניפים ברחבי הארץ בהשקעה של 200 אלף ₪
גיא אלוביץ', מנכ"ל א.א. אורטופדיה: "עד סוף שנת 2025 צפויים...
עם ישראל חי! פתח תקווה חוגגת את פורים בסימן הצדעה לעם ישראל ולכוחות הביטחון
הפנינג עדלאידע 2024 בסימן עם ישראל חי, יתקיים השנה בפורים,...
החמישית של שוברט: פסטיבל מוסטונופסט טאלין-תל אביב
מייסד הפסטיבל ומנהל אמנותי: אנדרס מוסטונן 27 בפברואר במוזיאון תל אביב כניסה...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
להיות שם בשבילם
עמותת "איכות בשיקום" ו"עמותת לב בטוח" קיימו כנס ייחודי למשפחות...
לא שוכחים את החטופים: התלמידים מבאר שבע הגיעו לכיכר החטופים בתל אביב
בעיצומה של המלחמה, ולאחר למעלה מ-120 ימים בהם נמצאים 136...
כיכר העיר ריקה רות שומרוני
אוצרים : שרי פארן , אריה קוץ בגלריה פריסקופ , רח'...
הגנה על הלקוח היא חובה ראשונה במעלה
עורכי דין עושים כל שביכולתם להגן על הלקוחות שלהם לא...