Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

רשות מקרקעי ישראל מזמינה את בעלי הקרקעות במתחם שדה דב להגיש לה את העדפותיהם ובקשותיהם לתכנית איחוד וחלוקה במתחם

רשות מקרקעי ישראל מזמינה את בעלי הקרקעות במתחם שדה דב להגיש לה את העדפותיהם ובקשותיהם לתכנית איחוד וחלוקה במתחם

במודעה שפירסמה רמ"י בסוף השבוע שעבר מצוין כי במסגרת התוכנית יקודמו שלוש תוכניות מפורטות למתחמים שנקבעו שכל אחת מהן תכלול הוראות לאיחוד וחלוקה. ובכל אחת מהן יוקצו זכויות לכל אחד מבעלי הקרקעות בתחום התוכנית המתארית.

כזכור בתחילת החודש הועדה המחוזית לתכנון ובניה הפקידה להתנגדויות את תכנית רובע שדה דב במסגרתה אמורות להבנות כ 16 אלף יחידות דיור. התכנית המפורטת הראשונה מקודמת בימים אלה בותמ"ל.

   

לדברי עו"ד מרים דונין-שוב המייצגת מאות בעלי קרקעות פרטיים במתחם שדה דב, היושבים על עשרות דונמים במתחם,  יוזמתה של רמ"י נועד לקדם את התארגנות בעלי הקרקע ביום שאחרי סגירתו המתוכננת של שדה התעופה במקום ב-1 ביולי. בכך מבקשת רמ"י להקדים 'תרופה למכה' שכן במתחם זה כמו באחרים שהתכנון שלהם אורך שנים רבות יש ריבוי בעלים. הן בעלים פרטיים והן בעלות של המדינה ושל הרשות המקומית ומכאן גם אינטרסים סותרים. דבר זה מעכב עוד יותר את הבניה במתחמים אלה.

לדבריה, גם במתחם פי גלילות וגם בצפון-מערב תל־אביב, תוכנית 3700 – שם ניתן לבנות אלפי דירות, אישור התוכניות מתעכב בשל מאות התנגדויות שהגישו בעלי קרקעות פרטיים בטענות שזכויותיהם נפגעו במסגרת התוכניות המפורטות לאיחוד ולחלוקה של המגרשים.

על פי המודעה שפירסמה רמ"י היא תהיה נכונה "לכבד… הסכמות בין בעלי זכויות בקרע בתחום התכנית המתארית בנוגע לתכנית הנפורטת שבה יוקצו לכל אחד מהם זכויות, ככל שלא יהיה בה כדי לשנות את היקף ה זכויות המגיעות לכל קבוצת בעלי הזכויות בכל תכנית מפורטת".

התכנית שמקודמת על ידי המינהל חלה על שטח של כ 1289 דונם שזה כולל את החלק המערבי של הגוש הגדול, וגוש 6634 (דר-מז' שדה דב) .
עו"ד מרים דונין-שוב, שותפה במשרד עו"ד המבורגר, עברון, היא בעלת ניסיון של 40 שנים בתחום ומייצגת הן במתחם זה והן במתחמים האחרים בסביבה בעלי קרקעות משנת 1980מהשלב של הכנת תכנית, דרך התאגדות, הקצאה והקמה של פרויקטים.

לדבריה, זה ה'מאני טיים' של בעלי הקרקעות ומי שאכפת לו מרכושו עכשיו זה הזמן להתאגד כדי להיות חלק מכוח מוביל שידאג לקבל את הזכויות כמו שצריך.

לדבריה קבוצות מאורגנות וחזקות שתגשנה את העדפותיהן במרוכז עד ליום ה- 1.5 יוכלו להגן על זכויותיהם של בעלי הקרקע ובהמשך גם מוסדות התכנון יתחשבו בהסכמי השיתוף שביניהם. השלב הנוכחי הינו דאגה לשילובם במגרשים שלמים עם הסכם שיתוף ווידוא כי ההקצאה המוצעת עומדת בדרישות החוק ושומרת על שווי נכון. בנוסף קבוצות מאורגנות יוכלו לקבל מתחם משותף שאותו ניתן יהיה אחר כך לממש במהירות באמצעות בנייה עצמית של הקבוצה או ביצוע עסקאות קומבינציה מול יזמים. לדבריה, טבלאות האיזון והחלוקה המאפשרות לכל בעל קרקע לדעת מה יהיה יעוד הקרקע בחלקה שבבעלותו ומי יהיו שותפיו ומה יהיה המתחם שאליו תשויך הקרקע. לא כל בעל קרקע יקבל זכות לדירת מגורים, אלא יש בעלי קרקע שיקבלו זכויות לפי אותו שווי יחסי, אבל ביעודים שונים. ולכן מי שאינו מאוגד עלול לאבד זכויות ואף עלול להיות חשוף למכירה כפויה עקב תביעות פירוקי שיתוף שכן החוק מעניק יתרון להתאגדויות של בעלי קרקעות המאוגדים במסגרת של קבוצות המאורגנות על ידי גורם אחד.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
עד כמה בעיות גב נפוצות?
בעיות גב נפוצות מאוד. זה יכול להיות די קשה לחיות...
מתנה שכל יולדת לא תוכל לשכוח
לקנות מתנה ליולדת זו משימה שכולנו מתמודדים איתה מידי פעם....
איזו משכנתא מתאימה לרכישת דירה שנייה להשקעה
אם חשבתם עד היום שתקבלו באופן אוטומטי משכנתא לדירה להשקעה...
אירועי שבוע הספר העברי ברחבי העיר תל אביב- יפו
#יריד הספרים המסורתי בשרונה #שבתות בסימן "ספרים מתוקים" בנמל יפו # הספריות...
גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו בספארי ברמת גן
שני גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו במרכז הזואולוגי,...
"ליצור כדי לעצור": אירוע פתיחת התערוכה החדשה בנושא מניעת אלימות בזוגיות בצל המלחמה
השבוע נפתחה בגלריה ZOA ע"ש דבורה פישר ז"ל בבית ציוני...
להקת הפלמנקו רמנגאר גאה להציג: DARABAR מסע בחזרה לעצמנו שבגוף
מופע פלמנקו משובח בהשתתפות 14 רקדנים, זמרים, גיטריסטים וכלי הקשה! רקדנית...
הכנסת ספר תורה מרגשת באמית בר אילן פ"ת
לכבוד חג השבועות, התקיימה השבוע הכנסת ספר תורה לבית המדרש...
חווית כדורסל לכל המשפחה סטריטבול פתח תקווה 2024 יוצא לדרך ויתקיים בין התאריכים 19-20.6 בפארק יצחק אוחיון בעיר
האירוע המרכזי בסטריטבול השנה יוקדש לזכרו של סמל עמית הוד...
הזמריה גאה להציג: זמריית צירופים - מיטב המקהלות, חבורות הזמר, הסולנים ונגנים ישראלים ביצירות קלאסיות וישראליות ובמחווה לשירת הלדינו
מנהל מוזיקלי: מרדכי שלף מפיק ויועץ מוזיקלי: רון גנג 1-4 ביולי 2024 מרכז...