Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שביתת אזהרה של מרכזי היום לזקן בכל הארץ

שביתת אזהרה של מרכזי היום לזקן בכל הארץ
קרדיט: עמותת שילה

איגוד העמותות לזקן בישראל (הל"ב) ועמותת מטב הודיעו השבוע כי ישביתו ביום שלישי, ה-15.8, את מרכזי היום לזקן בכל הארץ בגין אי עדכון התעריפים המשולמים להם על ידי משרד הרווחה. הנזק הכולל למרכזי היום מוערך במיליוני שקלים וכתוצאה מכך, העמותות ומרכזי היום נותרים בגירעונות כבדים המאיימים על המשך תפקודם. באיגוד העמותות למען הזקן ובעמותת מטב דורשים ממשרד הרווחה להעלות את התעריף בהקדם.

ברחבי הארץ פועלים כ-180 מרכזי יום לזקן המעניקים רשת ביטחון חברתית ובריאותית לקשישים, כולל קשישים עם דמנציה ואלצהיימר. ללא רשת ביטחון זאת יהיו הזקנים חשופים לפגיעה קשה והתדרדרות במצבם הפיזי והרגשי. מאז תקופת הקורונה הוכחה ביתר שאת חשיבותם של מרכזי היום, ובעיקר ביכולתם למנוע ולהפיג בדידות בקרב קשישים, שעלתה בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי במהלך הקורונה ולאחריה.

קרדיט: עמותת שילה

בין העמותות ובין משרד הרווחה קיים הסכם מחייב לפיו המשרד קובע מעת לעת את התעריף שישולם לעמותות בגין הוצאותיהן במסגרת מרכז היום. למרות עליית המחירים במשק, כולל עדכון שכר המינימום שבוצע לא מזמן, התעריף שמקבלים מרכזי היום נשאר על כנו. כתוצאה מכך, אין הלימה בין התעריף הנמוך המשולם להוצאות בפועל של מרכזי היום בהתאם לדרישות ולתקנים של משרד הרווחה. בשל כך, מרכזי יום רבים נמצאים בגירעונות המאיימים על המשך תפקודם.

לצד תביעה שהוגשה על ידי איגוד הל"ב ומטב כנגד משרד הרווחה בשל אי כיבוד הסכם זה, העמותות יקיימו שביתת אזהרה ב-15.8 בדרישה ממשרד הרווחה להעלות את התעריף. בעמותות דורשים כי גובה התעריף המינימלי לקשיש יעמוד על סך 201.75 שקלים ליום לקשיש וזאת במקום 145 כיום, וגובה התעריף המינימלי לקשיש הסובל מירידה קוגניטיבית או אלצהיימר יעמוד על סך 261.68 שקלים ליום וזאת במקום 199.38 כיום.

שמואל קידר מנכ"ל איגוד העמותות לזקן בישראל, אמר: "מרכזי היום לזקן הנותנים טיפולים, ארוחות חמות וקהילה בעבור אלפי קשישים נמצאים לקראת קריסה. בעולם מתוקן מרכזי היום – הגוף היחידי שנותן מענה לבדידות בקרב קשישים היו זוכים לתקצוב ראוי, אך המציאות היא שמרכזי היום והזקנים מושלכים לאחור לעת זקנה. לאחר שכלו כל הקיצין ומאחר והניסיונות לפנות לעזרת שר הרווחה, שר העבודה וכל הנוגעים בדבר כשלו, מרכזי היום יאלצו לקיים שביתת אזהרה ב-15.8. הדרישה של מרכזי היום ממשרד הרווחה וביטוח לאומי פשוטה, להעלות את התעריפים שמשולמים למרכזי היום כפי שמתחייב בהסכם איתם ולאפשר למרכזי היום לקיים שגרה בריאה עבור הזקנים. הזקנים במדינת ישראל צריכים להיות בראש סדר העדיפויות החברתי ולא בתחתית".

ליאור שטרסברג, מנכ"ל עמותת מטב, מסר: "מרכזי היום מהווים מעטפת טיפולית, חברתית קהילתית לזקנים המבקרים תוך מתן ביטחון תזונתי, גופני ורגשי. הם מונעים בדידות ומצילים חיים עבור אלו שללא המרכז לא הייתה להם סיבה לצאת מהבית. המצב היום הוא שהתקציב שמקבלים נמוך יותר מההוצאות בפועל ומי שנאלץ להשלים את הפער הן העמותות שמגיעות להפסדים של עשרות אלפי שקלים בחודש. אם מצב זה יימשך ולא יימצא פתרון, אנו עלולים למצוא עצמנו מול חוסר יכולת להפעיל את מרכז היום, מה שעלול להוביל לפגיעה אנושה בקשישים הסיעודיים בארץ".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בשורה לאיכות חיי התושבים בעיר: לראשונה בישראל - עיריית פ"ת תחל לאכוף רעש מרכבים ואופנועים בעזרת אמצעים טכנולוגיים ייחודיים
ועדת חוקה בכנסת אישרה היום 21/11/23 את הצו המאפשר לעירייה...
הלוחם הפצוע לתלמידות: "גם ברגע של קושי צריך לדעת להתמודד"
תלמידות שכבת י"א באולפנת אמית גבעת שמואל, הגיעו השבוע לבית...
לרגל יום המודעות למוגבלויות ולזכרה של רות הודיה פרץ ז"ל
זיו לאור ירח- רסיטל פסנתר קלאסי בביצוע זיו סבג -...
הצבת מצלמות במדרחוב ההגנה העובר שיפוצים בימים אלה
במסגרת העבודות לשיפוץ מדרחוב ההגנה הוצבו במקום מצלמות אבטחה המשדרות...
תפיסת משאית ששפכה פסולת
גם בימים אלה ממשיכות סיירות הביטחון של אגף ביטחון, פיקוח...
הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב יתרמו דם לשירותי הדם של מד"א
עמדת תרומת דם של שירותי הדם של מד"א תוצב ביום...
מועדון "דיגיתל נגיש" באירוע סובב עולם בנמל יפו
במהלך יום שישי, 6 באוקטובר (חול המועד סוכות) בשעות 13:30-10:30...
מבוכי נפש: יבגני גופמן בתערוכת יחיד
Global Art הגלריה לאמנות גלובלית וישראלית פתיחה חגיגית : יום שישי,...
אז-אולי פיתה!
אז-אולי פיתה! "שנים שאתם אומרים לי ברחוב איזה אוכל טעים יש...
פינוי בינוי: אורון נדל"ן תבנה במתחם הדדי בבת ים פרויקט הכולל כ- 456 דירות חדשות
חברת אורון נדל"ן מקבוצת אורון אחזקות והשקעות המקדמת פרויקט פינוי...