Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שיקום נוירולוגי

שיקום נוירולוגי
קרדיט: Pixabay.co.il

שיקום נוירולוגי הוא שיקום הרלוונטי עבור מטופלים בעלי לקויות נוירולוגיות שונות אשר סובלים ממגבלות תפקודיות בדרגות שונות. מטרתו של השיקום היא למנוע את החרפת הבעיה הרפואית וכן  לשפר את היכולות הנוגעות לתפקדו של האדם ביומיום. שיקום איכותי יבטיח למטופלים אפשרות לתפקד בצורה עצמאית וכן איכות חיים טובה יותר. לא מעט מטופלים מופנים לשיקום נוירולוגי לרבות מטופלים שיש להם מגבלה תפקודית בשל אירוע מוחי, פגיעה בחוט השדרה, פגיעה במערכת העצבים המרכזית ההיקפית, ניתוחים שונים וכן מצבים רפואיים שונים.

שיקום נוירולוגי- למי הוא רלוונטי?

למעשה, שיקום נוירולוגי הוא תהליך ממושך שדורש התאמה של תוכנית טיפולים פרטנית המותאמת באופן אישי בהתאם למצב המטופל. השיקום מאפשר למטופל לשוב לחיות את חייו בצורה שגרתית ולהשתלב מחדש בקהילה ובחברה. שיקום מעין זה ידרוש מגוון רחב של אנשי צוות המנוסים בתחום שיקום זה לרבות מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים, אנשי סיעוד ועוד.

השיקום רלוונטי במגוון מצבים כגון:

עברו מטופלים שעברו אירוע מוחי או לאחר פגיעות ראש, מטופלים לאחר פגיעה בחוט השדרה, מטופלים שסובלים ממחלות שונות כגון: ניוון שרירים, פרקינסון או טרשת נפוצה, מטופלים אשר אובחנו עם מחלות נוירולוגיות שפוגעות להם ביכולת התפקוד, מטופלים אשר סובלים מפגיעה בגפיים בשל פגיעה נוירולוגית ועוד.

כיצד מתבצע תהליך שיקום נוירולוגי?

תהליך שיקום נוירולוגי יקבע בהתאם לצרכיו של המטופל ובהתאם לתמהיל של תוכנית הטיפולים. לרוב הוא יכלול: ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, פיזיותרפיה, נוירו פסיכיאטריה וכן שימוש בעזרי שיקום שונים. המטרה של הצוות הרפואי והצוות הסיעודי בשיקום הנוירולוגי היא לשפר עד כמה שניתן את התפקוד של האדם תוך הפחתת התסמינים השונים המלווים את מצבו וכן, שיפור הרווחה של כל אדם שמתמודד עם בעיות נוירולוגיות שונות. תהליך השיקום יכול להיות קצר או ממושך והכל בהתאם לסוג הבעיה והתקדמות הטיפול של האדם.

קרדיט: Pixabay.co.il

במסגרת שיקום נוירולוגי חשוב מאוד להתאים אביזרי עזר ייעודיים שמסייעים בתהליך, כך לדוגמא: תהליך השיקום דורש טיפולי פיזיותרפיה שמטרתם היא לקדם ולשפר את יכולת הניידות והתנועה של האדם ועל כן בתהליך יש להתאים לו אביזרי עזר רלוונטיים לניידות, ללמידה ולהשבת יכולות ההליכה ושיפור טווחי התנועה של האדם. במהלך השיקום המטופל ילמד כיצד לעמוד וללכת תוך שימוש באביזרי עזר ולאחר מכן בלעדיהם.

אחד האביזרים השימושיים כיום בתהליכי שיקום נוירולוגי הוא מכשיר בשם Bioness. מדובר על מכשיר הרלוונטי לשיקום ההליכה. הוא מכשיר ביוטק רפואי מתקדם בפיתוח ישראלי הרלוונטי מאוד עבור שיקום נוירולוגי של מטופלים לאחר אירוע מוחי וכן לנפגעי חוט שדרה, מטופלים הסובלים משיתוק מוחין, פגיעת ראש או טרשת נפוצה. המכשיר רלוונטי לצורך הנעת גפיים משותקות באמצעות גירוי חשמלי של העצב. מטרתו של הגירוי החשמלי הוא לשחזר את תנועת הגפיים המשותקות ולהשיב למטופל את יכולת הניידות. למכשיר יתרונות רבים: הוא מחליף את הסדים המסורבלים,  מייעל את התהליך ולא פעם גם מקצר אותו ומונע פציעות ונפילות.

האם כדאי לבחור בליווי פסיכולוגי בתהליך?

תהליך שיקום נוירולוגי דורש לא פעם גם ליווי פסיכולוגי. אדם שמתמודד בתהליך השיקום צריך  לא פעם להתרגל למצבו החדש ולקבל אותו. כמו כן, עליו לגייס את כל כוחות הנפש שלו בכדי לצלוח את תהליך השיקום. אדם ללא רצון או אמונה בתהליך, לא תמיד יצליח להשיג את התוצאות הנדרשות בתהליך זה ועל כן, ליווי פסיכולוגי איכותי בהחלט יכול לסייע בהתמודדות נפשית ראויה עם המצב ולהביא לתוצאות טובות יותר.

מה תפקיד המשפחה בתהליך שיקום נוירולוגי?

מעבר לליווי הטכני של בני המשפחה הנדרשים לשהות עם המטופל במהלך השיקום שלו ולספק לו את כל הדברים שהוא זקוק להם, למשפחה יש ערך וחשיבות רבים בכל הנוגע לתמיכה במטופל, לאמונה בו ולעידוד. על המשפחה להיות סבלנית, לקבל את המצב של המטופל, להכיל את הקשיים והמצב כולו, להיות קשובה ולתמוך בו כפי יכולתה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מה זה פנסיה ואיך מתכוננים לקראתה?
שמירה על אורח חיים רגיל ורמת ההכנסה בפנסיה הופכת כמעט...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
תיקון תנורים - תותי תיקונים
תיקון תנורים מתבצע עבור אנשים פרטיים, גופים עסקיים וציבוריים ועוד....
הפנינג פורים בקניון עופר: אירוע מרהיב בהפקת אסף משיח
הפנינג פורים בקניון עופר בחדרה - אירוע שנראה כמו מדע...
מערכת כריזה
מערכת כריזה
עסקים או ארגונים גדולים בדרך כלל יושבים בתוך מבנים רחבי...
טיפוח גינה ביתית בקלי קלות
יש לכם חצר פרטית? למה שלא תיהנו מאווירה של טבע...
מכונות תפירה תעשייתיות: חדשנות ויעילות בעידן המודרני
מכונות תפירה תעשייתיות משמשות אותנו עבור מגוון רחב מאוד של...
עברתם תאונת דרכים? אל תוותרו על מה שמגיע לכם
תאונת דרכים היא סיטואציה לא קלה, במיוחד אם היא כוללת...
אילו אמצעים טכנולוגיים מסייעים בחקירות?
הדרך שבה חוקרים פרטיים מבצעים פעולות חקירה, השתנתה לבלי היכר...
טקס יום הזיכרון המרכזי תשפ"ד
אמש, ערב יום הזיכרון, התקיים הטקס העירוני המרכזי בבית יד...