Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שמעון קונטראז'י – The Colors of Music

שמעון קונטראז'י –  The Colors  of Music
קרדיט: שמעון קונטראז'י

בגלריית GLOBAL ART
רח' מרכז בעלי מלאכה 13 תל אביב
אוצרות : ד"ר גליה דוכין אריאלי| מיכלי אדלר
פתיחה חגיגית : יום שישי, ה19.4.2024 בשעה :12:00

שמעון קונטראז'י מצייר בצלילים, מנגן בצבעים ושואב את השראתו מקנדינסקי שפיתח דרכים רבות לייצוג צלילים בצבעים. ציוריו הצבעוניים מצויירים ביד חופשית כמו אטיודים מוזיקלים שבהם המלודיה משתלבת עם המקצב ליצירת מבנה מוזיקלי היוצר את האטיוד השלם. כך גם בעבודותיו של קונטראז'י, הקו והצבע בשילוב הקומפוזיציה יוצרים על גבי הקנווס את כל מה שמתרחש אל מול עיני הצופה. סגנון עבודתו ייחודי מודרניסטי צבעוני מלא תשוקה ומלא רגש הנפגש עם מיומנות אמנותית גדולה וכישרון מרשים ליצירת עבודות מלאות שמחה וצבע רגש והתרגשות. זהו מסע צבעוני הסוחף את הצופה לעולמות דמיוניים.

אומר קונטראז'י: "אני אוהב להשוות את עבודותי ליצירה מוזיקלית. הסצנה שבציור היא כמו בקטע ג'אז. תמיד ישנו הנושא, המנגינה הבסיסית שהיא המהות של הקטע המוזיקלי. במהלך ההופעה כל אחד מהנגנים מאלתר בתורו על המנגינה. לפעמים האילתור קרוב למנגינה ולפעמים מתרחק מאד אך תמיד בסופו של דבר המנגינה נמצאת ברקע מתחת או מעל לאילתורים. ככה אני מתייחס לאמנות שלי. תמיד יש לי את הדימוי בראש שממנה אני בונה את הסצנה שבציור ואז אני מתחיל לאלתר עם הצבעים ביד חופשית, בונה את הקומפוזיציה אבל ללא חוקים שמגבילים אותי. אני עושה מה שבא לי כמו בג'אז. הנגנים נסחפים עם האילתורים והמאזינים נסחפים אחריהם אבל תמיד נשארים מחוברים למוטיב המוזיקלי הבסיסי וגם אני והצופים – אני נסחף עם הצבע וסוחף את הצופה אחרי אבל תמיד שומר על החיבור הבסיסי לדימוי. לסצנה שעל הבד" .
המוזיקה היא אמנות שמתרחשת בזמן וקונטראז'י בהיותו מחובר למוזיקה בכלל ולנגינת הג'אז בפרט הוא אמן בלתפוס את הרגע, לתפוס את הרגע הצלילי ולהקפיא אותו לדימוי ויזואלי צבעוני וחי.

קונטראז'י משלב בעבודותיו דמויות היסטוריות ומאורעות היסטוריים ובוחן אותם בעין רעננה עם הרבה הומור. האם זו קלאופטרה הצעירה המפתה את יוליוס קיסר? האם זו מלכת שבא שמתאהבת במלך שלמה? האם זאת רבקה שבאה לשאוב מים מהבאר? בציוריו נשלחות קרני אור להתרחשות הפנימית הרגשית של כל אחת מהדמויות ובכך מטעין את הסצנה המצויירת במשמעות נוספת ועמוקה הגורמת לצופה להתעמק עוד ועוד בסצנה הנחשפת לפניו וברגשותיה של הדמות המצויירת. הדמויות זוהרות כלפי חוץ בבהירות ובדיוק, מלאות תנועה וחיים ונוגעות ומספרות מיתוסים ועלילות השייכות להסטוריה העולמית. הדמויות והסצנות כמו קופצות מתוך התמונה ועוד מעט יסחפו את הצופה בריקוד משכר. במבט מעמיק יותר נחשפת הרב שכבתיות של הצבעים ושל הקומפוזיציה והכל מסתנכרן ביחד כמו ביצירה מוזיקלית. קונטראז'י יוצר מתוך תחושת חופש אמיתית חגיגה של צבעים וצורות הזורחת מן הבד והכל נובע מתוך עבודה מוקפדת ומדוייקת. הצופה נכנס לחוויה מדידטטיבית דינמית, התרגשות והתרוממות רוח הנשארת בתוך הגוף גם לאחר הצפיה. והצופה מאושר.
שמעון קונטראז'י יליד טשקנט עלה לישראל ב-1991 ומתגורר בירושלים. השתתף בתערוכות רבות בארץ ובעולם וכן עיצב את המרכז היהודי במרילנד. פרוייקט מרשים הכולל 14 עבודות גדולות וציורי קיר.

שעות פתיחה הגלריה : שלישי –חמישי : 11:00-18:00
שישי-שבת: 10:00-14:00
נעילה :18.5.2024

קרדיט: שמעון קונטראז'י
קרדיט: שמעון קונטראז'י

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הום סטיילינג - על מה ולמה?
בעולם האופנה והעיצוב, הבסיס הוא חשוב, אך הנגיעות הקטנות הן...
איך מטפלים בהתקרחות
תופעה שמחמירה עם השנים, כאשר חיי היומיום נהיים מלחיצים יותר...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
תיקון תנורים - תותי תיקונים
תיקון תנורים מתבצע עבור אנשים פרטיים, גופים עסקיים וציבוריים ועוד....
אילו אמצעים טכנולוגיים מסייעים בחקירות?
הדרך שבה חוקרים פרטיים מבצעים פעולות חקירה, השתנתה לבלי היכר...
טקס יום הזיכרון המרכזי תשפ"ד
אמש, ערב יום הזיכרון, התקיים הטקס העירוני המרכזי בבית יד...
בעקבות האימפרסיוניסטים - האמנית יפה בן דיין בתערוכת יחיד בתל אביב!
יפה בן דיין - תערוכת יחיד פתיחה חגיגית : יום שלישי,...
יום הזיכרון 2024 ישראל מתייחדת עם זכרם של 25,040 חללי מערכות ישראל
ערב יום הזיכרון תשפ"ד 2024- משרד הביטחון מעדכן את מניין...
רצים לזכרם בישיבת אמית כפר גנים
השבוע יזמה ישיבת אמית כפר גנים מרוץ לזכר חללי צה"ל...
יום המוזיאונים בפ"ת
כמיטב המסורת, גם השנה המוזיאונים בפתח תקווה פתחו את שעריהם...