Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שנה ממתן ההחלטה: הועדה מחוזית תיקנה סוף סוף את תכנית רובע 4 בת"א כך שתאפשר הגדלת זכויות בחלק מהמגרשים

שנה ממתן ההחלטה: הועדה מחוזית תיקנה סוף סוף את תכנית רובע 4 בת"א כך שתאפשר הגדלת זכויות בחלק מהמגרשים
צילום בני אדם

עו"ד ענת בירן: תיקון הטעות ישפר את הכדאיות לביצוע התחדשות עירונית בהרבה דירות ברובע

בחלוף שנה ממתן החלטת יו"ר הועדה המחוזית, דניאלה פוסק, הועדה המחוזית תיקנה סוף סוף את תוכנית רובע 4 בתל אביב, כך שתגדיל את זכויות הבנייה שיוכלו לקבל בניינים באזורי תכניות השיכונים ברובע 4 ויאפשר ליותר פרויקטים של התחדשות עירונית לצאת לדרך לאור שיפור הכדאיות הכלכלית.

תיקון התכנית פורסם בימים אלו רק לאחר שב"כ בעלי זכויות ברחוב ועידת קטוביץ' בתל אביב, עו"ד אור מור ועו"ד רון נבון, ממשרד עורכי הדין ענת בירן, פנו בדרישות חוזרות ונשנות לוועדה המחוזית כי יש לתקן את מסמכיה בהתאם להחלטת יו"ר הועדה המחוזית.

ההחלטה לתקן את התכנית התקבלה בעקבות עתירה מינהלית שהגישו בעלי הזכויות. בהחלטתה ציינה פוסק יש לתקן את התוכנית כך שקו הבניין האחורי במגרשים שהינה בתחום תכנית השיכונים, בהם הבנייה החדשה אינה עולה על 4 קומות וקומת גג חלקית יהיה 4.5 מטר.

כזכור, העתירה המנהלית הוגשה בחודש ספטמבר האחרון לבית המשפט המחוזי בתל אביב, כנגד הוועדה המקומית לתכנון ובניה בת״א, הוועדה המחוזית מחוז תל אביב וועדת המשנה שליד המועצה הארצית. העתירה הוגשה בשם בעלת זכויות בבניין ברחוב ועידת קטוביץ׳ בתל אביב.

בעתירה נטען כי ועדת המשנה של המועצה הארצית דנה בערר שהגישה העותרת וקבעה כי בתכניות השיכונים במגרשים שהבנייה החדשה אינה עולה על 4 קומות וקומת גג חלקית, קו הבניה האחורי יהיה 4.5 מטר, וכן נקבע כי תכנית רובע 4 לא פוגעת בקווי הבניין ע״פ תכנית תקפות.

קו הבניין הוא משמעותי מאד בהגדרת היקף זכויות הבניה שניתן לבנות במגרש בתכנית רובע 4 מאחר ומדובר בתכנית נפחית (ככל שהוא קטן יותר, ניתן לבנות קרוב יותר לקצה המגרש, וכך לקבל זכויות בניה בהיקף גבוה יותר).

כאשר פורסמה ברשומות תכנית רובע 4 למתן תוקף הופתעה העותרת לגלות שקו הבניין האחורי נקבע על 5 מ' בניגוד להחלטת ועדת המשנה שליד המועצה הארצית כי קו הבניין האחורי יהיה 4.5 מטר ולא 5 מטר וכן שהתכנית לא תפגע בקווי בניין בהתאם לתכניות תקפות. העותרת פנתה במכתב בהול לתיקון התכנית, אולם לא קיבלה תשובה – ולכן הגישה בחודש אוגוסט את עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

בעקבות הגשת העתירה, הנושא נבדק על ידי פוסק שכתבה בהחלטתה כי הועדה סבורה כי מדובר בתיקון טעות סופר והורתה על התיקון האמור. בעקבות ההחלטה העתירה נמחקה.

עו"ד ענת בירן מציינת כי לכאורה צמצום קו הבניין נראה מינורי אולם המשמעות שלו בפועל היא  תוספת של עשרות מטרים בנויים לכל בניין חדש שייבנה באזור תוכניות השיכונים, ולכן התיקון של התוכנית הוא חשוב ומאפשר להבטיח את הכדאיות להתחדשות עירונית בהרבה בניינים.

עורכת הדין ענת בירן
צילום בני אדם
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
בעולם החדש אתם חייבים ללמוד איך לעמוד מול קהל בהצלחה
אם אתם רוצים להצליח באמת, אתם פשוט חייבים ללמוד איך...
חווית קניה נוחה עם סופרמרקט בראשון לציון
כל אחד מאיתנו הולך לערוך קניות לביתו בזמן זה או...
לקרוא על יציאת מצרים מהגדה מהודרת
הגדה של פסח ממותגת הפכה בשנים האחרונות למוצר הקיים בכל...
החמישית של שוברט: פסטיבל מוסטונופסט טאלין-תל אביב
מייסד הפסטיבל ומנהל אמנותי: אנדרס מוסטונן 27 בפברואר במוזיאון תל אביב כניסה...
כשאתם זקוקים לעזרה משפטית פנו לטוב ביותר
עורך דין שמטפל במקרה שלכם חייב להיות הטוב ביותר בתחומו,...
בחירת מצבה- הדרך להנציח את יקירכם כפי שהיה רוצה
במבט כולל מצבות נראות דומות זו לזו. רובן בהירות ולעיתים...
חשבו על היום שאחרי כמה שיותר מוקדם
אירועים שונים בחיים אינם נמצאים בשליטתנו או בתכנוננו, מטבע הדברים,...
מתרחבים: הולה הולה והשף שקד פחימה משיקים חלל אירועים ותפריט פיצה נפוליטנית חדש בסמטאות שוק הכרמל
קצת יותר משנה חלפה מאז פתח השף שקד פחימה את...
חברת ״טסה הבית של הממתקים״ פותחת רשת חנויות בוטיק חווייתיות של בייקרי, בית קפה, שוקולדים וממתקים מהמותגים המובילים בעולם תחת השם: TASA +
שני סניפי הדגל הראשונים ממוקמים בתל אביב: בשוק לוינסקי וברחוב...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...