Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הוצאות משפטיות מאלצות אנשים וגופים לוותר על זכויותיהם בחוק

הוצאות משפטיות מאלצות אנשים וגופים לוותר על זכויותיהם בחוק
קרדיט: beactive

הוצאות עבור בתי הדין טומנות בחובן גורמים רבים החל משכר טרחה לעורכי הדין ועד הוצאות בית המשפט. אלה גורמים לאנשים וגופים פרטיים וציבוריים כאחד, לשקול מחדש האם יש באפשרותם לספוג את ההוצאות הללו, שעלולים להגיע לסכומי עתק.

הוצאות משפטיות מאלצות אנשים וגופים לוותר על זכויותיהם בחוק
קרדיט: beactive

במידה והצדדים בתביעה/תיק מסוים שונים באופן מהותי ביכולתם הכלכלית, הצד האמיד יותר יכול לגרום לצד השני לטבוע בעבודה משפטית יקרה שתגרום לו להפסיד בקרב גם אם הוא היה הצד הצודק, ובכך גם עלול למנוע מהצד ה"חלש" יותר להכנס למאבק משפטי מלכתחילה.

משבר הקורונה הביא עמו לקריסה של אנשים, גופים ועסקים רבים בארץ ובעולם. זוהי אחת התקופות העסוקות ביותר בשנים האחרונים בקרב עורכי דין מפני שההתמוטטות הכלכלית שעוברת המדינה בימים אלה, יחד עם העולם כולו, הביאה המון אנשים למאבקים משפטיים בהם מוצאים את עצמם נלחמים אחד בשני בשביל לשרוד את המשבר. בין אם זה מחלוקות בין משכירים לשוכרים, לווים לנושים, תביעות על הפרת הסכמים וכו'.

רק החזק שורד. האמנם? כניסתם של פתרונות למימון משפטי באות להשוות את כף המאזניים. נכון להיום, בישראל, קיימים מספר פתרונות למימון הוצאות משפטיות הן לאנשים פרטיים והן לגופים ציבוריים אשר אין ביכולתם לממן הוצאות אלו מכיסם הפרטי. מלבד תיקי פרו בונו (לטינית = לטובת הציבור), בהם משרדים של עורכי דין לוקחים על עצמם בתור שירות לציבור תיקים כשלאחד הצדדים המעורבים בתיק אין אפשרות לשאת את הוצאות התיק.

פתרון נוסף הינו beactive, פלטפורמת מימון המונים למאבקים משפטיים, חקיקתיים וציבוריים. beactive היא חלק מקבוצת Headstart – פלטפורמת מימון ההמונים הגדולה והראשונה שקמה בישראל עבור פרויקטים ויזמים יצירתיים. Beactive חרטו על דגלם לשמש פלטפורמה שתפגיש לראשונה בין מובילים, המעוניינים לקדם מאבקים משפטיים, לבין ההמונים, הרוצים להירתם ולתמוך במאבקים מתוך אמונה וחיבור אמיתי למטרה. "אנחנו מאמינים שבאמצעות מימון מאבקים משפטיים, ההמונים יסייעו לכוון את מערכת המשפט והחקיקה בצורה הנכונה ביותר – תמיכה במאבק תוך ידיעה שהכסף המגויס מיועד אך ורק למען המאבק המשפטי שהוגדר מראש על ידי המגייס", אופיר סמו, מנכ"ל beactive.

חברה נוספת המציעה פתרון למימון הוצאות משפטיות הינה קרן ליברה (First Libra Fund) המציעה מודל הפועל בהצלחה במדינות רבות בעולם. הקרן מממנת תביעות בעלות סיכויי הצלחה גבוהים שאין להן יכולות מימון, או מוגשות על ידי חברות תזרימיות המעוניינות לצמצם ולגדר את הסיכונים הכלכליים שלהן. במקרה של זכייה, חולקת את הרווחים יחד עם התובעים ומקבלת בחזרה את השקעתה.

בתקופה בה אנו עדים למאבק משפטי חסר תקדים בוא נעמד לדין ראש ממשלה מכהן בישראל המציף את המדיות התקשורתיות. ניתן לראות כי גם כשמדובר באדם העומד בראש המדינה, עולה לדיון סוגיית מימון הוצאות המשפט שלו. אמנם כאן מדובר באדם אמיד, שלפי תשקיף אחזקותיו יכול לשאת על גבו את ההוצאות המשפטיות שלו, ישנה הסתייגות מצידו כאשר מחפש פתרונות יצירתיים למימון אותן הוצאות.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
צלמת הריון - הסטודיו של נסיה
תקופת ההיריון היא תקופה מיוחדת ומעניינת. שינויים רבים קורים בתקופה...
עיצוב הבית - כי שינוי מתחיל מבפנים
כולנו מכירים את התחושה של הצורך בשינוי, היא יכולה להתבטא...
נקלעתם לתסבוכת במשפחה? אל תנסו להתמודד לבד
מי מאיתנו לא שמע בילדותו את המשפט: "לא צריך לכבס...
למצוא וודאות בתקופה של חוסר וודאות- כך תעשו זאת
היום, כאשר במדינה ישנו מצב ביטחוני לא יציב שצפוי להימשך...
"לבחור את הסיפור שלך"
יום עיון לאנשים המתמודדים עם קושי נפשי ובני משפחתם, בו...
עד כמה בעיות גב נפוצות?
בעיות גב נפוצות מאוד. זה יכול להיות די קשה לחיות...
מתנה שכל יולדת לא תוכל לשכוח
לקנות מתנה ליולדת זו משימה שכולנו מתמודדים איתה מידי פעם....
איזו משכנתא מתאימה לרכישת דירה שנייה להשקעה
אם חשבתם עד היום שתקבלו באופן אוטומטי משכנתא לדירה להשקעה...
אירועי שבוע הספר העברי ברחבי העיר תל אביב- יפו
#יריד הספרים המסורתי בשרונה #שבתות בסימן "ספרים מתוקים" בנמל יפו # הספריות...
גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו בספארי ברמת גן
שני גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו במרכז הזואולוגי,...