Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הוצאות משפטיות מאלצות אנשים וגופים לוותר על זכויותיהם בחוק

הוצאות משפטיות מאלצות אנשים וגופים לוותר על זכויותיהם בחוק
קרדיט: beactive

הוצאות עבור בתי הדין טומנות בחובן גורמים רבים החל משכר טרחה לעורכי הדין ועד הוצאות בית המשפט. אלה גורמים לאנשים וגופים פרטיים וציבוריים כאחד, לשקול מחדש האם יש באפשרותם לספוג את ההוצאות הללו, שעלולים להגיע לסכומי עתק.

הוצאות משפטיות מאלצות אנשים וגופים לוותר על זכויותיהם בחוק
קרדיט: beactive

במידה והצדדים בתביעה/תיק מסוים שונים באופן מהותי ביכולתם הכלכלית, הצד האמיד יותר יכול לגרום לצד השני לטבוע בעבודה משפטית יקרה שתגרום לו להפסיד בקרב גם אם הוא היה הצד הצודק, ובכך גם עלול למנוע מהצד ה"חלש" יותר להכנס למאבק משפטי מלכתחילה.

משבר הקורונה הביא עמו לקריסה של אנשים, גופים ועסקים רבים בארץ ובעולם. זוהי אחת התקופות העסוקות ביותר בשנים האחרונים בקרב עורכי דין מפני שההתמוטטות הכלכלית שעוברת המדינה בימים אלה, יחד עם העולם כולו, הביאה המון אנשים למאבקים משפטיים בהם מוצאים את עצמם נלחמים אחד בשני בשביל לשרוד את המשבר. בין אם זה מחלוקות בין משכירים לשוכרים, לווים לנושים, תביעות על הפרת הסכמים וכו'.

רק החזק שורד. האמנם? כניסתם של פתרונות למימון משפטי באות להשוות את כף המאזניים. נכון להיום, בישראל, קיימים מספר פתרונות למימון הוצאות משפטיות הן לאנשים פרטיים והן לגופים ציבוריים אשר אין ביכולתם לממן הוצאות אלו מכיסם הפרטי. מלבד תיקי פרו בונו (לטינית = לטובת הציבור), בהם משרדים של עורכי דין לוקחים על עצמם בתור שירות לציבור תיקים כשלאחד הצדדים המעורבים בתיק אין אפשרות לשאת את הוצאות התיק.

פתרון נוסף הינו beactive, פלטפורמת מימון המונים למאבקים משפטיים, חקיקתיים וציבוריים. beactive היא חלק מקבוצת Headstart – פלטפורמת מימון ההמונים הגדולה והראשונה שקמה בישראל עבור פרויקטים ויזמים יצירתיים. Beactive חרטו על דגלם לשמש פלטפורמה שתפגיש לראשונה בין מובילים, המעוניינים לקדם מאבקים משפטיים, לבין ההמונים, הרוצים להירתם ולתמוך במאבקים מתוך אמונה וחיבור אמיתי למטרה. "אנחנו מאמינים שבאמצעות מימון מאבקים משפטיים, ההמונים יסייעו לכוון את מערכת המשפט והחקיקה בצורה הנכונה ביותר – תמיכה במאבק תוך ידיעה שהכסף המגויס מיועד אך ורק למען המאבק המשפטי שהוגדר מראש על ידי המגייס", אופיר סמו, מנכ"ל beactive.

חברה נוספת המציעה פתרון למימון הוצאות משפטיות הינה קרן ליברה (First Libra Fund) המציעה מודל הפועל בהצלחה במדינות רבות בעולם. הקרן מממנת תביעות בעלות סיכויי הצלחה גבוהים שאין להן יכולות מימון, או מוגשות על ידי חברות תזרימיות המעוניינות לצמצם ולגדר את הסיכונים הכלכליים שלהן. במקרה של זכייה, חולקת את הרווחים יחד עם התובעים ומקבלת בחזרה את השקעתה.

בתקופה בה אנו עדים למאבק משפטי חסר תקדים בוא נעמד לדין ראש ממשלה מכהן בישראל המציף את המדיות התקשורתיות. ניתן לראות כי גם כשמדובר באדם העומד בראש המדינה, עולה לדיון סוגיית מימון הוצאות המשפט שלו. אמנם כאן מדובר באדם אמיד, שלפי תשקיף אחזקותיו יכול לשאת על גבו את ההוצאות המשפטיות שלו, ישנה הסתייגות מצידו כאשר מחפש פתרונות יצירתיים למימון אותן הוצאות.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
רשת 'א.א. אורטופדיה' מתרחבת ופותחת סניף חדש בכפר סבא הסניף מתווסף ל- 38 סניפים ברחבי הארץ בהשקעה של 200 אלף ₪
גיא אלוביץ', מנכ"ל א.א. אורטופדיה: "עד סוף שנת 2025 צפויים...
עם ישראל חי! פתח תקווה חוגגת את פורים בסימן הצדעה לעם ישראל ולכוחות הביטחון
הפנינג עדלאידע 2024 בסימן עם ישראל חי, יתקיים השנה בפורים,...
החמישית של שוברט: פסטיבל מוסטונופסט טאלין-תל אביב
מייסד הפסטיבל ומנהל אמנותי: אנדרס מוסטונן 27 בפברואר במוזיאון תל אביב כניסה...
מתרחבים: הולה הולה והשף שקד פחימה משיקים חלל אירועים ותפריט פיצה נפוליטנית חדש בסמטאות שוק הכרמל
קצת יותר משנה חלפה מאז פתח השף שקד פחימה את...
חברת ״טסה הבית של הממתקים״ פותחת רשת חנויות בוטיק חווייתיות של בייקרי, בית קפה, שוקולדים וממתקים מהמותגים המובילים בעולם תחת השם: TASA +
שני סניפי הדגל הראשונים ממוקמים בתל אביב: בשוק לוינסקי וברחוב...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
להיות שם בשבילם
עמותת "איכות בשיקום" ו"עמותת לב בטוח" קיימו כנס ייחודי למשפחות...
לא שוכחים את החטופים: התלמידים מבאר שבע הגיעו לכיכר החטופים בתל אביב
בעיצומה של המלחמה, ולאחר למעלה מ-120 ימים בהם נמצאים 136...
כיכר העיר ריקה רות שומרוני
אוצרים : שרי פארן , אריה קוץ בגלריה פריסקופ , רח'...