Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

החובשים והפראמדיקים של מגן דוד אדום שטיפלו בנפגעי הפיגוע באלעד במפגש חוסן נפשי

החובשים והפראמדיקים של מגן דוד אדום שטיפלו בנפגעי הפיגוע באלעד במפגש חוסן נפשי
צילום: דוברות מדא

בצאת יום העצמאות, נרצחו בפיגוע קשה באלעד 3 גברים ו-4 נפצעו. 27 חובשים ופראמדיקים של מד"א תושבי העיר נחשפו בזירה למראות קשים וטיפלו בנפגעים אותם הכירו באופן אישי. השבוע (א'), קיימו הצוותים מפגש חוסן נפשי, במטרה לשתף אודות התחושות הקשות ולתמוך בחבריהם לצוות באופן נפשי.

המפגש המיוחד, שתואם ע"י הפראמדיקית המפקחת במרחב ירקון של מד"א ענת גילגל והנהלת המרחב, התקיים בהובלת פרופ' חיים קנובלר, פסיכיאטר בכיר, ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל לשעבר, המשמש כיועץ חוסן במגן דוד אדום וד"ר אלי יפה, סמנכ"ל קהילה במד"א. במהלך המפגש, בו נכחו 27 מתנדבי ועובדי מד"א אשר העניקו טיפול רפואי בזירה באלעד, סיפרו המשתתפים על התחושות הקשות, עבודת הצוות, הקושי 'לסגור' את האירוע נוכח בריחת המחבלים והמשבר מולו התמודדו, כאשר טיפלו בתושבי עירם ושכניהם. המשתתפים גילו חוסן ותחושת לכידות ושיתפו בתחושות הקשות מזירת הפיגוע.

במהלך המפגש שהתקיים בנוכחות ראש עיריית אלעד הרב ישראל פרוש, מנהל מרחב ירקון במד"א דורי חיים והנהלת המרחב שיתף גם ד"ר אלי יפה, סמנכ"ל הקהילה של מד"א ופרמדיק בהכשרתו שהגיע לזירת הפיגוע בתחושותיו. בתום המפגש חזרו הצוותים שטיפלו לזירת הפיגוע הקשה, הדליקו נרות זיכרון לעילוי נשמת הנרצחים ושרו שירי אמונה.

צילום: דוברות מד"א

מנחה המפגש, פרופ' חיים קנובלר, סיפר: "המפגש התקיים במשך שעות ארוכות ובו בלטה הסולידריות, האחדות והמשפחתיות של צוותי מד"א, אשר נתקלו בקושי נפשי מכמה בחינות – גם טיפול תוך תחושת איום משמעותי על חייהם, גם טיפול בבני עירם ושכניהם וגם היעדר תחושת 'סיום' של האירוע, נוכח בריחת המחבלים. למרות זאת, הצוותים טיפלו בזירה באופן מקצועי תוך תחושת אחדות ושיתוף פעולה יוצא דופן. הצוותים גילו לכידות חברתית, שעזרה להם להתמודד נפשית עם המאורעות. התגובה הנפשית השכיחה ביותר לטראומה אינה פוסט טראומה, אלא יצירת חוסן – וכך עשו צוותי מד"א בשטח. המפגש היה מאוד מעודד ובמסגרתו יצאו המשתתפים עם חוסן נפשי חזק יותר ותחושת לכידות חברתית ומקצועית".

מרדכי כהן, חובש ונהג אמבולנס מתנדב במד"א: "אני מתנדב במד"א 20 שנה, אבל הפיגוע באלעד היה מקרה קיצוני עבורי. כתושב העיר, לטפל בשכנים שלי מהיישוב זה רגע לא קל שהולך איתי עד עכשיו. כשאני מטפל במשמרת אני מקפיד להפריד ולנתק את הנפש מהאירוע, אבל במקרה הזה היה לי לא פשוט בכלל, נוכח הנסיבות המורכבות של פיגוע שהיה ממש מול הבית שלי. מפגש החוסן הנפשי היה חשוב ומיוחד מאוד עבורי, בו שיתפתי את שעברתי ושמעתי מהקולגות ומהחברים שלי במד"א את הצד שלהם. המפגש סייע לחוסן שלנו וגרם לכולנו להרגיש שאנחנו יחד, כולנו באותה הסירה".

חובש מד"א רכוב על אופנוע, משה בדני: "הסיטואציה הייתה מאד מורכבת והפיגוע הותיר בי משקעים לא פשוטים. ברגע שיש מי ששומע אותך ומתעניין בכל דבר קטן שעובר עליך זה משמעותי מאד. ניסיתי לרפא את הנפש בכוחות עצמי מאז הפיגוע אבל לאחר המפגש הרגשתי שחרור אדיר. אלה היו האנשים הנכונים שעמם היה צריך לדבר ולפרוק. התהליך של השיחה בהנחיה פשוט עזרה באופן חד משמעי להתמודד עם המשקעים מאותו ערב קשה".

חובש מד"א עוזיאל יונתוב שיתף: "אחרי הפיגוע הקשה שיתפתי את אשתי בתחושות שלי, אבל במהלך המפגש עם החברים במד"א הרגשתי שאני יכול לפרוק את הדברים שחוויתי בצורה עמוקה על מנת שלא להתמודד לבד. אחרי המפגש חשתי הקלה משמעותית והבנתי שאני לא לבד במערכה הזו ויש מי שדואג לי"

אלי בין, מנכ"ל מד"א: "ערכנו מפגש חוסן לצוות שטיפל בפצועים באלעד בסוף השבוע האחרון, במטרה ליצור תחושת לכידות וחוסן נפשי, לשתף וליצור תחושת שיוך. לצד הליווי שאנו מעניקים למטופלים במהלך השגרה והחירום, חשוב לנו להעניק חוסן נפשי גם למתנדבים ולעובדים המסורים שלנו, אשר נחשפים למראות קשים ופועלים מסביב לשעון למען אזרחי מדינת ישראל".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
טקס יום הזיכרון המרכזי תשפ"ד
אמש, ערב יום הזיכרון, התקיים הטקס העירוני המרכזי בבית יד...
יום הזיכרון 2024 ישראל מתייחדת עם זכרם של 25,040 חללי מערכות ישראל
ערב יום הזיכרון תשפ"ד 2024- משרד הביטחון מעדכן את מניין...
רצים לזכרם בישיבת אמית כפר גנים
השבוע יזמה ישיבת אמית כפר גנים מרוץ לזכר חללי צה"ל...
שלב נוסף בפרויקט שדרוג המעברים לאורך קו התפר: משרד הביטחון השלים את העבודות להרחבת מעבר חוצה שומרון והוספת נתיב חמישי
שר הביטחון, יואב גלנט ומנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אייל...
המשט הלאומי של יום העצמאות ה-76 למדינת ישראל עושה כבוד ללוחמי הים
משט יום העצמאות הלאומי יוצא לדרך בסימן הצדעה ללוחמי חיל...
לראשונה בישראל חברת הספורט-טק הבינלאומית WSC Sports אירחה את טקס ספורטאיות השנה בישראל
במסגרת הטקס המרגש, שהתקיים לראשונה אי פעם במשרדי חברת הספורט-טק...
אבנים עם לב אדם - מיזם מרגש של קניון עזריאלי הנגב, לרגל יום הזיכרון
קניון עזריאלי הנגב, מזמין את תושבי באר-שבע והסביבה להביע סולידריות...
הסניף הראשון ברשת בתי הקפה החדשה קפה עוטף נפתח
"קפה עוטף – נתיב העשרה" נפתח בפארק שרונה תל אביב קפה...
משרד הביטחון יפעיל בשבוע הזיכרון חוות שיקומיות עבור פצועי צה"ל
אגף השיקום במשרד הביטחון יוצא בפרסום מיוחד הקורא לפצועי ופצועות...
בת-ים זוכרת את ששת מיליון קורבנות השואה בטקס המרכזי בהיכל התרבות
בהיכל התרבות התקיימה עצרת הזיכרון המרכזית לשואה ולגבורה בנושא ״חיי...