Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

חודש המודעות לסרטן השד בצל הקורונה

חודש המודעות לסרטן השד בצל הקורונה
צוות מרחב תל אביב קרדיט יחצ מכבי

מכבי פועלת להעלאת המודעות לקיום בדיקות לגילוי מוקדם

במהלך כל השנה אנו עושים מאמצים לזמן נשים לבדיקות לגילוי מוקדם,

בחודש אוקטובר המזוהה עם העלאת המודעות לסרטן השד, מגיע מספר הבדיקות לשיא. מחוז המרכז של מכבי שירותי בריאות מקדם פעילויות בנושא באמצעות וובינר (הרצאה דיגיטלית) עם מומחי מכבי, שאלות גולשים בעמוד הפייסבוק, ניידת הממוגרפיה תוצב ברחבי תל אביב וצוותי המחוז יעטו מסיכות קורונה ורודות לאות הזדהות.

ציפי מימון, מנהלת תחום קידום בריאות במחוז: "לאור האתגרים שהציב בפנינו נגיף הקורונה בחרנו לקיים במחוז פעילויות המתאימות לתקופה גם במדיה הדיגיטלית לטובת העלאת המודעות למחלה בתקווה שיותר נשים יגיעו לבדיקות הסקר שאולי יצילו את חייהן"

צוות מרחב תל אביב קרדיט יחצ מכבי
צוות מרחב תל אביב קרדיט יחצ מכבי

בכל שנה חודש אוקטובר מזמן אתגר תודעתי הנוגע לבריאותן של נשים רבות ודורש מאמץ הסברתי מיוחד על חשיבות קיום בדיקות ממוגרפיה לגילוי מוקדם של סרטן השד. על אף המודעות הגוברת לממאירות הגבוהה בקרב נשים, על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה כ- 30% מהנשים שנמצאות בקבוצת סיכון לא מגיעות לבדיקת הסקר אליהן הן מזומנות. השנה נראה כי המאבק בנגיף הקורונה מייצר אתגר נוסף בימים שבהם מרבית הציבור מנסה להימנע ככל הניתן מיציאה מהבית בשל החשש להידבק בנגיף .

בימים אלו, הצוותים הרפואיים במכבי יעטו מסיכות ורודות, הצבע המזוהה עם הקמפיין להגברת המודעות למחלה. בהמשך החודש יערכו מומחי מכבי מספר פעילויות וביניהן הרצאות דיגיטליות עם מומחי מכבי ואסותא שיעסקו בגישות החדשות לגילוי מוקדם של סרטן השד וחשיבותן, וב 15/10 יתארחו בעמוד הפייסבוק של מכבי שירותי בריאת ד"ר נאוה זיגלמן ופרופ' אהוד קליין למענה על שאלות הגולשים על המחלה, קבוצות סיכון, בדיקות לגילוי מוקדם בתקופת הקורונה ועוד. כמו כן חברות מכבי בתל אביב ויפו הנמנות בקבוצת סיכון שלא ביצעו עדיין בדיקת ממוגרפיה השנתית, יזומנו לניידת הממוגרפיה שתוצב במוקדים השונים ברחבי העיר. במכבי מדגישים כי לאור מגבלות הקורונה והרצון למנוע התקהלויות רק חברות מכבי שיזומנו לניידת בקביעת תור מראש תיקחנה חלק בבדיקה.

על פי הנתונים שהתפרסמו על ידי האגודה למלחמה בסרטן לכבוד חודש המודעות לסרטן השד, למעלה מ-5000 נשים חולות בשנה במדינת ישראל, רבע מהן לוקות בממאירות המחלה מתחת לגיל 50. ברוב המקרים מתגלה המחלה בשלבים מוקדמים המאפשרים אחוז החלמה גבוה של למעלה מ-90% . עם זאת בקרב כלל המאובחנות, מדי שנה נרשמים למעלה מאלף מקרי מוות בעקבות המחלה. נתונים אלו כמובן מחזקים את ההבנה עד כמה חשוב הגילוי המוקדם והענות קבוצות הסיכון להזמנות לבדיקת הסקר. חשוב להדגיש כי למרות הקורונה השירותים הרפואיים במכבי זמינים ואף נחוצים לשם שמירה על אורח חיים בריא ותקין.

ציפי מימון, מנהלת תחום קידום בריאות במחוז המרכז במכבי שירותי בריאות: "בכל שנה בחודש המודעות לסרטן השד, אנו מקפידים לקיים מגוון פעולות הסברה וקידום בריאות ברחבי המחוז. השנה לאור הגבלות הקורונה בחרנו לקיים מספר פעולות הסברה דיגיטליות לצד פעולות הזדהות על מנת לעודד נשים הנמנות בקבוצת סיכון להגיע, לבדיקה שיכולה להציל את חייהן."

רגינה לנגר, מנהלת סיעוד במרחב לב תל-אביב בלפור: "השנה צוות המרחב שמח לקחת חלק בקמפיין להעלאת מודעות לסרטן השד, על ידי עטיית מסיכות קורונה ורודות. חברות מכבי שרואות את הצוות כמובן שואלות על המסיכה, מתעניינות  ואנחנו מסבירים להן על חשיבות הבדיקה, קבוצות הסיכון והסימנים שכדאי לשים אליהם לב, והן מסייעים בזימון תור או מוסרים פרטים לזימון עצמאי״.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
"לבחור את הסיפור שלך"
יום עיון לאנשים המתמודדים עם קושי נפשי ובני משפחתם, בו...
עד כמה בעיות גב נפוצות?
בעיות גב נפוצות מאוד. זה יכול להיות די קשה לחיות...
אירועי שבוע הספר העברי ברחבי העיר תל אביב- יפו
#יריד הספרים המסורתי בשרונה #שבתות בסימן "ספרים מתוקים" בנמל יפו # הספריות...
גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו בספארי ברמת גן
שני גוזלים נדירים של עיטם לבן זנב בקעו במרכז הזואולוגי,...
"ליצור כדי לעצור": אירוע פתיחת התערוכה החדשה בנושא מניעת אלימות בזוגיות בצל המלחמה
השבוע נפתחה בגלריה ZOA ע"ש דבורה פישר ז"ל בבית ציוני...
להקת הפלמנקו רמנגאר גאה להציג: DARABAR מסע בחזרה לעצמנו שבגוף
מופע פלמנקו משובח בהשתתפות 14 רקדנים, זמרים, גיטריסטים וכלי הקשה! רקדנית...
הזמריה גאה להציג: זמריית צירופים - מיטב המקהלות, חבורות הזמר, הסולנים ונגנים ישראלים ביצירות קלאסיות וישראליות ובמחווה לשירת הלדינו
מנהל מוזיקלי: מרדכי שלף מפיק ויועץ מוזיקלי: רון גנג 1-4 ביולי 2024 מרכז...
ברקע עליית נתוני ההתמכרות בישראל בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר ובשיא שבוע המודעות: משט "להאיר את עומר" - אירוע ספורט ים וחופים - יתקיים בחופי אשדוד, ראשל"צ ותל אביב
האירוע יתקיים ב-21 ליוני תחת הסיסמה: "ספורט שומר עלי חופשי...
מכון קולר ליזמות בשיתוף חממת פרש סטארט משיקים ערוץ ייעודי להתנעת מיזמים של חוקרי אקדמיה בתחום הפודטק
הערוץ - The Fresh Research Track - פתוח לחוקרים, מכל...
מאירים את הבית: בטקס צנוע ומרגש הקדישו יחיאל ורמי פולטר שהגיעו מדטרויט, מישיגן בית לילדים חולי סרטן ונפגעי פעולות איבה
הבית הוקדש לזכרם של בני משפחת סימן טוב - קדם...