Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

כרמל: הסגנון הבינלאומי בחיפה

כרמל: הסגנון הבינלאומי בחיפה
צילום סטפני קלוס

ספר מאת: ד"ר אינס זונדר. צילום: סטפני קלוס

בהוצאות מרכז הבאוהאוס ת"א

הספר "כרמל: הסגנון הבינלאומי בחיפה" מבקש להציג את האדריכלות של הסגנון הבינלאומי והתנועה המודרנית של שנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20 בחיפה, דרך צילום היסטורי ודרך צילום אמנותי עכשווי. 

הספר מורכב משלושה חלקים: הראשון– בו מוצגים 13 בניינים בולטים בסגנון הבינלאומי בחיפה, בשני– 29 בניינים נוספים שתצלומיהם ההיסטוריים נשמרו וזהותו של האדריכל שתכנן אותם ידועה, ובשלישי והעיקרי– 52 תצלומים של בניינים מהתקופה המודרניסטית בחיפה, שצילמה סטפני קלוס מנקודת מבטה האמנותית.

 

צילום סטפני קלוס

הספר מאת ד"ר אינס זונדר, היסטוריוניות של אמנות באוניברסיטת פוטסדם, גרמניה, מבקש להציג את האדריכלות של הסגנון הבינלאומי והתנועה המודרנית של שנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20 בחיפה, העיר השלישית בגודלה בישראל.

הספר מציג את האדריכלות הבינלאומית והמודרניסטית של חיפה, דרך תמונות היסטוריות שנלקחו ברובן מכתב העט לאדריכלות "הבניין" וצולמו בין היתר על ידי יצחק קלטר, לצד צילומים אמנותיים עכשוויים, המצולמים על ידי סטפני קלוס, צלמת-אמנית בעלת שם עולמי. הבחירה בבניינים המוצגים בספר היא סובייקטיבית ואיננה מתיימרת להיות שלמה. המחקר הנו מסע בעקבות פרק מרתק ועשיר של המורשת התרבותית הישראלית, שאיננו זוכה לתשומת הלב הראויה.

צילום סטפני קלוס

האוכלוסייה המגוונת של חיפה מונה כ-270,000 תושבים – יהודים, ערבים, נוצרים ודרוזים המתגוררים בעיקר בשכונות נפרדות. עימותים אתניים ודתיים כמעט שאינם חלק מסדר היום בעיר הזאת.
מיקומה הטופוגרפי של חיפה ותפקידה כעיר-נמל, הפכו אותה בתחילת המאה-20 למוקד קליטה של מאות אלפי עולים יהודים שרובם הגיעו לארץ ישראל ממרכז אירופה. ביניהם לא מעט אדריכלים יהודים מגרמניה ואוסטריה. בזכותם ובהשראתם נבנו באזור הדר הכרמל יותר מ-1400 מבנים בסגנון הבינלאומי המתאפיין במעטפת מבנה גלילית או קובייתית המורמת לעתים קרובות על העמודים, גגות שטוחים נוחים לגישה, חלונות רצועה אופקיים, מרפסות מעוגלות, חדרי מדרגות מובלטים מזכוכית, חזיתות מלבני זכוכית ושוברי שמש.

מבנים בסגנון הבינלאומי מצויים בשלושת מרכזיה של העיר: בעיר התחתית ליד הנמל, לאורך המדרונות והרכס של כרמל,  ובעיר העילית – מרכז הכרמל.

הספר מבקש להציג את האדריכלות של הסגנון הבינלאומי והתנועה המודרנית בחיפה משתי נקודות מבט: דרך צילום היסטורי ודרך צילום אמנותי עכשווי. התצלומים ההיסטוריים, שנלקחו ברובם מכתב העת לאדריכלות "הבניין" (1934-1938), וצולמו בין היתר על ידי יצחק קלטר, מציגים את הבניינים משנות ה-30 של המאה ה-20 בצורתם הטהורה, זאת לצד תצלומים של בניינים מהתקופה המודרניסטית שצילמה סטפני קלוס מנקודת מבטה האמנותית.

הספר מורכב משלושה חלקים: הראשון– בו מוצגים 13 בניינים בולטים בסגנון הבינלאומי בחיפה,  בשני- 29 בניינים נוספים שתצלומיהם ההיסטוריים נשמרו וזהותו של האדריכל שתכנן אותם ידועה. חלק זה מציג רק אוסף קטן מתוך אלפי הבניינים שנבנו בחיפה בסגנון המודרני בשנות ה-30 של המאה ה-20. בחלק השלישי והעיקרי– 52 תצלומים של בניינים מהתקופה המודרניסטית בחיפה, שצילמה סטפני קלוס מנקודת מבט אמנותית.

צילום סטפני קלוס

"כרמל: הסגנון הבינלאומי בחיפה" / מאת: אינס זונדר, צילום: סטפני קלוס

הוצאה לאור: מרכז הבאוהאוס ת"א

מחיר הספר: 125 ₪

את ספר ניתן לרכוש במרכז באוהאוס תל אביב, דיזינגוף 77 תל אביב, בחנות של מוזיאון ישראל בירושלים, בחנות של מוזיאון תל אביב, בחנות של מוזיאון חיפה, ובחנויות תולעת ספרים וסיפור פשוט בתל אביב.

פרטים נוספים בטלפון: 03-5220249

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כיצד מאבחנים ליקויי למידה?
ישנם ילדים אשר על אף שהם משתדלים מאוד, אינם מצליחים...
רשת 'א.א. אורטופדיה' מתרחבת ופותחת סניף חדש בכפר סבא הסניף מתווסף ל- 38 סניפים ברחבי הארץ בהשקעה של 200 אלף ₪
גיא אלוביץ', מנכ"ל א.א. אורטופדיה: "עד סוף שנת 2025 צפויים...
עם ישראל חי! פתח תקווה חוגגת את פורים בסימן הצדעה לעם ישראל ולכוחות הביטחון
הפנינג עדלאידע 2024 בסימן עם ישראל חי, יתקיים השנה בפורים,...
החמישית של שוברט: פסטיבל מוסטונופסט טאלין-תל אביב
מייסד הפסטיבל ומנהל אמנותי: אנדרס מוסטונן 27 בפברואר במוזיאון תל אביב כניסה...
מתרחבים: הולה הולה והשף שקד פחימה משיקים חלל אירועים ותפריט פיצה נפוליטנית חדש בסמטאות שוק הכרמל
קצת יותר משנה חלפה מאז פתח השף שקד פחימה את...
חברת ״טסה הבית של הממתקים״ פותחת רשת חנויות בוטיק חווייתיות של בייקרי, בית קפה, שוקולדים וממתקים מהמותגים המובילים בעולם תחת השם: TASA +
שני סניפי הדגל הראשונים ממוקמים בתל אביב: בשוק לוינסקי וברחוב...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
להיות שם בשבילם
עמותת "איכות בשיקום" ו"עמותת לב בטוח" קיימו כנס ייחודי למשפחות...
לא שוכחים את החטופים: התלמידים מבאר שבע הגיעו לכיכר החטופים בתל אביב
בעיצומה של המלחמה, ולאחר למעלה מ-120 ימים בהם נמצאים 136...