Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

לומדים ויוצרים: תלמידי 'אורט מלטון' ניגשים לבגרות בספרות חוויתית

לומדים ויוצרים: תלמידי 'אורט מלטון' ניגשים לבגרות בספרות חוויתית

שבוע שעבר התקיים אירוע פתיחת תערוכה של פרויקט 'כתיבה יוצרת שירה', בתערוכה מוצגים יצירותיהם של תלמידי שכבת י' בביה"ס 'אורט מלטון'. האירוע התקיים ברחבת בניין העירייה בנוכחות ראש העיר, צביקה ברוט ומחזיק תיק החינוך והתרבות, אלי יריב.

כתיבת יוצרת שירה
דוברות עיריית בת ים

'כתיבה יוצרת שירה' הינו פרויקט חינוכי ייחודי, אשר פותח על ידי הצוות החינוכי של בית הספר, במסגרת ההכנה לבגרות בספרות. הצוות ליווה את התלמידים במטרה לחבר אותם למקצוע הספרות ולגרות את החושים האומנותיים שלהם תוך העמקת תחושת המסוגלת האישית ופיתוח כתיבה יוצרת. מעבר לתוצאה האומנותית המרגשת, בזכות התהליך פיתחו התלמידים מיומנויות אישיות משמעותיות תוך עיסוק ברגשותיהם, פיתוח ראייה אומנותית וחיזוק הקשר בין התלמידים והמורים. כך למדו תלמידי בית הספר לבגרות בצורה חווייתית, אישית, יצירתית ומאתגרת.

מתחילת השנה  כל תלמידי השכבה החלו בתהליך יצירה אישי בליווי הצוות החינוכי. סיומו של התהליך בתוצר ייחודי: כל תלמיד כתב שיר אישי על בסיס יסודות השירה שנלמדו בשיעורים העיוניים. ארבעה עשר שירים נבחרים מכלל שירי תלמידי השכבה הועברו לתלמידי מגמת אומנות וגרפיקה מאותה השכבה, שנתנו פרשנות חזותית למילים וציירו ואיירו את היצירות הנבחרות. כלל התוצרים אוגדו לחוברת אשר מבטאת את תהליכי היצירה הייחודיים של התלמידים.

בשיאו של הפרוייקט, נערכה תחרות בין כלל היצירות. את השירים שעלו לשלב הגמר העריכו בכירי בית הספר ואחראים על הוראת הספרות בארץ מטעם משרד החינוך ובראשם הגברת  מירב בראוטבר-פסט, המפקחת על לימודי הספרות במשרד החינוך.  במקום הראשון זכה אהרון בינימין מכתה י'1 עם השיר 'קולות'; במקום השני הגיע שירו של ארטיום שומקוב מכתה י'1; השיר 'ספסל בודד' של אביגיל מרגוליס מי'4 הגיע למקום השלישי. כלל היצירות מוצגות לציבור הרחב ברחבת העירייה. ציבור התושבים מוזמן לתערוכה, שתהיה מוצגת בלובי העירייה בחודש הקרוב.

ראש העיר, צביקה ברוט, אשר נכח באירוע פתיחת התערוכה בירך את הפרויקט, התלמידים והצוות: "אני נרגש לפתוח תערוכה זו מכיוון שהיא מייצגת את הנוער האיכותי והיצירתי שלנו ואת הצוותים החינוכיים אשר עושים עבודת קודש, חושבים מחוץ לקופסה ומצליחים בצורה יוצאת דופן לחבר את התלמידים לחומר הנלמד ולהעניק ערך מוסף גדול במסגרת השיעורים העיוניים. אני גאה בכם! נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם הצוותים החינוכיים בכלל המוסדות בעיר על מנת להעניק חינוך איכותי, מקצועי וערכי בעל ערך מוסף לילדינו. אני מזמין את הציבור לרחבת העירייה בחודש הקרוב להתרשם מפירות יצירתם של התלמידים. יצירות מרגשות, מעניינות ומעוררת השראה. הנחתי את גורמי המקצוע להמשיך להפוך את לובי העירייה למרכז תרבות לכל המשפחה במטרה לקרב את התושבים לעירייה, ולזהותה כזירה תרבותית ומהנה לכל המשפחה, ולא רק בצדה הפורמאלי, כחלק מהאג'נדה לחבר בין התושבים לעירייה.

עליזה אפרים, מנהלת אורט מלטון מסרה: "העתיד כבר כאן. בית הספר מספק לתלמידים את בסיס ההכשרה לפיתוח יכולות חיוניות בשוק העבודה העתידי. מחקרים אחרונים מצביעים באופן ברור כי הילדים של היום יעמדו בפני אתגרים חדשים. מעבר לידע שידרשו להפגין, עובדים טובים ומבוקשים יהיו כאלו שידעו לשלב ידע רחב מעולומות תוכן שונים לפתרון בעיות ולפיתוח תהליכים.

ארגז הכלים העתידי יכלול איזון בין יכולות טכניות גבוהות למיומנויות כלליות של יצירתיות, יכולות חברתיות ואינטליגנציה רגשית. הדגש כעת בחלק הלמידה המשמעותית בבית הספר הוא בפיתוח מיומנויות אלו, תוך התבוננות בעצמי ופיתוח מודעות עצמית, סביבתית, חברתית, קבלת השונה והיכולת להכיל ולהעצים.

ענת שדה-עמית, רכזת הספרות בבית הספר ומובילת הפרויקט אמרה במהלך פתיחת התערוכה:

הכתיבה היצירתית היא כלי ביטוי עצמי מורכב ומתוחכם, וכשהעבודה מדויקת התוצר מפעים. ומכאן פריצת הדרך בפרויקט החדשני של כתיבה יוצרת שירה. הכתיבה לא נשארה בידי קבוצת תלמידים בעלי נטייה טבעית ומוטיבציה לכתיבה יוצרת, אלא בוצעה על ידי כלל תלמידי השכבה. ההפתעה היתה משותפת לתלמידים ולצוות המורים. פגשנו בצורך עצום להבעה עצמית אישית ואותנטית, בצורך למתן ביטוי ובמה לעולם תוכן פנימי עשיר של התלמידים, שלא מצא דרך לצאת, אלא באמצעות השיר.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
התלמידות שימחו את ילדי המילואימניקים
שכבת י' בבית החינוך אמית רננים ברעננה יצאו השבוע להפנינג...
בוטיק 180 מציג את פיצרייה אורבנית במשלוחים עד הבית- פיצרייה 180
בוטיק 180 בר אוכל אשר נפתח לפני שנתיים וחצי במיקום...
לרגל יום האישה: מסע החלמה של אתי בן ששון ובתה המתמודדת עם קושי נפשי אתי, שעובדת במרכז יה"ל של עמותת איכות בשיקום ומלווה משפחות המתמודדות עם קושי נפשי של בן משפחה.
תספר בהרצאתה שתתקיים ב25.2 ברמלה על אופן ההתמודדות, האתגרים ונקודות...
להיות שם בשבילם
עמותת "איכות בשיקום" ו"עמותת לב בטוח" קיימו כנס ייחודי למשפחות...
לא שוכחים את החטופים: התלמידים מבאר שבע הגיעו לכיכר החטופים בתל אביב
בעיצומה של המלחמה, ולאחר למעלה מ-120 ימים בהם נמצאים 136...
כיכר העיר ריקה רות שומרוני
אוצרים : שרי פארן , אריה קוץ בגלריה פריסקופ , רח'...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה: פנים לבנות - White Face יצירות מאת תמיר גינץ ונאצ'ו דואטו
מופעי בכורה: 7 במרץ | המשכן לאמנויות הבמה, באר שבע 12 במרץ...
הגנה על הלקוח היא חובה ראשונה במעלה
עורכי דין עושים כל שביכולתם להגן על הלקוחות שלהם לא...
עוטפים בחום חולי סרטן
האגודה למלחמה בסרטן ודיזנגוף סנטר עורכים מרתון סריגה של כובעים...
"תמונות מחיי אישה" - תערוכת יחיד לאמנית דבי אשרת בטרמינל העיצוב, בת ים
רחוב אהוד קינמון 32 בת ים פתיחה חגיגית : יום חמישי,...