Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

נבחרו הזוכים בפרסי עיריית תל אביב-יפו ע"ש ביאליק לספרות יפה וחכמת ישראל, ע"ש טשרניחובסקי לתרגומי מופת וע"ש מנדלי מוכר ספרים

נבחרו הזוכים בפרסי עיריית תל אביב-יפו ע"ש ביאליק לספרות יפה וחכמת ישראל, ע"ש טשרניחובסקי לתרגומי מופת וע"ש מנדלי מוכר ספרים

נבחרו הזוכים בפרסי עיריית תל אביב-יפו ע"ש ביאליק לספרות יפה וחכמת ישראל, ע"ש טשרניחובסקי לתרגומי מופת וע"ש מנדלי מוכר ספרים לספרות בלשון יידיש לשנת תשפ"ב 2022

# פרס עיריית תל אביב-יפו לספרות יפה ולחכמת ישראל ע"ש חיים נחמן ביאליק:
לספרות יפה יוענק לדרור בורשטיין על ספרו "עולם קטן", ליעל גלוברמן על ספרה "מפת חצי האי", לציפור פרומקין על ספרה "קצה העולם".

# פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש חיים נחמן ביאליק לחכמת לישראל: פרס מפעל חיים יוענק לפרופ' זיווה שמיר
ופרס יוענק לפרופ' אבי שגיא על ספרו "עם, מולדת וספר"

# פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש טשרניחובסקי לתרגומי מופת יוענק לדנה כספי ועמרם פטר.

# פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש מנדלי מוכר ספרים לספרות בלשון יידיש יוענק לפרופ' נתן כהן.

 

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי: "תל-אביב-יפו נושאת תפקיד ערכי ממדרגה ראשונה במאבק על עיצוב דמותה של החברה במדינת ישראל. האמנות, התרבות והיצירה הישראלית הן הכוח המניע של העיר שלנו. פרסי עיריית תל-אביב-יפו הם דוגמא אחת לכך, והם מוענקים לאות תודה והוקרה על תרומתם של האישים שהניחו את היסודות לשפה העברית, חוללו בכתיבתם מהפכה לשונית, הטביעו בעיר את חותמם. פרסי עיריית תל-אביב-יפו על שם חיים נחמן ביאליק, שאול טשרניחובסקי ושלום יעקב אברמוביץ, המוכר בתור מנדלי מוכר ספרים, הם דרכינו להביע הכרת תודה לכלות הפרס ולחתניו – כולם יוצרים מוכשרים, מקוריים, מעמיקי חקר, עתירי דמיון, שמעשירים את ידיעותינו, מעוררים את רגשותינו ומעניקים לחיינו יופי, פיוט ורגעים רבים של התרגשות אמנותית."

 

פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש חיים נחמן ביאליק לספרות יפה:

חברי ועדת השופטים : ד"ר לילי רתוק (יו"ר), שולמית אפפל, סמי ברדוגו, שהם סמיט, אלעד זרט החליטו להעניק את פרסי ביאליק לספרות יפה לשנת 2022 :

  • דרור בורשטיין"עולם קטן" היא יצירה יוצאת דופן, חוצת גבולות המתיכה את המדעי עם הפואטי. במבטו הסקרני, ידעני, מעמיק, ומעל לכל אוהב, מתבונן המחבר בחייהם של יצורים קטנים ובפלא החיים – שלנו-כולנו, היצורים עלי אדמות. כל זה נעשה בלשון פואטית ובהירה, מדויקת ומרגשת.
  • יעל גלוברמןבספרה של יעל גלוברמן "מפת חצי האי" ישנו הציווי לכתוב ולגלות את רחשי הלב. בדידות ועזיבה, געגוע ואהבה, והתשוקה לאהבה על שלל היבטיה: שמחה, פרידה וכאב. השירים מלאים בדימויים מקוריים ובריתמוס שהופכים את המכלול לייחודי ובולט.
  • ציפור פרומקיןביצירת הפנטזיה המקורית והרב גילאית "קצה העולם"- נוטלת מלוא חופנים קרתנות ישראלית ובאמצעות לשון להטוטנית, תנופה רעיונית, דמיון שוצף וחמלה מתמירה אותה לאבק כוכבים.

 

פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש חיים נחמן ביאליק לחכמת ישראל:

חברי ועדת השופטים : פרופ' דב שוורץ (יו"ר), פרופ' חביבה פדיה, ד"ר ביטי רואי, ד"ר יואל רפל, פרופ' נילי שופק

החליטו להעניק את פרס ביאליק לחכמת לישראל לשנת 2022 :

  • פרופ' זיוה שמירזיוה שמיר הקדישה את חייה לחקר הספרות העברית הקלאסית אבל יותר מכל היא מזוהה עם חקר דמותם ויצירתם של ביאליק ואלתרמן. ליצירתו של ביאליק העמידה זיוה שמיר את הקטגוריות העיקריות המבססות את הקנון הפואטי שלו ודומה שאין מועמדת ראויה ממנה לזכות בפרס על שם חיים נחמן ביאליק לחכמת ישראל.
  • פרופ' אבי שגיאבספרו של אבי שגיא "עם מולדת וספר" עוסק שגיא בסוגיות הרות גורל ביחס לקיום היהודי בזמן הזה. הספר יצר שיח מחקרי מסוג חדש. לטענתו הקיום היהודי נע מן הממשות הריאלית לממשות הטקסטואלית וחוזר חלילה. שגיא בוחן לעומקן גישות פילוסופיות כמו של הרמן כהן, פרנץ רוזנצוויג ואדמון ז'אבס. כדי להציב קטגוריות חדשות של חשיבה על אופיו של העם היהודי. ספר זה מצטרף לספריו הרבים פורצי הדרך של אבי שגיא. על כך הוא ראוי לפרס ביאליק לחכמת ישראל.

 

עיריית תל-אביב-יפו מעניקה פרס ע"ש המשורר חיים נחמן ביאליק משנת 1933 מתוך כבוד והוקרה לאביר השירה העברית בדורנו, אשר מיום עלייתו לארץ בחר לגור בתל-אביב ואצל מרוחו על חיי התרבות של העיר. הפרס נועד לעודד את יצירתם של הסופרים והחוקרים העברים החיים במדינת ישראל.

 

פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש טשרניחובסקי לתרגומי מופת:

ועדת השופטות : פרופ' ניצה בן ארי (יו"ר), ד"ר דנה אולמרט וגיל הראבן החליטה להעניק את פרס טשרניחובסקי לשנת 2022 :

  • דנה כספיעל תרגום יצירת המופת "הציפורים" (מאת טאריי וסוס) ועל כלל תרגומיה החיים והרגישים משפות סקנדינביות.
  • עמרם פטרעל תרגומו מסנסקריט ל "המלך מאוהב: שני מחזות מהודו העתיקה" (קאלידאסה), ועל תרומתו רבת הערך להנגשת התרבות ההודית העתיקה.

 

עיריית תל-אביב-יפו מעניקה פרס ע"ש המשורר שאול טשרניחובסקי משנת 1942 כהוקרה לאחד מאבות השירה העברית החדשה, אשר נוסף על יצירתו המקורית המפוארת, גאל מלשונות לועזיות והכניס לספרותינו מבחר שירת המופת העולמית. הפרס נועד לכבד ולעודד את המתרגמים לעברית.

 

פרס עיריית תל אביב-יפו ע"ש מנדלי מוכר ספרים לספרות בלשון יידיש:

חברי ועדת השופטים: פרופ' אברהם נוברשטרן (יו"ר), פרופ' אבנר הולצמן, והגב' טובה רשטיק – דוידזון החליטו להעניק את פרס מנדלי מוכר ספרים לשנת 2022:

  • פרופ' נתן כהן נמצא ראוי לפרס בזכות תרומתו הייחודית בחקר תרבות היידיש במזרח אירופה לפני השואה ובמהלכה, תרומה שבאה לידי ביטוי מרוכז בספריו:"ספר, סופר ועיתון: מרכז התרבות היהודית בוורשה 1918 – 1942 " (2003), "יידיש בסימן קריאה: מלשון דיבור לשפת תרבות" (2020), וכמו כן, על פעילותו המתמשכת להפצת תרבות היידיש הן במסגרות אקדמיות והן במסגרות ציבוריות מגוונות.

 

עיריית תל-אביב-יפו מעניקה פרס ע"ש מנדלי מוכר ספרים (שלום יעקב אברמוביץ'), מחשובי סופרי היידיש והעברית בעת החדשה משנת 1976. הפרס נועד להביע הוקרה והערכה ליצירתו הספרותית של מנדלי מוכר ספרים ולעודד את היצירה ביידיש ואת המחקר על היצירה התרבותית ביידיש.

 

 כל נימוקי השופטים יופיעו במלואם בחוברת הפרס.

 

הפרסים בסך 18,000 ₪ יוענק לכל אחת ואחד מהזוכות והזוכים בטקס חגיגי שייערך ביום שלישי, 8 בנובמבר 2022,        במרכז ענב לתרבות במעמד ראש עיריית תל-אביב – יפו, רון חולדאי ובהשתתפות הזוכים בפרסים השנה, השופטים וזוכי הפרסים בשנים הקודמות.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל מה שרציתם לדעת על עגלת קמפינג
בשנים האחרונות אנחנו רואים אותן בכל מקום: עגלות הקמפינג. אנשים...
זה הרגע לחפש וילה להשכרה באזור באר שבע
בעידן שבו אנו מחפשים חוויות ייחודיות ואינטימיות הרעיון של לשכור...
אימוני כושר בתל אביב לכולם!
תל אביב עיר דינמית ותוססת, מציעה מגוון רחב של אפשרויות...
הום סטיילינג - על מה ולמה?
בעולם האופנה והעיצוב, הבסיס הוא חשוב, אך הנגיעות הקטנות הן...
איך מטפלים בהתקרחות
תופעה שמחמירה עם השנים, כאשר חיי היומיום נהיים מלחיצים יותר...
להתחיל את החיים בראש שקט - כך תעשו זאת
כאשר אנשים מתחילים לחשוב על חיים משותפים, הם אינם אוהבים...
מה זה פנסיה ואיך מתכוננים לקראתה?
שמירה על אורח חיים רגיל ורמת ההכנסה בפנסיה הופכת כמעט...
עוסק מורשה מול עוסק פטור
פותחים עסק חדש? בוודאי שאלתם את עצמכם מהיכן מתחילים. פתיחת...
תיקון תנורים - תותי תיקונים
תיקון תנורים מתבצע עבור אנשים פרטיים, גופים עסקיים וציבוריים ועוד....
הפנינג פורים בקניון עופר: אירוע מרהיב בהפקת אסף משיח
הפנינג פורים בקניון עופר בחדרה - אירוע שנראה כמו מדע...