Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

CofaceBdi: אחוז הברים בתל אביב כפול מזה של ירושלים וחיפה

CofaceBdi: אחוז הברים בתל אביב כפול מזה של ירושלים וחיפה
צילום צביקה גולדשטיין

כ-70% מבתי הקפה והמסעדות בישראל לא מחזיקים תעודת כשרות

מהסקירה שערכה חברת המידע העסקי עולה כי היקף ההכנסות מענף המסעדנות הסתכם בשנה האחרונה ב-20 מיליארד שקל

1 מכל 9 מסעדות ובתי קפה נמצאים בסכנת סגירה

נתון לא מפתיע שעלה מסקירת ענף המסעדות ובתי הקפה בישראל בשנת 2018 שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi: בתל אביב מספר הברים כפול מזה של ירושלים וחיפה. גם בענף בתי הקפה נמצאת תל אביב במקום גבוה: 21% מבתי העסק בתחום המסעדנות בעיר הם בתי קפה.

אז מה אוהבים לאכול בתל אביב? מתברר כי מסעדות הבשרים שולטות משמעותית ומחזיקות ב-18% מעסקי המסעדנות בעיר. אחריהן מסעדות איטלקיות שמהוות 10% מבתי העסק בענף המסעדות ובתי הקפה, מסעדות דגים שמהוות 9% והחומוסיות שמחזיקות רק 3% מהענף.

 

הערכת התפלגות מספר בתי הקפה והמסעדות בערים נבחרות לפי סוג (באחוזים)

עוד עולה מהסקירה כי אזור תל אביב והמרכז נמצא במקום השני ביחס בין תושב לבית קפה או מסעדה: על כל 669 תושבים ניתן למצוא מסעדה או בית קפה. לעומת זאת, באזור הדרום וירושלים היחס נמוך משמעותית ועומד על בית קפה אחד או מסעדה אחת על כאלף תושבים בלבד.

 

הערכת היחס בין מספר התושבים לסניף לפי אזורים גיאוגרפיים (בשנת 2018)

מהסקירה עולה כי המלחמה בין בתי הקפה והמסעדות בישראל לבין הרבנות שאחראית על הענקת תעודות כשרות נותנת את אותותיה, בשנת 2018 כ-70% מהעסקים בענף בחרו שלא להחזיק תעודת כשרות.

הסקירה בדקה גם את היקף ההכנסות בענף המסעדנות ובתי הקפה והעריכה כי בשנת 2018 הן עמדו על כ-20 מיליארד שקלים, עלייה של כ-3% בהשוואה לשנת 2017. בענף גם נרשם בשנת 2018 גידול מזערי בפתיחת עסקים חדשים של כ-1% בשנת 2018, בהשוואה לשנה שקדמה לה.

הסקירה בחנה גם את השינוי וההתפתחות במגמות בענף. לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi: "בין ההתפתחויות שחלו בענף בשנים האחרונות, נציין את התחזקות מסעדות אוכל הרחוב אשר ממשיכות להיפתח על ידי שפים, התחזקות מגמת הטבעונות ופתיחת מסעדות מושקעות במלונות בוטיק. עוד מתברר כי בשנים האחרונות חלה מגמת גידול ברכישת אוכל מוכן, בין היתר על חשבון אכילה במסעדות ובתי קפה ואפשר לראות את ההשפעה בגידול בפתיחת מעדניות איכותיות ודוכני אוכל במרכזים המסחריים".

צילום צביקה גולדשטיין

הסקירה מתייחסת גם לשתי מהפכות שהתרחשו בתחום במהלך 2018: מהפכת הטיפים והתאגדות המלצרים. החל מתחילת 2019 בעקבות פסיקת בין הדין לעבודה בחודש מרץ 2018, כספי הטיפים של העובדים בענף המסעדנות יחויבו במס הכנסה. בנוסף, המעסיק יחויב לכלול את כספי הטיפים בחישוב הזכויות הסוציאליות. בעלי המסעדות ניסו להילחם בגזירה בטענה שבסופו של דבר התשלום יתגלגל לסועדים, אולם ללא הצלחה. השאלה שעולה היא כיצד ניתן לאכוף את החוק ואיך הוא ישפיע על שכר המלצרים שעלול לרדת ואולי להפוך לפחות אטרקטיבי.

התאגדות המלצרים: במהלך חודש אוגוסט 2018 קבע בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב כי הנהלת מסעדת קפה נואר פגעה בהתארגנות עובדיה כשפיטרה אותם, וחייב אותה לשלם להם פיצוי בסכום של 300 אלף שקל. התאגדות עובדי קפה נואר מעלה את החשש כי עובדים נוספים בענף צפויים להתאגד, דבר שיוביל לעלייה בהוצאות של המעסיקים.

 

מדד הסיכון בענף1 מכל 9 מסעדות ובתי קפה בסכנת סגירה.

בחינת מדד הסיכון העסקי של ענף בתי הקפה והמסעדות מראה כי בשנים האחרונות, רמת הסיכון של הענף הייתה גבוהה ממדד הסיכון העסקי בכלל המשק ונאמדה בסיכום שנת 2018 ב- 6.96.

מדד הסיכון העסקי של החברות והעסקים משקלל בתוכו, בין היתר, את הפרמטרים הבאים: הכנסות, ותק, מספר מועסקים, חוות דעת עסקית של לקוחות, חוות דעת עסקית של ספקים, מוסר תשלומים, מגמת רווחיות, מצב עסקי של חברות קשורות ועוד פרמטרים שונים.

מדד הסיכון העסקי של החברות המובילות בענף בתי הקפה והמסעדות אל מול כלל המשק (לפי שנים)

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
15 מתוך 15 הסתיימה תחרות הכתיבה "בין עורף לחזית"
49 יוצרים מקומיים, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, השתתפו בתחרות הכתיבה...
בשורה לאיכות חיי התושבים בעיר: לראשונה בישראל - עיריית פ"ת תחל לאכוף רעש מרכבים ואופנועים בעזרת אמצעים טכנולוגיים ייחודיים
ועדת חוקה בכנסת אישרה היום 21/11/23 את הצו המאפשר לעירייה...
הלוחם הפצוע לתלמידות: "גם ברגע של קושי צריך לדעת להתמודד"
תלמידות שכבת י"א באולפנת אמית גבעת שמואל, הגיעו השבוע לבית...
לרגל יום המודעות למוגבלויות ולזכרה של רות הודיה פרץ ז"ל
זיו לאור ירח- רסיטל פסנתר קלאסי בביצוע זיו סבג -...
הצבת מצלמות במדרחוב ההגנה העובר שיפוצים בימים אלה
במסגרת העבודות לשיפוץ מדרחוב ההגנה הוצבו במקום מצלמות אבטחה המשדרות...
תפיסת משאית ששפכה פסולת
גם בימים אלה ממשיכות סיירות הביטחון של אגף ביטחון, פיקוח...
להזמין אוכל באופן איכותי
על מנת שתוכלו ליהנות מקייטרינג שהוא איכותי וכשר באזור המרכז...
הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב יתרמו דם לשירותי הדם של מד"א
עמדת תרומת דם של שירותי הדם של מד"א תוצב ביום...
מועדון "דיגיתל נגיש" באירוע סובב עולם בנמל יפו
במהלך יום שישי, 6 באוקטובר (חול המועד סוכות) בשעות 13:30-10:30...
מבוכי נפש: יבגני גופמן בתערוכת יחיד
Global Art הגלריה לאמנות גלובלית וישראלית פתיחה חגיגית : יום שישי,...